Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Chcete-li dětem ukázat něco z historie, vezměte je do Říma

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Italská metropole patří k nejúžasnějším evropským městům. Taková koncentrace památek umístěných na poměrně malém prostoru, který zvládnou bez větších problémů obejít i malé dětské nožky, se jen tak nevidí. Chcete-li dětem ukázat něco z historie, vezměte je do míst, která mají ducha, atmosféru, kouzlo. Vezměte je do Říma…

  Vlastnoruční průvodce po Římě

  Na prohlídku Říma a jeho památek si s dětmi rezervujte 3-4 dny, chcete-li si prohlídku trochu užít. Spěchat se rozhodně nevyplatí. Velmi důležitá je příprava na cestu samotnou. Projděte s dětmi mapy, turistické průvodce, odkazy na internetu a dle zjištěných informací si vypracujte  cestovní plán.

  Takového vlastnoručně zhotoveného průvodce vaší cesty za poznáním Říma. Nechte děti, ať do něj kreslí, píší, lepí obrázky míst, která plánujete navštívit.

  Při cestě do něj přibydou třeba nalepené pohlednice, pamětní razítka z různých míst, nové kreslené obrázky a poznámky, a když po návratu přilepíte i pár fotek, vznikne vám zajímavá koláž tvořená jen a jen vašimi zážitky. Tomu se žádný suvenýr  koupený na památku nevyrovná.

  Relaxujte na Španělských schodech

  Jednou z nejfotografovanějších turistických atrakcí v Římě jsou bezesporu Španělské schody. Jste-li ve městě na jaře, jejich atraktivita prudce stoupá s množstvím překrásných, pronikavě vonících azalek všude kolem. Španělské schody jsou místem určeným pro romantické schůzky, ale především pro relaxaci.

  Děti a nejen ty, zde mohou v klidu posedět, odpočinout si, posvačit, mlsat zmrzlinu, číst, kreslit nebo se osvěžit vodou z kašny umístěnou přímo pod schody. Pakliže dětem před odjezdem v rámci příprav na cestu promítnete slavnou scénu z filmu „Prázdniny v Římě“, která se na Španělských schodech odehrává, budou mít zážitek a pocit důležitosti, že navštívily památku, která se objevuje ve slavném filmu.

  Vhoďte minci do Fontány di Trevi

  V blízkosti Španělských schodů se nachází impozantní barokní Fontána di Trevi. Kašna, v jejímž středu si hoví bůh moře Neptun, ohromí svojí nádherou a velikostí doslova každého. Děti pravděpodobně nejvíce zaujme legenda, která praví, že kdo do fontány vhodí přes rameno minci, ten se někdy v budoucnu do Říma vrátí.

  Dovolte sobě i dětem si svůj návrat do překrásné italské metropole takto pojistit. Jen buďte obezřetní a dobře si hlídejte svoji peněženku, ať vás děti, v touze splnit si i další přání, nepřipraví o veškerou finanční hotovost.

  Projděte se mezi anděly až k Vatikánu

  Andělský most, jenž spojuje břehy řeky Tibery, vede z historického centra Říma k Andělskému hradu.  Na mostě se nacházejí sochy andělů, apoštolů a evangelistům, chrám sv. Petra je z něj na dohled. Andělský hrad je s Vatikánem přímo spojen hradební zdí.

  Bazilika sv. Petra je vskutku monumentální, z její bohaté výzdoby přechází zrak. Rozlehlé náměstí bývá doslova pokryto nejen davy lidí, ale i hejny holubů. Krmení a běhání za nimi patří k oblíbeným dětským kratochvílím. Ke kupoli chrámu sv. Petra, odkud je z ochozu nádherný výhled na celý Vatikán a podstatnou část Říma, je nutno vystoupat několik stovek schodů.

  Dejte dětem za úkol je přesně spočítat. Prakticky všude, kde narazíte na schody, můžete tento úkol zopakovat. Děti se zabaví a zapomenou, že by je při výstupu mohly bolet nohy.

  Ochutnejte Řím

  Italskou kuchyni prostě musíte ochutnat. Poznávání cizí gastronomie k cestování neodmyslitelně patří. Být v Itálii a neochutnat tenoučkou, křupavou pizzu, která se v Římě prodává v malých prodejnách na váhu, těstoviny na milion způsobů, vyhlášenou zmrzlinu?

  Nemyslitelné. Obzvláště děti by vám to neodpustily. Právě zmiňované pokrmy a hlavně zmrzlina patří k nejoblíbenějším dětským jídlům. Itálie pro ně bude v tomto směru hotovým rájem na zemi.

  Vyzkoušejte zmrzlinu v paláci Fassi

  Na 30 druhů zmrzliny v krásném prostředí nejstaršího zmrzlinového paláce v Římě, to je splněný sen každého dítěte. Pár zastávek metrem od centra můžete ochutnat jak běžné druhy zmrzlin, tak i ty netypické, třeba rýžovou.

  Již pět generací zmrzlinářů se stará o spokojenost chuťových buněk všech milovníků této mražené pochoutky. Nutno podotknout, že si vedou velmi dobře, neboť je neustále plno.

  Zjistěte, jestli prší do Pantheonu

  Chrám bohů Pantheon zaujme na první pohled absencí oken. Oči každého návštěvníka spočinou na stropě, jediném zdroji denního světla, ve kterém se skví kruhová díra o průměru 9m. Každého asi napadne otázka – Prší tudy dovnitř? Ano, jedná se skutečně o díru skrz na skrz. A právě proto jsou v podlaze zabudovány drážky na odvod vody.

  Díky tomu je i dnes překrásná výzdoba chrámu stále zachována. Děti Pantheon velmi baví. Pakliže máte „štěstí“ a zrovna prší, budete mít problém je odsud vůbec dostat.

  Proměňte se v gladiátory v Koloseu

  Návštěva Kolosea patří k úplným základům, co v Římě vidět a prozkoumat. Povězte dětem, k čemu Koloseum v dávných dobách římské říše sloužilo. Ať se mohou i ony na chvíli vžít do postav gladiátorů bojujících mezi sebou na život a na smrt, do postav otroků zápasících se lvy, a to vše za pískotu a halasného skandování diváků.

  Staňte se řečníkem ve Foru Romanu

  Pozůstatky staveb a archeologických vykopávek Forum Romanum jsou od Kolosea vzdáleny jen pár desítek metrů. V dávných dobách se zde nacházely chrámy, baziliky, soudní dvůr, trhy. Nejvýznamnějšími památky Fora jsou vítězné oblouky Tita, Augusta a Severa postavené na počest vítězství ve válce.

  Že vaše děti vykopávky nezajímají, bojíte se, že se budou nudit? Žádný strach. Děti mají naštěstí bujnou fantazii. Stačí naznačit a hra na řečníky, trhovce, služebníky lidu a jiné dávné obyvatele města může začít.

  Ať už navštívíte kteroukoliv památku, vězte, že opravdu důležité je to, co návštěvou Říma dětem dáte. Probudíte v nich lásku k historii, zažehnete plamínek vášně pro cestování a objevování světa, který bude léty jen sílit. Dříve či později vám za to poděkují.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama