Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Nejhezčí ostrovy kolem chorvatského Splitu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Split je výchozím místem pro výlety na řadu jadranských ostrovů. Nejbližší je Trogir, chráněný UNESCO, se středověkou architekturou, obklopený starobylým opevněním. Čiovo s živým přístavem nabízí přímořské stolování a živé bary. Vydejte se na plavbu s naším průvodcem.

  Na ostrově Brač najdete dobře vybavená turistická letoviska a nedotčené pláže. Ale pokud chcete opravdový únik, nejjižnější ostrov Vis nabízí velkolepé přírodní scenérie na každém kroku.

  Vis

  Vis byl námořní vojenskou základnou až do 90. let 20. století, kdy neohrožení cestovatelé začali prozkoumávat jeho rybářské komunity Komiža a město Vis. Našli idylickou základnu, která se od té doby, co zde tajná agentka Evelyn Waughová přistála v roce 1944 na misi, aby se spojila s Titem v jeho tajném úkrytu, jen málo změnila. Odlehlý a svérázný Vis je nyní gastronomickým útočištěm, jeho menu závisí na každodenním úlovku a lokálně pěstovaných produktech. Trajekt ze Splitu trvá přibližně dvě hodiny v závislosti na trase.

  Trogir

  Nejsnáze dostupný ze všech idylických ostrovů Dalmácie, Trogir, je spojen s pevninou a ostrovem Čiovo mostem. Nachází se 30 km od Splitu. Zachovalé staré město nabízí pěknou přehlídku renesančních, románských a barokních staveb, obklopených starobylým opevněním. Nejvýraznější atrakcí je katedrála svatého Vavřince ze 13. století, impozantní katedrála z bílého kamene, která byla postupně vystavěna s vlivy několika architektonických stylů. Vyšplhejte na vrchol zvonice a užijte si výhled na město.

  Čiovo

  Skromná osada Čiovo spojená s Trogirem mostem není tak architektonicky působivá jako její soused, ale návštěvníky na tento ostrov přitahuje množství oblázkových kamenných pláží, které se táhnou podél 10 km pobřeží. Přímořská promenáda ve městě bzučí nočními bary, restauracemi s mořskými plody a kluby lemovanýmy houpajícími se palmami. Ostrov Čiovo je snadno dostupný trajektem ze Splitu a je dobrou základnou, pokud dáváte přednost objevování pevniny z klidu ostrova.

  Brač

  Stejně jako jeho typická pláž Zlatni Rat, pás nedotčených bílých oblázků, které se pohybují s měnícím se přílivem, je Brač ostrovem známým díky krajině, jež mění své tvary. Hlavní město Supetar se vyznačuje přístavem s oslnivými bílými budovami postavenými z místního kamene. Supetar je dopravním uzlem s pravidelnou trajektovou dopravou (a pláží ve tvaru půlměsíce, na které se můžete opalovat, zatímco čekáte na svou loď), pouhých 50 minut od Splitu. Je tedy ideální jak na jednodenní výlet, tak na přenocování. Přímořské letovisko Bol, které se nachází vedle oblíbené pláže Zlatni Rat, je příjemné, ale často přeplněné. Ti, kdo hledají klid, by měli využít divočejší části ostrova s odlehlými plážemi a zeleným vnitrozemím posetým levandulovými poli a vinicemi.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS