Více
  10.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Cestujte v čase. Navštivte neúžasnější starověká místa v Řecku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Řecko, uznávané jako rodiště západní civilizace, působí jako historická kniha, která ožívá. Představujeme výběr míst, která by si žádný milovník historie neměl nechat ujít.

  Impozantní chrámy starověkého Řecka, pozoruhodné citadely, zachovalá divadla a ikonické památky patří mezi nejpůsobivější archeologická naleziště na světě. Návštěvníkům poskytují mimořádný vhled do starověku. Od orákula v Delphi až po místo původních her v Olympii, vstup do světa klasiky znamená přenést se tisíciletí zpět v čase.

  Akropole

  Vysoko na vrcholu kopce s výhledem na Atény stojí pyšné zbytky čtyř nejznámějších ruin dochovaných z antického světa. Ikonický Parthenon, Propylaea, Erechtheion a chrám Athény Niké tvoří Akropoli starověkých Athén. Slovo „Acropolis“ označuje nejvyšší bod města. K dosažení těchto působivých staveb musíte vystoupat po svahu do strmého útesu. Prohlédněte si velké mramorové fasády, které zde stojí více než dva tisíce let.

  Delfy

  Ponořte se do jednoho z nejúžasnějších starověkých míst na světě, kde se kdysi setkalo nebe a země. Delfy byly známé jako hlavní místo uctívání Apollóna, řeckého boha slunce, stejně jako místo uctívání mnoha dalších bohů a bohyní. Nacházela se zde také známá věštírna, do které přicházeli lidé z celé země. Dnes z města zůstaly četné ruiny, včetně Apollónova chrámu, pokladnic, divadla a stadionu, kde se konaly atletické hry.

  Korint

  Starobylé město Korint se nachází na úzkém úseku země spojující pevninu Řecka a Peloponés. Před vypleněním Římany v roce 146 př. n. l. bylo město jedním z nejdůležitějších v Řecku a díky jeho poloze zde vzkvétal obchod. Za Římanů město nadále prosperovalo, což vysvětluje, proč nejzajímavější ruiny zde jsou římské stavby. Při návštěvě si prohlédněte Afroditin chrám, Apollónův chrám a římské fórum. Nedaleko je také posvátný pramen s tajnou chodbou, vedoucí k malé svatyni.

  Knossos

  Knossos, hlavní město minojské Kréty, je největším archeologickým nalezištěm na Krétě. Nachází se v něm ruiny rozsáhlého paláce, který je údajně místem, kde se skrýval bájný labyrint z mýtu o Theseovi a Minotaurovi. Knossos je považován za jedno z nejstarších evropských měst. Najdete tu mnoho složitých nástěnných maleb a uměleckých děl, včetně Královských komnat, portiků a zavlažovacích kanálů.

  Mykény

  Starobylé město Mykény, kdysi domov Agamemnona, krále, který sjednotil řecké městské státy a přistoupil k demolici města Tróji, je možná jedním z nejdůležitějších a nejúžasnějších míst starověkého Řecka. Během doby bronzové Mykény dominovaly kultuře této oblasti. Není divu, když vezmeme v úvahu působivé stavby, které zůstaly dodnes. Světoznámá Lví brána stále stojí, postavená z velkých kamenů naskládaných na sebe, spolu s hrobkou válcovitého tvaru, která je často považována za pohřebiště Agamemnonova otce Atrea.

  Olympia

  Olympia, svatyně zasvěcená uctívání Dia, krále bohů, byla každé čtyři roky místem konání Panhelénských her. Tyto hry jsou považovány za první olympijské hry, díky čemuž se místo stalo poměrně populární. Dnes se zde nachází nespočet ruin, včetně thermai (starověké lázně), Heroon (památník neznámého hrdiny) a různých chrámů.

  Sparta

  Jako velký rival Athén ve starověkém Řecku se Sparta pyšnila bojovou kulturou, která zůstala páteří její civilizace. Archeologické naleziště je dnes rozšířenější a rozptýlenější než mnoho starověkých měst Řecka. Jelikož se jedná také o bájný domov Menelaa, bratra Agamemnona, jedna z nejlépe zachovaných a studovaných ruin se nazývá Menelaion.

  Meteora

  Meteora, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je největším archeologickým centrem v Řecku, pokud jde o oblast, kterou pokrývá. Tyčící se pískovcové útesy jsou sami o sobě ohromující, ale co je činí výjimečnými, jsou komplexy byzantských klášterů balancujících na úzkých kamenných sloupech s výhledem na rozlehlé zelené údolí pod nimi. V raných křesťanských dobách byla Meteora považována za ideální místo k dosažení izolace. První klášter zde byl založen ve 14. století a pouze šest z původních 24 je stále aktivních.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  1. May I simply say what a relief to discover someone that genuinely understands what theyre talking about on the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people must look at this and understand this side of the story. Its surprising youre not more popular given that you definitely possess the gift.

  Comments are closed.