Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Ohrožené památky UNESCO v Americe

  Floridští kapustňáci plavou a spí na slunci. Zlatohnědí panteři se prohánějí ve stinných lesích národního parku Everglades. Zelené ary se prohánějí největším deštným pralesem Střední Ameriky. Tato místa jsou však v ohrožení.

  Tato bažinatá divočina s pokroucenými cypřiši a vlnící se trávou těsně za předměstím Miami, světové dědictví UNESCO, může působit nadčasově. Stoupající hladina moří však nasytila ​​sladkou podzemní vodu pod Everglades solí. Rostliny a divoká zvěř se musí rychle přizpůsobit novým podmínkám, aby přežily.

  To je důvod, proč Everglades patří mezi místa světového dědictví v Americe zařazených na seznam UNESCO „Světové dědictví v nebezpečí“. To je exkluzivní klub 55 destinací, kterým dominují válkou zničené země a ohniska teroristů.

  Tato místa, od floridských zalesněných lesů až po starověké peruánské město, jsou jedny z nejneobvyklejších míst v Americe. Jsou to ale také lokality, o kterých UNESCO zjistilo, že jsou ohroženy „vážným a specifickým“ nebezpečím, ať už lidským nebo ekologickým.

  Národní park Everglades, USA

  Tento rozlehlý národní park se hemží životem. Najdete tu rostliny a zvířata, která se nacházejí pouze v jeho parných, brakických bažinách. Průzkum Everglades je o přírodě, ať už se díváte na kapustňáky během projížďky člunem, pozorujete hvězdy z mangrovového ostrova nebo hledáte 39 druhů původních orchidejí na výletě na kajaku s průvodcem.

  Návštěvníci mohou také zahlédnout krokodýly a aligátory, protože jižní Florida je jediným místem na světě, kde koexistují.

  Proč je v ohrožení: Park Everglades je od roku 1979 zapsán na seznamu světového dědictví a v roce 2010 byl přidán na seznam „Světové dědictví v ohrožení“. Kvůli nízké nadmořské výšce je oblast náchylná ke stoupající hladině moře, způsobené oteplujícím se klimatem.

  Belize Barrier Reef Reserve, Belize

  Tento masivní útesový systém, který se rozkládá téměř po celé délce karibského pobřeží Belize, je největším na severní polokouli. Je to řetěz korálových útesů a písku, který je viditelný i z Mezinárodní vesmírné stanice.

  Stovky cayes (ostrovů) leží těsně nad vodní hladinou, souhvězdí mangrovových a písečných ostrovů s korálovým základem a podmořská krajina je pozoruhodně rozmanitá. Je to skvělá destinace pro šnorchlování. Velká modrá díra přitahuje potápěče z celého světa.

  Proč je v ohrožení: Od té doby, co byl Belizský bariérový útes v roce 1996 zapsán na seznam světového dědictví, vedl nedostatek dohledu k neudržitelnému rybolovu a zhoršující se kvalitě vody. V roce 2009 byla tato lokalita prohlášena za ohroženou.

  Archeologická zóna Chan Chan, Peru

  Stovky let před příchodem španělských dobyvatelů vládl lid Chimu na severním pobřeží Peru. Civilizace, která prosperovala po stovky let, uctívala vycházející měsíc, zpracovávala zlato a stříbro na elegantní šperky a vybudovala rozlehlou metropoli Chan Chan. Ta je odnes největším městem z nepálených cihel na světě.

  Než Chan Chan v roce 1470 padl za oběť invazní armádě vedené inckým císařem Topou Inca Yupanqui, stal se společností mocných elit, vysoce vyškolených řemeslníků a farmářů.

  Novodobí návštěvníci najdou pozůstatky zavlažovacích kanálů a nepálené architektury, rozpadající se chrámy a nádvoří, které nabízejí pohled na dny slávy města.

  Proč je ohrožena: Více než pět set let působící dešťová voda začala město rozpouštět zpět v bahno. Vědci z UNESCO se domnívají, že eroze způsobí ještě větší škody, protože měnící se klima přináší větší extrémy počasí. Chan Chan byl označen jako ohrožený v roce 1986, ve stejném roce byl přidán na seznam světového dědictví.

  Biosférická rezervace Rio Plátano, Honduras

  V hustě zalesněném severovýchodě Hondurasu se povodí Rio Plátano vine od tropických vrcholků ke karibskému pobřeží a míjí petroglyfy, tradiční domorodá společenství a nížinnou savanu na cestě k moři.

  Ohrožené velké zelené ary prolétávají největším nedotčeným deštným pralesem ve Střední Americe, kde bylo identifikováno 411 druhů ptáků. Čtyři druhy mořských želv plavou podél mořské hranice biosféry a opice shánějí divoké ovoce v korunách stromů.

  Toto je skutečně místo pro dobrodruhy a je nejlepší ho prozkoumat s průvodcem, který dokáže zajistit ubytování, dopravu náklaďákem i lodí.

  Proč je ohrožena: Mnoho chudých komunit v biosféře nelegálně loví a kácí stromy pro obživu. Biosféra Rio Plátano byla přidána na seznam světového dědictví v roce 1982 a v roce 2011 byla označena jako „v ohrožení“.

  Sledujte nás na sítích