Více
  13.2 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Jeskyně plné „zářících červů“

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve jeskyních Waitomo na Novém Zélandu čeká návštěvníky jeden z rozhodně nejbizarnějších podzemních zážitků. Jeskyně jsou doslova osvětleny modře zářícími červy.

  V roce 1887 se Angličan Fred Mace a místní maorský náčelník Tane Tinorau rozhodli prozkoumat jeskyně Waitomo. Do neprobádaného jeskynního systému vpluli na malém voru v místě, kde do podzemí vtéká potok. Vybaveni jen zapálenými svíčkami opatrně splavovali proud jeskyněmi. Ve tmě si všimli neobvyklých světel rozptýlených po skalních útvarech nad jejich hlavami.

  Tisíce svítících červů visely pokojně nad jejich hlavami a tvořily nádherný bioluminiscenční vesmír.

  Larvy komárů lovící pomocí lepkavého slizu

  „Glowworm“, v překladu „svítící červ“, je univerzální název pro bioluminiscenční larvy různých druhů. Patří mezi ně například larvy nám dobře známých brouků světlušek (Lampyridae), larvy brouků druhu Phengodidae a Arachnocampa. Ten poslední jmenovaný je rod devíti druhů komárů, které mají bioluminiscenční larvální stádium, podobné larválnímu stádiu světlušek.

  Právě tyto komáry lze najít v neskutečných počtech v jeskyních Waitomo. Larvy komárů se drží na skalních stěnách a loví pomocí dlouhých provázků lepkavého slizu. Když se vyskytují ve velkých skupinách, je pohled na ně opravdu okouzlující.

  Prohlídka jeskyní s potomky maorského náčelníka

  Oba muži, kteří tento neobvyklý úkaz objevili, se na místo ještě mnohokrát vrátili, aby dál pokračovali ve svém průzkumu. Na nezávislé cestě náčelník Tinorau našel pozemní vchod. Ten je dodnes používán turisty, kteří sem přijíždějí z celého světa. Návštěvníci sem na prohlídku jeskyní proudí od roku 1889, kdy Tinorau a jeho manželka začali provozovat výlety pro veřejnost. Dnes je mnoho jeskynních průvodců potomky Tinoraua a jeho manželky. Komáří larvy se svými dlouhými provázky lepkavého slizu zde stále krásně září.

  Můžete si koupit jednotlivé vstupenky do kterékoli z jeskyní nebo si můžete koupit balíček a navštívit jich více. Klidně všechny. To bychom vám také doporučili. Nejen, že je to ekonomičtější varianta, ale všechny jeskyně stojí za to vidět.

  Všechny vstupenky zahrnují prohlídky jeskyní s průvodcem. Není povoleno navštívit jeskyně na vlastní pěst. Rezervace je nutná a počet návštěvníků na každé prohlídce je omezený.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno