Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Vesnice duchů za sucha vystupuje nad hladinu vody

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když zavládne obzvláště suché období, nad hladinou vody se objeví přízračné holé zdi 2000 let staré vesničky. Byla zničena při stavbě přehrady a dnes se jejími ulicemi prohánějí pouze ryby.

  Vilarinho da Furna, v obci Terras de Bouro v okrese Braga v severním Portugalsku, byla stará vesnice, která byla vymazána z mapy v roce 1972 výstavbou nedaleké přehrady. Nádrž na řece Homem byla naplněna a vesnice zmizela pod hladinou. Ne však navěky. Jednou za čas, když hladina vody v přehradě klesne pod určitou úroveň, vynoří se přízračné budovy kdysi kvetoucí vesnice.

  V zájmu pokroku

  Smrt Vilarinha da Furny byla náhlá. Je to starý příběh. Velká korporace chce pozemek pro velký projekt, lidé jsou donuceni se přestěhovat a jejich domovy jsou v zájmu pokroku zničeny. Velkou korporací byla v tomto případě Portugalská elektrárenská společnost a velkým projektem byla vodní přehrada o výkonu 125 MW.

  Desítky měst a vesnic po celém světě potkal stejný osud v rukou energetických společností. Ale Vilarinho da Furna nebyla jen tak ledajaká vesnice. Byla to 2000 let stará vesnice postavená během římských dob. Ačkoli o její rané historii není mnoho známo, stále existuje několik ruin ze starších časů. Nejpozoruhodnější z nich jsou tři římské mosty.

  V době, kdy byla vesnice zaplavena, měla Vilarinho da Furna 300 obyvatel. Chovali slepice, krávy, prasata, ovce a kozy. Na kopcích byly pastviny a orná půda byla úrodná.

  K evakuaci vesnice došlo na začátku září 1969 a poslední obyvatel se odstěhoval v roce 1971. Elektrárenská společnost těmto lidem vyplatila velmi malé odškodnění, pouhých půl escuda za metr čtvereční půdy. Což bylo tak akorát na nákup poloviny sardinek. Pro dům a stavby byla sazba pevně stanovena na 5 escudo za metr čtvereční. Vesničané si tedy odnesli vše, co mohli unést, včetně střešních tašek. Většinou zůstaly jen holé zdi domů.

  Jak spatřit pozůstatky této vesnice

  Nyní, když udeří obzvláště dlouhé období sucha, turisté se hrnou ke břehům přehrady, aby zahlédli vesnici vynořující se nad hladinou. V nedalekém São João do Campo bylo vybudováno muzeum věnované ztracené vesničce. Od té doby, co byla zaplavena, proběhlo několik připomínkových akcí. Lodě s průhledným dnem v poslední době vozí turisty do blízkosti vesnice, takže jsou vidět její pozůstatky a historie není navždy ztracena.

  Je možné najít místní obyvatele, kteří vás odvezou na jezero na lodi, ale moc blízko se k ruinám nepřiblížíte. Vzhledem k tomu, že hladina vody kolísá, může to být pro lodě velmi nebezpečné. Pokud nejste potápěči a neponoříte se zaplavených ulic sami, nebo nepřijedete za sucha, ruiny neuvidíte. Nicméně v oblasti lze nalézt krásné turistické stezky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS