Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Skalní zahrada uprostřed ománské pouště. Výlet na jinou planetu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Přírodní poklad Duqm, zahrada kamenů ukrytá v pouštní krajině Ománu, kterou zatím objevilo jen velmi málo návštěvníků. Neobvyklé sochy jsou dílem přírody, která na nich pracovala desítky milionů let.

  Duqm’s Rock Garden je jednou z hlavních geologických lokalit sultanátu Omán. Tato oblast je považována za jeden z největších přírodních pokladů Duqmu. Stáří neobvyklých skalních útvarů se odhaduje na 46 milionů let.

  Ať už se k tomuto místu přiblížíte jakýmkoli způsobem, pravděpodobně jste procestovali stovky kilometrů kamenité pouště. Je proto poněkud překvapivé, že najdete 3 km čtvereční pouště oplocené a označené „Skalní zahrada“.

  Květiny tu nehledejte

  Pokud se oprostíte od jakýchkoliv klasických představ o tom, jak může zahrada vypadat a místo toho se zaměříte na skalní část názvu, budete na toto místo lépe připraveni.

  Na první pohled je mezi oploceným a okolním prostorem malý (pokud vůbec nějaký) rozdíl. Jakmile se však začnete toulat po okolí, najdete zvláštní řadu pískovcových a vápencových útvarů. Voda, vítr a miliony let spolu dohromady dokázaly vytvořit tuto bizarní krajinu. Pískovcové a vápencové sochy jsou tvarované větrem, vodou, ledem a dalšími přírodními živly v průběhu milionů let.

  Téměř dokonale kulovité kameny sedí vedle skal připomínajících zvířata, trůny, části lidského těla a cokoli jiného, ​​co vaše fantazie dokáže vykouzlit. Některé velké skály stojí vyváženě na menších, zatímco jiné sedí v nepravděpodobných úhlech. Podívejte se pozorně a možná se vám podaří objevit i zkameněliny.

  Možná to není to nejúžasnější místo, jaké kdy uvidíte, ale poskytuje příležitost obdivovat krásu skal. Je zajímavou zkušeností uvažovat o tom, jak čas vytvořil některé skály hladké a jiné zubaté, některé šupinaté a tak dále. Popusťte uzdu své fantazii a kochejte se neuvěřitelnými tvary. Rock Garden má pozoruhodnou rozmanitost skalních povrchů, tvarů a barev. Je to ráj pro milovníky minimalismu a fotografy.

  Co byste měli vědět

  Oblast se nachází asi 550 km od Maskatu. Podle ománského ministerstva cestovního ruchu je „návštěva tohoto geologického zázraku jako vstoupit na jinou planetu.“

  Na místě není žádná kancelář ani informace. Existují plány na rozvoj tohoto místa, aby přilákal turistický ruch. V současné době zde ale potkáte převážně ještěrky a gekony, spíše než davy turistů. Někteří návštěvníci hlásili, že narazili na smečky agresivních toulavých psů. V takovém případě je možné zahradou projíždět autem po snadno rozpoznatelných cestách.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS