Více
  19.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Na australskou ikonickou horu Uluru už nevylezete. Domorodci prosadili zákaz

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tvar ikonické hory Uluru zná z fotek určitě každý. Od října 2019 se na ní můžete jen podívat, šplhání úřady po letech dohadů zakázaly. „Není to Disneyland,“ argumentují domorodí správci.

  Osm členů správní rady národního parku Uluru-Kata Tjuta jednomyslně hlasovalo pro zákaz lezení. Učinili tak po konzultaci s místní komunitou Anangu, která obrovský pískovcový monolit považuje za posvátné místo.

  Zákaz vstoupil v platnost 26. října 2019. To je 34 let ode dne poté, co byla „The Rock“ předána zpět jeho historickým správcům. Federální vláda souhlasila se zákazem lezení už v roce 1985, ale později tento závazek porušila. Na nový zákaz se čekalo dlouho.

  Prosba o respekt nestačila

  „Je to extrémně důležité místo, ne hřiště nebo zábavní park jako Disneyland,“ odůvodnil rozhodnutí předseda správní rady a muž z Anangu Sammy Wilson. „Pokud cestuji do jiné země a je tam posvátné místo, oblast s omezeným přístupem, nevstupuji do ní ani na ni nelezu, respektuji ji. Vláda musí respektovat to, co říkáme o naší kultuře, stejným způsobem, jakým od nás očekává, že budeme dodržovat její zákony. Po dlouhé diskusi jsme se rozhodli, že je čas.“

  Od roku 1992 se značení na úpatí výstupu na Uluru snažilo turisty od lezení odradit. Žádalo je, aby dodržovali tradiční zákony Anangu a respektovali duchovní význam místa.

  Uluru je tradičním posvátným místem již 10 000 let. Místní domorodí lidé věří, že skálu vytvořily bytosti předků, jejichž duchové zde žijí. Horolezecká cesta konkrétně porušuje jednu z 11 posvátných stezek snění nebo melodií v národním parku Uluru-Kata Tjuta.

  Výstup je také nebezpečný – od 50. let 20. století zemřelo při výstupu na Uluru nejméně 35 lidí. K poslednímu úmrtí došlo v roce 2010. Tato varování však neodradí každého. Údaje národního parku naznačují, že 16 % návštěvníků oblasti vyleze na Uluru navzdory varováním.

  Od jeho prvního návrhu v roce 1985 se kolem tohoto zákazu vedou intenzivní diskuse. V roce 2010 plán vedení federální vlády slíbil postupné ukončení činnosti, než politici Severního teritoria loni povzbudili domorodé správce, aby se vzdali svého odporu vůči výstupu.

  Ohrozí zákaz turismus v oblasti?

  Odpůrci se obávají, že zákaz bude mít vliv na počet návštěvníků, a to navzdory obrovské škále dalších aktivit v národním parku. Dá se tu podnikat mnoho věcí, které nezahrnují turistiku po místě považovaném za posvátné nejstarší živou kulturou na planetě.

  Zákaz se setkal se záplavou podpory na sociálních médiích, přičemž většina uživatelů souhlasila s tím, že jde o rozhodnutí zdravého rozumu založené na jednoduché věci respektu k domorodé kultuře.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ