Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Turismus na ostrově Sokotra. Pomoc pro ekonomiku, ohrožení pro kulturu i ekosystém

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rok od roku se na ostrov Sokotra vydává čím dál více návštěvníků. Nárůst cestovního ruchu pomáhá zmírňovat chudobu tohoto ostrova, nicméně přináší i značná rizika a výzvu pro místní obyvatele.

  I přes nárůst turistů lze Sokotru jen stěží označit za přelidněnou. Ještě před povstáním Arabského jara, které se přehnalo Jemenem v roce 2011, Sokotra hostila pouhé 4 000 turistů ročně, z nichž většina ostrov navštívila od září do dubna, aby se vyhnuli letní větrné sezóně. Kvůli nepokojům se počet návštěvníků strmě propadl do stovek, ale v roce 2012 se toto číslo vyšplhalo zpět na 1 400. Jak však zdůraznil Mohammed Amer, bývalý šéf úřadu pro životní prostředí Sokotry, jakýkoli nárůst návštěvníků představuje výzvu. „Problém, který máme s životním prostředím, je ten, že se střetáváme se zájmy místních lidí.“

  Mimo velká města by mohla být tato rovnováha ohrožena například v masivních písečných dunách Arher na východním pobřeží. Tyto větrem ošlehané hromady písku o výšce deseti pater se tyčí z moře a přiléhají k strmým skalnatým útesům. Turisté táboří podél sladkovodních potoků, jež protékají mezi dunami a plavou u nedalekého poloostrova Ras Irsal. Bez řádného managementu by turisté mohli velmi snadno narušit citlivý místní ekosystém.

  Kromě turistů se o Sokotru začaly zajímat i zahraniční společnosti. Shromažďují kadidlo, endemickou flóru známou pro své silné léčivé vlastnosti a řadu dalších přírodních zázraků neudržitelným tempem. Mahdi Naseeb, místní průvodce si stěžoval, že bezohlední „těžaři“ odčerpávají mízu stromů Dračí krve pořád, i když zrovna není sezóna.

  Jakmile zmizí původní Sokotra, nebude možné obnovit ani její ekosystém, ani kulturu. Ačkoli výskyt cizinců koupajících se v moři občas pohoršoval obecně konzervativní obyvatelstvo ostrova, jiné problémy se pravděpodobně ukáží jako škodlivější. Například zachování jazyka Socotri bude jedním z barometrů schopnosti najít rovnováhu mezi starým a novým.

  Praktické informace pro cestu

  Cesta na Sokotru vyžaduje plánování a trochu spolupráce od matky přírody. Pokud nejste občanem Egypta, Sýrie, Jordánska nebo země Arabského zálivu, musíte mít pro vstup do Jemenu vízum. Lze je poměrně snadno získat na jemenských ambasádách nebo konzulátech po celém světě a také prostřednictvím cestovních společností sídlících v Jemenu. Jejich zpracování trvá nejméně dva týdny.

  Na jediné letiště na ostrově létají pravidelné lety a vylodění na jemenské pevnině není nutné, i když stojí za zajížďku. Yemenia Airways nabízí týdenní lety z hlavního města Saná a Felix Airways létá na trase tři dny v týdnu. Felix také nabízí týdenní lety ze Sharjah ve Spojených arabských emirátech. Častá jsou zpoždění kvůli nepřízni počasí.

  Nejlepší je domluvit se na návštěvě Sokotry prostřednictvím cestovní kanceláře nebo při příjezdu. Rozvojový program Organizace spojených národů uvádí na svých webových stránkách řadu cestovních kanceláří a další užitečné cestovní tipy.

  Veřejná doprava zde prakticky neexistuje, takže většina cestovatelů buď chodí pěšky, nebo si pronajímá vozidlo s pohonem na všechny čtyři s řidičem. Dopravu, spolu s přepravou zavazadel, kompletním kempem (s jídlem) a průvodcem, lze zahrnout do většiny zájezdů, nebo ji lze zajistit samostatně.

  Všechny hotely na Sokotře se nacházejí v hlavním městě Hadibu. Většina z nich má základní hotelové vybavení. Mimo město jsou stany a eko-kempy standartním ubytováním. I v Hadibu je eko-tábor Adeeb často preferovanou možností ubytování. Většinu vybavení (šnorchly, stany atd.) si lze pronajmout prostřednictvím cestovních kanceláří nebo na místě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS