Více
  17.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Návštěva Velikonočního ostrova: která místa nevynechat

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velikonoční ostrov je ideální destinací pro dobrodruhy i milovníky historie a kultury. Způsob života zde není v žádném případě obyčejný, mýty a magie přispívají k tajemnosti ostrova. Která místa byste neměli při své návštěvě vynechat?

  Sochy moai

  Velikonoční ostrov má kolem 600 soch moai, některé stále stojí, jiné ne. Nejvíce (397) se jich nachází v lomu Rano Raraku. Předpokládá se, že tyto sochy byly vytesány mezi lety 1250 a 1500 n.l. ve snaze zpodobnit tváře zemřelých předků. Na ostrově uvidíte moai ve všech tvarech a velikostech s mnoha různými výrazy obličeje.

  Navštivte jeskyně

  Podzemní jeskyně na Velikonočním ostrově byly vytvořeny tekoucí lávou. Obyvatelé je kdysi používali jako svá malířská plátna – najdete zde červené, bílé a černé kresby zvířat a lodí. Populární jeskyně Ana Kai Tangata i Ana Kakenga mají výhled na moře, takže můžete pozorovat vlny rozbíjející se o černou vulkanickou horninu. Západy slunce na těchto místech jsou silným zážitkem. Někteří obyvatelé ostrova věří, že v jeskyních obývají duchové předků, takže byste měli před vstupem požádat o povolení.

  Projděte se kolem kráteru Rano Kau

  Velikonoční ostrov byl vytvořen třemi po sobě následujícími erupcemi dnes již vyhaslé sopky. Důkazy sopečné činnosti lze vidět dodnes. Navštivte mohutný kráter Rano Kau a prohlédněte si velké jezero v jeho nitru. Z Orongo Ceremonial Village je krásný panoramatický výhled n kráter.

  Navštivte Orongo

  Orongo je obřadní vesnice. 53 domů bylo postaveno z kamenných čedičových desek. Její jméno znamená „volání“. Leží na velmi nepřístupném místě: na úzkém pásu země mezi kráterem Rano Kau a útesem padajícím do Tichého oceánu. Proto tu nikdy nebydleli lidé. Vesnice byla využívána především pro iniciační obřady, které se prováděly při příležitosti vstupu dětí do dospělosti.

  Odpočiňte si na plážích

  Bílé písečné pláže Anakeny jsou přesně to, co si představíte, když se řekne idylická pláž: tyrkysově modré vlny, bílý písek a palmy kymácející se ve větru. Moře je teplé, takže koupat se dá po celý rok. Pokud hledáte trochu soukromí, pláž Ovahe je odlehlá a nedotčená.

  Pozorujte východ a západ slunce

  Sledujte jeden z mírumilovných východů slunce před Ahu Tongariki, jak se sochy moai pomalu osvětlují oranžovými odstíny ranního světla. Na druhé straně ostrova můžete sledovat západ slunce u Ahu Tahai. Nachází se tu pět soch moai, z nichž některým chybí hlava. Zážitek je to magický.

  Užijte si tradiční show

  Taneční vystoupení mohou působit jako pouhá show pro turisty. Ve skutečnosti jsou ale velmi autentická a pro obyvatele ostrova představují způsob, jak prezentovat a uchovat svou kulturu. Tance zobrazují lásku, válku a úryvky každodenního života. Nejznámější skupinou je Kari Kari. Představení si můžete vychutnat s curanto, tradičním jídlem Velikonočního ostrova.

  Starověké petroglyfy v Papa Vaka

  Papa Vaka je archeologické naleziště na severu ostrova, známé svými petroglyfy – vzory vytesanými do velkých skalních desek. V překladu znamená papa „kámen“, zatímco vaka znamená „kánoe“. Mnoho motivů se podobá rybářským člunům či rybám, které by byly jedním z hlavních zdrojů obživy pro první obyvatele ostrova.

  Projeďte si ostrov

  Projíždějte se kolem ostrova na kole nebo cválejte na koni. Na tváři ucítíte mořský vánek a dostanete se do míst, která jsou autem nepřístupná. Na ostrově je mnoho divokých koní, ale koně, na kterých můžete jezdit, jsou zkrocení a klidní. Vylezou i na nejvyšší vrchol ostrova. Takže vy se jen posadíte a budete si užívat nádhernou scenérii.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Icukušima Japonsko

  Icukušima. Ikonická červená brána vznášející se v moři

  Svatyně Icukušima je jedním z ikonických obrázků Japonska, známých po celém světě. Přečtěte si naše tipy pro její návštěvu a nenechte si ujít žádnou z atrakcí ostrova Miyajima.
  Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Chcete prožít tak trochu jinou dovolenou? Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Na břehu Kaspického moře se rozkládá hlavní a největší město Ázerbajdžánu Baku, které je zároveň největším přístavem v zemi. Město je oproti zbytku země bohaté, neboť je významným nalezištěm ropy. Ostatně to nelze přehlédnout, na těžební věže narazíte v celém okolí. Mnohdy i tam, kde byste je možná nečekali, kupříkladu mezi domy na předměstí.
  Boracay

  Jak nadměrný turismus téměř zničil filipínský ráj na zemi

  Ostrov Boracay. Překrásné bílé pláže, palmy, tyrkysová voda, bohatý podmořský život. Když se o něm doslechl svět, každý tam chtěl strávit dovolenou snů. Jak se ostrov proměnil pod náporem turistů?
  Oman

  Omán: Vydejte se za poznáním jedné z opravdových perel východního cípu Arabského poloostrova

  Sultanát Omán je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Na své si přijdou jak milovníci překrásných pláží s bílým pískem, vysoko tyčících se pohoří a nádherné přírody, tak i ti, jež upřednostňují poznávání zemí z hlediska zvyků místních obyvatel, tradic, historie, náboženství, kuchyně.
  Tibetský Nový rok Losar

  Tibetský Nový rok Losar

  Historicky byli Tibeťané převážně nomádi, kteří harmonicky koexistovali s drsným prostředím na Tibetské náhorní plošině. Chov zvířat a skromné zemědělství byly pro hluboce věřící Tibeťany dlouho jedinečným způsobem života. Když přišla nárazová sklizeň, oslavovali to tancem a zpěvem. Po čase se z toho stala tradice. Jak dnes slaví Nový rok - Losar?

  V Austrálii se nachází nejstarší observatoř na světě

  Starobylé domorodé naleziště Wurdi Youang bylo poprvé objeveno evropskými osadníky před dvě stě lety. Archeologové ho začali mapovat v roce 1977, ale až před pár lety začali pomalu tušit jeho skutečný účel. Mohlo by se jednat o nejstarší astronomickou observatoř na světě. Je tedy Austrálie kolébkou astronomie?
  Reklama
  Reklama
  Reklama