Více
  16.6 C
  Czech
  Pátek, 12 srpna, 2022

  Piknik uvnitř „úst pekla“. Navštivte park příšer v Itálii

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hororová show z 16. století postavená v krásné italské zahradě. Park příšer, ležící 68 km severozápadně od Říma, nechal vystavět princ plný zármutku. Projděte ústy křičící tlamy k piknikovému stolu.

  Park příšer neboli „Parco dei Mostri“ v zahradě Bomarzo neměl být hezký. V roce 1552 zadal princ jeho vybudování Pier Francesco Orsini a byl výrazem smutku, který měl šokovat.

  Princ, také známý jako Vicino, právě prošel brutální válkou, nechal zavraždit svého přítele, roky ho drželi v zajetí pro výkupné a vrátil se domů, jen aby jeho milovaná žena zemřela. Princ, plný zármutku, chtěl vytvořit šokující „vilu zázraků“ a najal architekta Pirro Ligoria, aby mu s tím pomohl. Ligorio byl široce uznávaným architektem a umělcem. Předtím dokončil katedrálu svatého Petra v Římě po smrti Michelangela, stejně jako Villa d’Este v Tivoli. Měla to být pro něj neobvyklá, ale zajímavá práce.

  Park je plný bizarních a fascinujících soch, pro které pouze doprovodné nápisy poskytují vysvětlení. Mezi kusy jsou válečný slon, monstrózní rybí hlava, obr trhající dalšího obra vejpůl a dům postavený v náklonu, aby dezorientoval diváka. Snad nejděsivějším kouskem v zahradě je obrovská hlava, ústa otevřená dokořán ve výkřiku. Doprovodný nápis zní „všechny důvody odcházejí“.

  Slavní umělci park milovali

  Zahradní uspořádání, postavené během italské renesance, se jen málo podobalo symetrii jiných renesančních zahrad. Umění bylo vytvořeno v hrubém „manýristickém“ stylu, jakési verzi surrealismu ze 16. století. Dává tedy smysl, že ho surrealisté milovali.

  Salvador Dalí park navštívil a hned si ho oblíbil. Byl tak inspirován, že tam natočil krátký film. Sochy také inspirovaly jeho obraz z roku 1946 „Pokušení svatého Antonína“. Jean Cocteau byl také fanouškem parku. Následovali další umělci a v parku vznikl román, libreto či opera.

  I když neexistuje žádný způsob, jak zjistit, jak se skutečně princ Vicino v parku cítil, poslední dodatek naznačuje, že možná překonal svou melancholii. Postaven byl 20 let poté, co začala výstavba parku. Nejedná se o další monstrum, ale o chrám, postavený na počest jeho druhé manželky.

  Při návštěvě parku nezapomeňte vstoupit do obří křičící tlamy (známé jako „ústa pekla“), uvnitř které na jazyku stojí piknikový stůl a dostatek míst k sezení pro malou skupinku na oběd.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ