Více
  0.5 C
  Czech
  Pondělí, 29 listopadu, 2021

  Poznejte tajuplnou Arménii. Místo, kde podle Bible přistála Noemova Archa

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Arménskou republiku najdeme v jihozápadní Asii v pásmu Kavkaz a zároveň v pohoří Ararat, kde podle Bible přistála Noemova Archa. Ta je zároveň národním symbolem Arménie. V roce 301 byla první zemí na světě, která za své náboženství přijala křesťanství. Po mnoha letech válčení a genocidy ze strany Turků, se v roce 1991 pro rozpadu SSSR stala nezávislým státem.

  Jerevan

  Hlavní město se nachází nedaleko hranic s Tureckem, pod vrcholem bájné hory Ararat. Založeno bylo v 8. století př.n.l., bohužel se zde již historické památky téměř nenacházejí.

  Dominantou města je budova Opery, před níž stojí socha skladatele Arama Chačaturjana – autor Šavlového tance. Silným zážitkem pro Vás bude návštěva Muzea arménské genocidy, která zůstala před světem několik let utajena.

  Všudypřítomné kostely a kláštery

  Kdyby nebyla země tak izolovaná, jistě by se sem pořádaly náboženské cesty jako do Jeruzaléma. Na každém kroku narazíte na až neuvěřitelně staré kostely a kláštery, všechny jsou prý dodnes funkční.

  Můžete navštívit skalní klášter Geghard, do kterého byl dle legendy donesen jeden z trnů z těla Kristova. Nejvýznamnějším poutním místem je Vagharšapat (Ečmiadzin), pro Armény znamená totéž, co pro katolíky Vatikán.

  Za návštěvu stojí tří hlavní kostely:

  1. Svatá stolice Ečmiadzin – hlavní církevní komplex s katedrálou Mayr Tachar. Dochovalo se zde několik objektů ze 4-5. století, nicméně téměř vše, co zde uvidíte je po renovaci ze 17. století. Navštivte zdobenou zvonici, katedrální pokladnici (Svaté kopí) nebo palác Katholikose (dodnes tu sídlí hlava církve).
  2. Kostel svaté Gajane – jedná se o raně středověký kostel, zasvěcený světici Gajane. Byla matkou představenou jeptišek, 32 ctnostných panen, které doprovázely svatou Hripsime do Arménie.
  3. Kostel svaté Hripsime – byl postaven v 7. století a je arménským architektonickým klenotem zasvěceným sv. Hripsime. Mučednice, která prchla ve 3.století z Říma před císařem Diokleciánem, který si ji chtěl vzít.

  Jezero Sevan

  Horské a největší jezero na Kavkaze se rozprostírá severovýchodně od Jerevanu a leží v nadmořské výšce 2000 m.n.m obklopeno všudy přítomnými horami. Můžete zde provozovat spoustu aktivit, jako je koupání, projížďky na lodi či windsurfing. Nezapomeňte si dát místní rybí speciality v některé z restaurací kolem jezera, jako jsou raci nebo sevanský pstruh.

  Navštivte i historické památky, například starobylý klášter Sevanavank z 9.století na severu jezera nebo hřbitov Noradus s typickými vytesávanými kamennými náhrobky – chačkary (západní břeh). Připravte se, že v odlehlých místech jezera narazíte i na staré vraky lodí, vybydlené hotely a rozpadající se vesnice, batůžkáři (turisti s batohy) budou nadšeni.

  Arménská kuchyně a pohostinnost

  Místní gastronomie patří k jedněm z nejstarších na světě. Je ovlivněna převážně ruskou, řeckou, perskou a tureckou kuchyní. Základem vaření je národní tenký chléb lavaš, který se připravuje v pecích v zemi. Nám bude známější jako u nás dostupná tortilla, do které se balí různé suroviny (maso, zelenina…).

  V Arménii jej nicméně používají i jako izolační materiál pro uchování jídel či jako utěrku. Dalším oblíbeným jídlem je šašlik, jedná se o kořeněné grilované maso se zeleninou, zabalené do lavaše. Obyvatelstvo je sice velmi chudé, ale pohostinné, hlavně na vesnicích Vás často pozvou k sobě domů na něco dobrého a nechají Vás u sebe i přespat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Srí Lanka buddhistické chrámy

  Srí Lanka. Země pohádkových buddhistických chrámů

  Vydejte se na Srí Lanku a objevujte její kulturu a historii prostřednictvím dech beroucích buddhistických chrámů. Které jsou ty nejkouzelnější, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít?
  jeskynní město Uplistsikhe Gruzie

  Navštivte nejstarší gruzínské jeskynní město

  V Gruzii se nachází několik tajuplných jeskynních měst. Nejstarším z nich je Uplistsikhe. Některé jeho stavby pocházejí dokonce z doby železné. Navštivte ho s námi.
  Indie

  Navštivte krásy Indie – část 2

  Indie láká svou barevností, rozmanitostí chutí i vůní. Na poznání celé země byste potřebovali možná více než jeden život. Která místa si vybrat k návštěvě?
  Indie

  Navštivte krásy Indie – část 1

  Indie je obrovská. Nabízí nepřeberné množství míst k objevování i zážitků. Navštivte jeskyně, pouště i ostrovy a poznávejte geografickou i kulturní rozmanitost Indie.
  Mrtvé moře

  Vznášejte se na hladině Mrtvého moře

  Mrtvé moře je oblíbenou turistickou destinací při návštěvě Izraele či Jordánska. Je tak slané, že není možné se v něm potopit. Co byste měli vědět před jeho návštěvou?
  Jeskyně Ajanta

  Jeskyně Ajanta, výlet do starověké Indie

  Tento komplex skalních chrámů je jednou z vrcholných památek staroindické kultury. Podívejte se s námi do hor západní Indie a budete mít pocit, jako byste cestovali časem.
  Reklama
  Reklama
  Reklama