Více
  20.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Veganství, autobusy zdarma, daň na jednorázové příbory. Městečko Tübingen chrání planetu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tübingen je město nacházející se v Německu. Má pověst jednoho z nejzelenějších měst v Evropě, kde je veganství a šetrnost k životnímu prostředí zásadním přístupem.

  Na jihozápadě Německa, mezi Alpami v regionu Švábsko a hustě zalesněným přírodním parkem Schönbuch, leží Tübingen, univerzitní město, které by zahanbilo většinu Disneyho lokací. Vypadá jako kulisy k pohádce.

  Je postaveno kolem téměř dokonale zachovalého starého města s dlážděnými uličkami, starými roubenými domy a vlnícími se kanály. Centrem města protéká řeka Neckar, která tvoří malý ostrůvek Neckarinsel, jež je na jaře pokrytý květy a na podzim svítí žlutým listím.

  Z 90 000 obyvatel je více než 27 000 studentů univerzity v Tübingenu. Možná proto je město inovativní, zelené a umožňuje existenci alternativních životních stylů.

  „V Tübingenu existují samosprávné iniciativy v oblasti bydlení, kde je vaření a nakupování potravin organizováno kolektivně a je většinou veganské,“ vysvětluje Jenny Bröder, která v Tübingenu žije 12 let a pracuje na univerzitě. „Lidé, kteří v těchto domech žijí, jsou často politicky aktivní, pěstují povědomí o sociálních a ekologických tématech a přispívají na kulturní scénu pořádáním koncertů, přednášek, festivalů a večírků. Jídlo nabízené na těchto akcích je většinou také veganské. „

  Tübingen je dokonce oficiálním účastníkem Veganuary, každoroční výzvy, která povzbuzuje lidi k veganství během měsíce ledna.

  „Naše vegetariánská nabídka dne se vyprodá mnohem rychleji než nabídka masa,“ říká Alok Damodaran, který ve městě provozuje jihoindický food truck. To je neobvyklé v zemi, která je známá svou klobásou.

  Zelení politici jsou součástí okresního zastupitelstva již od roku 1979. A protože třetinu jeho obyvatel tvoří studenti, je město domovem vzdělané komunity, která si je vědoma problematiky životního prostředí. Je to tento mladý a energický duch, který umožňuje, aby udržitelnost byla funkční.

   Zelená infrastruktura

  Město Tübingen je také neustále modernizováno, aby bylo šetrnější k životnímu prostředí. Díky širokým a dobře integrovaným cyklostezkám spolu s vysokými poplatky za parkování je město velmi nepřátelské k autům. Nařízení přijaté v únoru 2022 stanovilo, že automobily již nebudou smět jezdit po hlavní ulici města, která bude vyhrazena pouze pro autobusy a kola. Studenti mohou o víkendech a večer po 19:00 cestovat autobusy zdarma, v sobotu je cestování autobusem zdarma pro všechny. Město dokonce zvažuje, že by autobusová doprava byla zadarmo pro všechny a pořád.

  Tübingen utrácí třikrát více na hlavu na cyklistickou infrastrukturu než Kodaň, říká Boris Palmer, starosta města. A nová daň zavedená na začátku roku 2022 ještě více zlepšila status zeleného města. Tübingen je prvním v Německu, které ji zavedlo.

  Daň z obalů

  Verpackungssteuer (daň z obalů) ukládá příplatek ve výši padesáti centů za jakýkoli jednorázový obal, od kávových šálků přes misky na zmrzlinu až po talíře. Navíc všechny jednorázové příbory stojí dvacet centů navíc. Dokonce i krabice od pizzy a fólie na falafelu s sebou jsou zdaněny. Bez ohledu na to, zda jsou vyrobeny z udržitelného nebo recyklovaného materiálu, vše, co je na jednorázové použití, bude nákladnější. Koncepce daně vychází ze zásady, že neprodukce je lepší než budoucí recyklace nebo likvidace.

  Tato daň je zavedena chvíli, ale již má výsledky. Prvních několik týdnů přineslo až o 15 % méně odpadu v městských popelnicích. A bude se to zlepšovat, jak si lidé zvyknou nosit vlastní příbory a hrnečky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ