Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Mongolský ledový festival Khövsgöl

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Propracované ledové sochy, saně tažené psím spřežením, sobi, tradiční jídla a soutěže, to vše se odehrává na zamrzlém jezeře. Navštivte mongolský ledový festival Khövsgöl, na který se každoročně začátkem března sjíždějí lidé z celé země.

  Během ledového festivalu Khövsgöl, který je také známý jako Modrá perla, se jezero stává zamrzlým hřištěm pro místní obyvatele i návštěvníky. Při této příležitosti se účastníci oblékají do svých tradičních barevných kostýmů. Ty představují 21 různých regionů země nebo oblastí, ze kterých pocházejí. Festival je významný proto, že zde probíhá kulturní výměna mezi mongolskými nomádskými kmeny. Můžete tu být svědky tradic a životního stylu pastevců sobů, kteří sestupují k jezeru ze své domoviny v tajze. Místní šamani provádějí rituály obřadem pálení ohně.

  Co vás na festivalu čeká

  Po slavnostním zahajovacím ceremoniálu si diváci mohou užít širokou škálu soutěží zahrnujících populární mongolské aktivity. Jde například o závody na saních či na koních na dlouhé vzdálenosti, bruslení, přetahování lanem, zápas v ledovém sumu, lukostřelbu a tradiční mongolskou hru šagaj s ovčími kostmi.

  Hraje tu lidová hudba a máte velký výběr tradičních mongolských jídel. Protože denní teploty mohou klesnout na -15 °C, nezapomeňte se dostatečně obléct. Nebo postupujte podle příkladu místních obyvatel, kteří si obléknou ruskou čepici ušanku, kabát z ovčí kůže, vlněné boty a mongolský deel nebo tradiční tuniku.

  Kde je ledový festival Khövsgöl

  Festival se koná na jižním okraji jezera Khövsgöl, jehož čirý, tmavě modrý led tvoří nádhernou kulisu události. Jezero se nachází v nejsevernější části Mongolska, hraničící se Sibiří. Je největším sladkovodním útvarem v zemi a součástí takzvaných „starodávných jezer“ Mongolska, starých více než milion let.

  Jezero s rozlohou asi 136 x 36 km každou zimu úplně zamrzne s průměrnou tloušťkou ledu jeden metr. To má za následek vznik ohromujících a složitých vzorů zdobících jeho jasný povrch. Pohled na místní mongolské pastevce oblečené v kožešině, jedoucí na barevně zdobených saních, je ohromující.

  Jak se tam dostat

  Z hlavního města Ulánbátaru lítá letecká linka do provinčního hlavního města Murunu. Let trvá přibližně jednu hodinu. Dnes už je také vybudována zpevněná cesta z Ulánbátaru do Murunu, jízda trvá přibližně 12 hodin a během této doby můžete obdivovat rozlehlost mongolských stepí. Jakmile dorazíte do Murunu, vezměte si taxi do města Khatgal, které se nachází na jižním břehu jezera a slouží jako základna pro další objevování.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Velikonoční ostrov

  Velikonoční ostrov: nejodlehlejší obydlený ostrov je opředen záhadami

  Díky své nejednoznačné minulosti Velikonoční ostrov (Rapa Nui) vyzařuje tajemství a jeho historie je protkána mytologií. Odhalte některá z jeho tajemství.
  Sakury v Japonsku

  Když v Japonsku kvetou sakury – 7 tipů na procházku bez davů

  V sezóně od konce února do května v Japonsku kvetou sakury. Exploze růžové barvy je skvělou příležitostí pro vycházky nejen v parcích. Kde najdete nejlepší místa na jarní romantiku a zároveň se vyhnete davům?
  Transsibiřská magistrála

  Transsibiřská magistrála: vystupte z vlaku a poznejte nejkrásnější zastávky na trati – část 2

  Jedna z největších staveb moderní doby. Nejdelší železnice na světě. Nejzásadnější dopravní tepna Ruska. Transsibiřská magistrála má mnoho "nej". Poznejte s námi ty nejkrásnější místa podél trati.
  Transsibiřská magistrála zastávky

  Transsibiřská magistrála: vystupte z vlaku a poznejte nejkrásnější zastávky na trati – část 1

  Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční tratí na světě. Spojuje Moskvu s Vladivostokem a při putování po ní se vám nabízejí neskutečné výhledy z okna vlaku. A nejen to! Udělejte si pár zastávek, které budou rozhodně stát za to.
  Turkey

  Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

  Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.
  Trhy v Indii

  Navštivte indické bleší trhy

  Byli jste někdy na bleším trhu? Pokud ano, víte, že tam narazíte na spoustu pokladů za pár kaček. A co teprve na těch indických! Přečtěte si, kde najdete ta nejlepší tržiště v Indii.
  Reklama
  Reklama
  Reklama