Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Poznejte ruskou část starověké Hedvábné stezky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Více než 1600 let spojovala Čínu se západním světem. Po síti starých obchodních cest se přepravovalo zboží všeho druhu, ale hlavně tolik žádané hedvábí. Vede skrze mohutné hory i nedozírné pláně v nejodlehlejších částech světa.

  Aby se obchodníci z Asie dostali do Evropy, museli projít těžko přístupnými lokalitami a terénem. Tyto cesty, po kterých kdysi dávno putovali, lze vysledovat dodnes. Vydejte se po nich za dobrodružstvím zpátky v čase.

  Historie

  Tato dlouhá obchodní cesta byla založena v dobách před naším letopočtem. Původně začínala v Si-anu, sledovala Velkou čínskou zeď až do Afghánistánu. Odtud vedla přes země Středního východu, Středomoří a poté do Evropy. Stezky se rozrůstaly a přizpůsobovaly požadavkům obchodu. Celá síť stezek propojila vzdálené národy napříč Evropou, středním východem, střední Asií a jihovýchodní Asií. Na ni se pak napojovaly námořní trasy, jež spojovaly Oceánii, Afriku a části Asie se severní polokoulí.

  Proč vznikla

  Původně sloužila k přepravě zboží i kulturní výměně mezi Čínou a Římskou říší. Poté se rozrostla o okolní regiony. Vše od hedvábí přes vlnu a drahé kovy, až po náboženství a nemoci putovalo touto sítí obchodních cest. To, jak se kultura, technologie a systémy víry předávaly mezi zeměmi podél Hedvábné stezky, mělo dopad na vývoj civilizací. Předpokládá se, že Hedvábná stezka přenesla křesťanství a buddhismus z Indie do Číny. Také po ní nejspíše „přicestoval“ mor do Evropy.

  Ruský úsek

  Jedním ze způsobů, jak se dostat z Asie do Evropy, je jižní Rusko, které je plné dramatických scenérií. Prochází Velkou stepí. Tento obrovský pás savan a křovin se táhne napříč Čínou do Maďarska a také částí Sibiře, okolím jezera Bajkal a Uralu. Poté se rozprostírá do severního Kavkazu. Pokud se chcete vydat po této starodávné trase, je nejlepší zvolit automobil a pevné boty do terénu, abyste mohli objevovat zákoutí Hedvábné stezky a dostat se ještě dále mimo vyšlapané cesty.

  Jižní Sibiř

  Jak Hedvábná stezka prochází Ruskem, klikatí se do jižní Sibiře a poté na jihozápad regionu. Jezero Bajkal leží na západě a pohoří Altaj hraničí na jihu. Bajkal je největší sladkovodní jezero na světě a je velkolepé v kteroukoli roční dobu. Jižní Sibiř je také domovem jednoho z nejstarších pohoří světa, Uralu, které nabízí nepřeberné množství příležitostí pro milovníky horské turistiky.

  Kalmycká republika

  Mezi jižní Sibiří a severním Kavkazem se v Povolží nachází Kalmycká republika. Je to jediná buddhistická republika v Rusku. Jedná se o málo prozkoumaný region a pro nebojácné cestovatele nabízí k objevování přírodní krásy a jedinečnou kulturu. Najdete tu pagody a buddhistické chrámy, a pokud budete mít štěstí, můžete navštívit jeden z mnoha náboženských svátků, které se v regionu slaví.

  Severní Kavkaz

   Jak pokračuje dále na jih, Hedvábná stezka dosáhne severního Kavkazu. Omývá ho Azovské a Černé moře na západě a Kaspické moře na východě. Hedvábná stezka tu prochází několika kavkazskými republikami, které jsou sice krásné, ale je třeba si vždy zjistit aktuální informace o bezpečnostní situaci, než se do nich vydáte. Republiky jako Dagestán a Čečensko mají dlouhodobě nestabilní politické vztahy, takže cestování do nich se obecně nedoporučuje. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS