Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Sněhové pusinky a ovoce na věži katedrály? To je Sagrada Família

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když byl v roce 1882 položen základní kámen baziliky a chrámu Sagrada Família, nikdo ze zúčastněných asi neočekával, že její dokončení bude trvat více než jedno století. Seznamte se s touto kontroverzní barcelonskou stavbou.

  O rok později projektu ujal katalánský architekt Antoni Gaudí, který se proslavil svým jedinečným pohledem na hnutí Modernista. Zrušil původní novogotické designové plány a vyměnil je za honosnější vizi, jakou před tím svět nikdy neviděl.

  Obtíže při stavbě

  Gaudí vytrvale pracoval na svém mistrovském díle, dokud nezemřel po srážce tramvají v roce 1926. V té době bylo dokončeno odhadem 15 až 25 procent stavby, včetně krypty, stěn apsidy, portálu a věže. Od té doby se řada architektů pokusila pokračovat v jeho odkazu. Není divu, že pokrok v konstrukci Sagrada Família za posledních více než 130 let čelil několika neúspěchům. Vandalismus v roce 1936 po vypuknutí španělské občanské války měl za následek zničení mnoha částí, jejichž autorem byl Gaudí. Sakristie byla zničena při požáru v roce 2011.

  Po dokončení bude kostel sestávat ze tří hlavních fasád, z nichž dvě – fasáda Passion a fasáda Narození Páně – jsou již dokončeny, zatímco výstavba fasády Glory stále pokračuje. Hodně ze zdobené fasády Narození Páně dokončil sám Gaudí.

  Sagrada Família čelí kritice

  Vyzáblé, zmučené postavy, vyřezávané Josepem Maria Subirachsem, se setkaly s pravděpodobně nejtvrdší kritikou. Webové stránky kostela brání design a tvrdí, že jeho grafická podstata zůstává věrná původní Gaudího vizi fasády, která měla evokovat strach. Fasáda Glory, která má být největší a nejpůsobivější ze všech tří, byla zahájena v roce 2002. Vnitřek kostela je definován sloupy, které se táhnou jako větve stromů směrem ke stropu. Gaudího lásku k přírodě a její vztah k náboženství lze vidět v celé řadě řezbářských prací.

  Gaudího plány také požadovaly 18 věží, z nichž osm je úplných, stejně jako četné věže, kaple, portály a další interiérové ​​prvky. Až bude postavena nejvyšší věž, která symbolizuje Ježíše Krista, stane se Sagrada Família nejvyšší církevní budovou na světě.

  Říká se, že Sagrada Família je Gaudího velkolepým opusem. On sám o jejím nedokončení prohlásil: „Není důvod litovat, že kostel nemohu dokončit. Zestárnu, ale ostatní přijdou za mnou. Vždy musí být zachován duch díla, ale jeho život musí záviset na generacích, se kterými žije a do kterých je vtělen.“

  Přestože je stavba nedokončená, každoročně ji navštíví přibližně 2,8 milionu návštěvníků.

  Co byste měli vědět

  Nejlepší je navštívit katedrálu brzy ráno nebo pozdě večer, když slunce prosvítá skrz vitrážová okna na stěnách, které naplňují kostel paletou barev. Pravděpodobně také strávíte méně času čekáním a nebudete si interiér prohlížet v davu návštěvníků. Časové vstupenky jsou k dispozici předem, tak jich využijte.

  Stavba ikonického (ale kontroverzního) barcelonského kostela by měla být dokončena v roce 2026 – sto let po smrti jeho architekta. Přesto některé odhady říkají, že výstavba bude pokračovat až do 40. let 21. století.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama