Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Tipy na evropské národní parky, které je nejlepší navštívit v podzimním období

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Připravili jsme pro vás seznam několika evropských míst, jejichž přírodní krásy vyniknou zejména v podzimním období. Nemusíte cestovat jen v létě za sluncem a v zimě za sněhem. Cestujte na podzim za pestrou paletou barev!

  Národní park Lake District, Anglie

  Lake District neboli Jezerní oblast je region na severozápadu Anglie a současně největší národní park v zemi. Ten byl vyhlášen 9. května 1951 a od roku 2017 je rovněž součástí Světového dědictví UNESCO. Patří k nejoblíbenějším turistickým cílům nejen pro obyvatele Velké Británie.

  Nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí, stejně jako spoustu přírodních krás. Nachází se v hrabství Cumbria, v kopcovité krajině, v níž byste našli i největší anglickou horu Scafell Pike (978 m). Lake District je také nejdeštivější částí Anglie. Svůj název oblast dostala podle přibližně šedesáti jezer ledovcového původu, z nichž Wastwater je nejhlubší v celé zemi a Windermere zase nejrozlehlejší.

  Národní park Cairngorms, Skotsko

  Národní park Cairngorms v srdci skotské vysočiny má pro své návštěvníky k dispozici vše, od hradů a palíren až po rodinné atrakce a nekonečnou venkovní zábavu.

  Největší britský národní park nabízí nespočet zajímavých činností, mj. pozorování volně žijících živočichů, pěší a cyklistické trasy, poznávání památek, vychutnávání nádherné scenerie aj. Pro každý měsíc v roce navíc připravuje nějakou zvláštní událost, v listopadu se zde např. pořádají velkolepé ohňostroje a různé ohňové show.

  Národní park Saské Švýcarsko, Německo

  Tento německý národní park byl vyhlášen roku 1990 a rozdělen do dvou částí, z nichž jedna sousedí podél hranic s národním parkem České Švýcarsko.

  Hluboké lesy, nepřístupné skalní věže a hradby, slunečné svahy, vlhké rokle, to vše utváří bohatou mozaiku biotopů v jedinečném uzavřeném prostoru. Jednou z oblíbených přírodních památek Saského Švýcarska je skalní masiv Bastei v blízkosti bývalého hrádku Neurathen, jenž nabízí krásný výhled na krajinu.

  Národní park Triglav, Slovinsko

  Triglavský národní park, pojmenovaný podle nejvyššího vrcholu země, je jediným národním parkem Slovinska. Patří ovšem k nejstarším evropským parkům. Rozprostírá se pod italskou hranicí a poblíž rakouských hranic na severozápadě Slovinska, tedy v jihovýchodní části Alp.

  Vyznačuje se rozsáhlými lesy, vysokohorskými hřbety a křišťálově čistou vodou. Jeho hlavním cílem je ochrana přírody a kulturního dědictví. Návštěvníci se zaměřují na jeho méně ohrožené části, kde je čeká řada příležitostí pro přírodní zážitky i relaxaci.

  Národní park Ojcow, Polsko

  Národní park Ojcow je nejmenším národním parkem Polska. Leží 15 km severně od Krakova. Jeho součástí jsou i sousedící úlomky náhorní plošiny Jura a také údolí potoků Prądnik a Sąspówka.

  Činnost krasové vody měla za následek vznik jedinečné krajiny Ojcowských údolí, strmých kaňonů, z nichž některé jsou až 120 m hluboké. V parku je asi 700 jeskyní, z nichž Lokýtkova je nejdelší (320 m). V okolí pak naleznete řadu architektonických památek, jako je zachovalý renesanční zámek Pieskowa Skała nebo zřícenina gotického hradu v Ojcowě.

  Národní park Piatra Craiului, Rumunsko

  Národní park Piatra Craiului, založený v roce 1990, si klade za cíl zachovat biologickou rozmanitost, krajinu a cenné druhy, zároveň podporuje cestovní ruch a vzdělávání v duchu ochrany přírody. Leží v rumunském Valašsku.

  Hlavním přístupovým bodem do něj je městečko Zărnești. Jeho dominantou je vápencový hřeben, tyčící se do výšky přes 2000 m, jehož nejvyšší vrchol La Om měří 2239 m. V oblasti bohaté na krasové jevy se utvořila řada jeskyní, soutěsek a propastí.

  Národní park Lahemaa, Estonsko

  Národní park Lahemaa je ideální pro jednodenní výlet z Tallinu. Nalézá se na severním pobřeží země. Je skvělým místem pro pěší turistiku a pozorování přírody.

  Najdete v něm kamenité i písečné pláže, malebné bažiny, borové a skalní lesy, řeky a nepravidelné skály. Lahemaa je jednou z nejdůležitějších lesních chráněných oblastí Evropy. Zalesněná oblast Kõrvemaa jižně od parku je domovem losů, medvědů, lišek a dalších divokých zvířat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama