Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Seznamte se s Azorskými ostrovy. Jsou pohádkově klidné a divoké zároveň

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Portugalské souostroví Azory, tvořené devíti obydlenými ostrovy, se nalézá v Atlantském oceánu při Makaronézii. Našli byste tu hned dvě území zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, totiž město Angra de Heroismo a vinařskou oblast na ostrově Pico.

  Corvo – nejmenší z Azorských ostrovů

  Corvo, nejmenší a nejseverněji položený ostrov Azorského souostroví, byl roku 2007 zapsán na seznam biosférických rezervací UNESCO. Hlavním městem je Vila do Corvo.

  K přírodním zajímavostem patří mj. kráter sopky Caldeirao, ležící na Monte Grosso. Na jeho dně se nalézají dvě jezera s malými ostrůvky. Corvo je také bohaté na řemesla, vyrábějí se tu např. tradiční vlněné klobouky.

  Flores – květinový Azorský ostrov

  Ostrov Flores je nejzápadnějším obydleným územím Portugalska. Od roku 2009 je i on zapsán na seznamu biosférických rezervací UNESCO. Svůj název získal díky hojnosti divokých květin, zejména hortenzií. Pobřeží obklopují útesy a menší ostrůvky.

  Členité vnitrozemí s chráněnými oblastmi a přírodními rezervacemi ohromuje svými jezery, řekami, lagunami, vodopády, termálními lázněmi i pozůstatky starých sopek. Hlavním a největším městem ostrova je Santa Cruz das Flores.

  Terceira

  Terceira je druhým nejlidnatějším ostrovem Azor a třetím největším, co se týče rozlohy. V hlavním městě Angra do Heroismo stojí radnice Paços do Concelho, majestátní stavba z 19. století a významný příklad bohatého architektonického dědictví Angry.

  Je zde i jedna z nejlepších veřejných knihoven a archivů v Portugalsku. V bývalém klášteře sv. Františka se nachází městské muzeum.

  Graciosa – nejsušší z Azorských ostrovů

  Přibližně 31 km od Terceiry leží ostrov Graciosa, rovněž zapsaný na seznamu biosférických rezervací UNESCO. Pro svou krajinu a názvy míst, jako je Pedras Brancas (Bílé kameny) či Serra Branca (Bílá hora), bývá přezdíván Bílým ostrovem. Je vůbec nejsušším ostrovem Azor. Můžete tu ovšem zhlédnout spoustu zajímavých věcí. Navštivte etnografické muzeum, lázně s léčivými vodami nebo některou z mnoha jeskyní. Hlavními obcemi jsou Santa Cruz a Lajes.

  São Jorge

  São Jorge je součástí centrální skupiny Azorských ostrovů, má přibližně 9500 obyvatel a jeho hlavními obcemi jsou Velas a Calheta. Hřbetní část ostrova tvoří horská oblast a jeho nejvyšší vrchol, Pico da Esperanca, nabízí skvělé výhledy na další ostrovy.

  I tady je řada atraktivních míst, která lákají turisty, např. malebná vesnice Manadas s venkovskými domy obklopenými sady a poli.

  Pico – jeden z nejkrásnějších ostrovů Azor

  Ostrov Pico je jedním z nejkrásnějších a podceňovaných ostrovů Azor. Zdejší vinařská krajina patří právem na seznam kulturního dědictví, Pico je však známé nejen pro slavné víno. Dávný lov velryb ustoupil studiu a pozorování mořských savců.

  Jsou zde ideální podmínky pro pěší turistiku, jogging, plavání, cyklistiku a další aktivity. Díky nevyzpytatelné Montanha do Pico je ostrov považován za spící sopku, kterážto skutečnost doplňuje jeho mystickou pověst. Nejvýznamnější obcí je Madalena.

  Faial – modrý Azorský ostrov

  Modrý ostrov Faial je taktéž součástí centrální skupiny Azor. Má asi 15 000 obyvatel a jeho hlavní městské sídlo se nachází v Hortě. Ta byla v 19. století důležitým přístavem a zastávkou pro množství jachet plovoucích přes Atlantik.

  Faial za svůj název vděčí modrým barvám, jež zdobí fasády domů, rozdělují pole i okraje silnic. Velkou atrakcí ostrova je Caldeira, kráter o průměru 2 km a hloubce 400 m. Oblast byla klasifikována jako přírodní rezervace.

  Santa Maria – žlutý Azorský ostrov

  Santa Maria leží poblíž ostrova São Miguel, asi 30 minut letadlem. Je to třetí nejmenší ostrov Azor, jemuž bývá přezdíváno „žlutý“. Nejvýznamnější obec představuje Vila do Porto.

  Historicky významná je i vesnička Anjos, první zastávka Kryštofa Kolumba při návratu z Ameriky. Navštívit můžete i Santo Espirito, vesnici s krásným farním kostelem, nebo žlutou písečnou pláž Praia Formosa, jednu z nejpěknějších na Azorách.

  São Miguel – zelený Azorský ostrov

  São Miguel, „Zelený ostrov“ sopečného původu s hornatým povrchem a hlavním městem Ponta Delgada, je nejlidnatější a svou rozlohou největší. Rozmanitá krajina s nádhernými jezery, písečnými plážemi, vysokými horami a zelenými pláněmi potěší srdce každého turisty.

  Park Terra Nostra, známý po celé Evropě, je jedním z nejkrásnějších parků v Portugalsku. Tvoří ho malá jezera, potoky, barevné exotické květiny a staletí staré stromy s velkou botanickou hodnotou.

  Počasí na Azorách

  Vystihnout nejvhodnější období pro návštěvu Azor není jednoduché, protože počasí je tu vskutku nevyzpytatelné. I v pouhém jednom dni se může slunce několikrát prostřídat s pořádnými lijáky. Klima je mírné, ale fouká silný vítr.

  V létě bývají teploty průměrné a obvykle prší méně než v zimě. Opalování si zřejmě moc neužijete, avšak na procházky jsou ostrovy jako dělané. Jistě nebudete litovat, když se zde rozhodnete strávit dovolenou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama