Více
  16.6 C
  Czech
  Pátek, 12 srpna, 2022

  Velký bazar v Istanbulu: 10 tipů, co si přivézt – část 2

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velký bazar v Istanbulu je jednou z největších krytých tržnic na světě. Před pandemií ho ročně navštívilo skoro půl milionu turistů. Pokud míříte do Istanbulu, je jeho návštěva naprostou nezbytností. Co byste si ale v tom obrovském množství zboží měli vybrat? Přečtěte si naše tipy.

  Článek je pokračováním článku Velký bazar v Istanbulu: 10 tipů, co si přivézt – část 1.

  Šperky

  Pokud hledáte šperky v Istanbulu, je Grand Bazaar tím nejlepším cílem. Mají tu něco pro každého: od třpytivých zlatých až po jemné stříbrné filigránové práce a kousky s polodrahokamy.

  Sháníte-li zlato, vydejte se nejprve na hlavní ulici Kalpakçılarbaşı Caddesi, která je lemována obchody se zlatem. To je ulice, jež vede mezi hlavními vstupy Velkého bazaru Bayazıt Gate na západní straně a Nuruosmaniye Gate na východním konci bazaru. Velká část šperků je zde vytvořena pro příležitosti svateb, takže má tradiční design.

  Po celém bazaru najdete obchody se stříbrnými šperky. Iç Bedesten (Starý bazar) má sekci obchodů specializujících se přímo na ně, takže může být dobrým místem k zahájení lovu.

  Nejklasičtější polodrahokamy pocházející z Turecka a využívané pro výrobu šperků jsou modrý chalcedon a sultanit.

  Polštáře a další drobné textilie

  Pokud hledáte něco, co snadno zabalíte do batůžku, polštářky a jiné textilie mohou být tou správnou volbou. Domů si přivezete kousek Turecka, bez cenovky a váhy koberců. Na výběr máte z obrovské škály textilních stylů a vzorů. Stejně jako u keramiky existuje také spousta levných hromadně vyráběných potahů na polštáře a menších textilií potištěných tradičními osmanskými vzory.

  Pro něco jedinečnějšího hledejte malé textilní předměty vyrobené z originálních suzani látek (středoasijské vyšívané textilie) nebo ze starých kilimů (ploché tkané koberce).

  Hammam příslušenství

  Koupelnové výrobky nemusí být první věcí, na kterou si vzpomenete, když si představíte turecké suvenýry. Ale tradice tureckého hammamu (turecké lázně) je tak silná, že předměty tohoto typu mohou být tím pravým dárkem pro vaše blízké.

  Zvláštní pozornost věnujte bavlněným šátkům a tradičním ručníkům s proužkovým designem, které se dodnes v hammamech používají. Podívejte se po ručně tkaných bavlněných vzorech, ručnících a županech prodávaných ve specializovaných obchodech. Dále si můžete dovézt ručně vyrobená mýdla z olivového oleje a exfoliační čisticí rukavice bez prstů používané v lázních.

  Módní doplňky

  Velký bazar je skvělým lovištěm módních doplňků jako jsou šály, pantofle, čepice nebo tašky. Turecko je již dlouho známé svými hedvábnými a koženými výrobky a existuje tu také tradiční výroba plsti.

  Dejte ovšem pozor při výběru, protože mnoho šátků, které najdete na pultech obchodů, se vůbec nevyrábí v Turecku a vozí se sem po milionech na prodej turistům. Kvalitní ručně vyráběné hedvábné, kašmírové a bavlněné šály najdete v obchodech s textilem lemujících severní konec Yağlıkcılar Caddesi.

  Obchody specializované na kožené zboží se shlukují kolem Fesçiler Caddesi v jihozápadním rohu bazaru a také podél Parçacılar Sokak.

  Jídlo

  Velký bazar nabízí spoustu příležitostí k nákupu jedlých dárků a suvenýrů. Pro nákup koření a sladkostí také můžete navštívit istanbulský Spice Bazaar.

  Nejtradičnějšími potravinami jsou sumak (sušené karmínově zbarvené ovoce rostliny škumpy) a pul biber (sušená červená paprika Aleppo), jež se v turecké kuchyni hojně používají. Další věcí, kterou se vyplatí dovézt domů, je sladkokyselá melasa z granátového jablka a pekmez (kondenzované ovocné sirupy, které se v Turecku obvykle vyrábějí z hroznů nebo moruší).

  Turecko je rájem pro milovníky sladkého. Určitě znáte chalvu, vyráběnou ze sezamových semen. Pochutnat si můžete na tzv. lokum, plněných ořechy a ochucených růžovou vodou nebo ovocem.

  Velký bazar v Istanbulu – tipy na nákup

  • Velký bazar je otevřen od pondělí do soboty od 8:30 do 19:00.
  • Při jedné návštěvě ho určitě nestihnete projít celý.
  • Očekávejte, že se ztratíte. Polovina zážitku z Velkého bazaru je ztráta orientace a bloudění ve slepých uličkách.
  • Součástí zážitku je i pití čaje a povídání s obchodníky. Udělejte si na to čas.
  • Vyjednávání je hra. První cena, kterou uslyšíte se odvíjí od země, ze které pocházíte a od momentální nálady obchodníka.
  • Chcete-li získat představu o tom, kolik stojí zboží, věnujte nějaký čas procházení různých obchodů.
  • Obchodníci zde hovoří řadou jazyků.
  • Některé z hlavních tepen bazaru jsou lemovány stánky prodávajícími suvenýry, které najdete ve stáncích všude – magnety na lednici, klíčenky, turecké vlajky, všudypřítomný nazar boncuk (skleněné amulety na ochranu) a další maličkosti, jež se vám snadno vejdou do batohu.
  • Různé oblasti bazaru jsou věnovány konkrétnímu zboží. Například obchody se zlatem lemují ulici Kalpakçılarbaşı Caddesi, kovové předměty se nacházejí v Cebeci Han a Iç Bedesten a kolem nich a v okolí Halıçılar Caddesi je řada obchodů s koberci.
  • Pokud na vás prodejce tlačí, abyste si koupili dražší koberec, než který se vám líbí, odejděte. Může to být signál, že se vás pokouší podvést.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ