Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Ztracené město uprostřed kolumbijské džungle

  Kolumbijské Ciudad Perdida, neboli Ztracené město, se rychle stává jedním z divů světa. Pro cestovatele a dobrodruhy je vysoko na seznamu historických míst a starověkých ruin, které chtějí spatřit.

  Čím je ale toto kdysi zapomenuté město tak zajímavé? Zde je vše, co potřebujete vědět.

  Co je Ztracené město

  Ztracené město je ukryto hluboko v kolumbijské džungli a skládá se z přibližně 170 kamenných teras vytesaných do hory s mnoha malými „náměstími“ a spojujícími „ulicemi“. Jedná se o pozůstatky města postaveného kolem roku 800 našeho letopočtu, asi 650 let před peruánským Machu Picchu. Dotyčná hora je součástí pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, která je jen 42 km od karibského pobřeží Kolumbie. S vrcholy dosahujícími 5 700 m je to nejvyšší pobřežní pohoří světa.

  Kdo žil ve Ztraceném městě?

  Věří se, že Ztracené město se kdysi nacházelo v srdci několika malých vesnic obývaných lidmi z kultury Tayrona. Bylo to pravděpodobně jejich politické centrum a mohlo také hrát důležitou roli v obchodu a výrobě, vzhledem k jeho poloze na řece Buritaca. Předpokládá se, že ve Ztraceném městě kdysi žilo až 8 000 lidí, ale bylo opuštěno po dobytí Španěly. Jeho obyvatelé pravděpodobně uprchli dále do hor.

  Proč se toto město ztratilo

  Ciudad Perdida bylo znovu objeveno v roce 1972, když hledači pokladů našli schody vedoucí do města. Bylo celé zarostlé džunglí, a tak ho pojmenovali „zelené peklo“. Poklady z naleziště, včetně zlatých figurek a keramiky, se brzy začaly objevovat na černém trhu, a to upozornilo archeology. Do města dorazili v roce 1976 a zahájili pečlivý výkop a obnovu, která byla dokončena o šest let později. Ale místní domorodí lidé, včetně Koguiů, Wiwasů a Arhuaca, kteří jsou všichni potomky kultury Tayrona, říkají, že vždy znali polohu města a navštěvovali ho. Jeho existenci si nicméně nechávali pro sebe.

  Jak se tam dostat?

  Ztracené město je pohřbeno hluboko v kolumbijské džungli a není možné se k němu dostat po silnici. Jediný způsob, jak ho navštívit, je 44 km dlouhá pětidenní túra, která zahrnuje několik přechodů řek a strmých stoupání. Chůze je středně náročná a vyžaduje dobrou kondici. Končí zdoláním 1200 kamenných schodů, které vedou do Ztraceného města.

  Jaká bude budoucnost města

  Nezisková organizace Global Heritage Fund pracuje na zachování ztraceného města a jeho ochraně před klimatickými změnami, zarůstáním džunglí, rabováním, zanedbáváním a neudržitelným cestovním ruchem. Chce také zajistit, aby se do jeho rozvoje úzce zapojili domorodí obyvatelé. Jedna domorodá agentura, Wiwa Tour, již organizuje výlety na toto místo.

  Sledujte nás na sítích