Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Extrémní sporty a kam se za nimi vydat

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zrychlený puls, návaly adrenalinu a nezapomenutelné zážitky. Od potápění v jeskyni přes bungee jumping až po kitesurfing, vybrali jsme pro vás extrémní sporty z celého světa. Až bude možné znovu cestovat, zde jsou tipy, kam se za nimi vypravit.

  Sjezdy na horských kolech

  S odpruženými koly navrženými tak, aby se téměř vznášely po skalách a kořenech stromů sjíždějte strmé svahy poseté překážkami.

  Kde: Tzv. cesta smrti v Bolívii je jedním z nejoblíbenějších cílů v zemi. O něco bezpečnější je Whistler Mountain Bike Park v Kanadě, kde se zimní sjezdovky v létě promění na stezky pro odvážné cyklisty.

  Potápění ve sladkovodních jeskyních

  Pro koho není dost extrémní potápění v oceánu, ať sestoupí do tmavé díry v zemi a vydá se prozkoumat zatopené jeskynní systémy. Velkým lákadlem pro potápěče jsou obří podvodní stalaktity.

  Kde: Na poloostrově Yucatán v Mexiku je největší koncentrace cenotů (závrtů) na světě. Křišťálově čistá voda a okolní bujná džungle představuje svět z dobrodružných filmů.

  Heliskiing

  Díky vrtulníku můžete získat přístup na vrcholky, kam nevedou lanovky. Pro pokročilé lyžaře je sjíždění nedotčených svahů v prašanu sice drahým, ale lákavým zážitkem.

  Kde: Heliskiing je populární v Severní Americe, na Aljašce a na Novém Zélandu. Na mnoha místech v Evropě je zakázán, přesto tu ale pár lokalit najdete. Více v článku Heliskiing – 6 nejlepších lokalit v Evropě.

  Bungee jumping

  Bungee jumping byl inspirován tradicí domorodců na Vanuatu. Skoky z mostů či věží přivázaní za nohy se staly již dobře známou kratochvílí.

  Kde: Hackettova věž v Macau se může pochlubit nejvyšším bodem na světě, ze kterého se dá bungee jumping skočit – 233 m. Pokud vám nejde o čísla, ale spíš o výhledy, zkuste Victoria Falls Bungee v Zambii (111 m).

  Zorbing

  Kutálení se z kopce v obří plastové kouli je bláznivým vynálezem Novozélanďanů. Zní to sice šíleně, ale je to zábava.

  Kde: První společnost, která začala nabízet zorbing, sídlí v Rotorua, ale dnes už najdete zorbing po celém světě. Oblíbeným místem je Hatta v Dubaji.

  Lezení na ledu

  Není to jako klasické lezení. Potřebujete speciální vybavení, kromě lana a postroje také cepín a mačky. Koho by ale nelákalo zdolat zamrzlý vodopád?

  Kde: Colorado´s Ouray Ice Park je největší ledový park na světě věnovaný výhradně tomuto sportu.

  Slacklining

  Česky bychom nejspíše řekli „provazochodectví“. V myšlenkách si ho spojíme s cirkusem, ale víte, že dnes tento sport získává rychle na popularitě? Vyzkoušejte si chůzi po plochém laně napnutém mezi stromy pár desítek centimetrů nad zemí. Sice to nevypadá extrémně, ale je to velmi fyzicky náročné. A až to nacvičíte, můžete jako profíci chodit po laně desítky metrů nad zemí mezi skalními věžemi.

  Kde: Připraveni na dobrodrzžství? Vydejte se do národního parku Joshua Tree v Kalifornii.

  Kitesurfing

  Spojení wakeboardingu, surfování, windsurfingu, paraglidingu a gymnastiky. Tak nějak by se dal popsat kitesurfing. A trochu připomíná pouštění draků. Takový „drak“ slouží k tomu, abyste díky větru svištěli na speciálním prkně závratnou rychlostí po hladině oceánu.

  Kde: Trvale větrné pláže například ve Velké Británii v Camber Sands, pláž Kailua na O´ahu na Havaji nebo egyptská El Gouna – to jsou ideální místa pro kitesurfing.

  Parašutismus

  Toto není pomalé plachtění a klouzání vzduchem jako při paraglidingu. Výskok z letadla ve výšce 4 tisíce metrů a volný pád jsou úplně jiný druh adrenalinu. Tandemový seskok si může vyzkoušet každý i bez speciálních znalostí či dovedností.

  Kde: Vyberte si místo s krásnými výhledy shora, jako je například australská pláž Byron Bay, švýcarské Alpy nebo Key West na Floridě.

  Rafting na divoké vodě

  První gumový člun pro jízdu na divoké vodě byl postaven pravděpodobně ve 40. letech 20. století. Teprve o sto let později se rafting stal oblíbeným sportem a komerční záležitostí. Obtížnost peřejí je odstupňována od jedné do pěti. Náročnější vodu rozhodně sjíždějte se zkušeným instruktorem.

  Kde: Jedny z nejkrásnějších a také nejtěžších peřejí na světě se nacházejí na řece Zambezi, na hranicích Zimbabwe a Zambie.

  Bouldering

  Lezení se stalo tak populárním, že bude debutovat na olympijských hrách v Tokiu. Konkrétně tam uvidíte lezeckou disciplínu zvanou bouldering. Leze se bez postrojů a jištění lany do výše zhruba 6 metrů. Jediné bezpečnostní opatření jsou matrace na zemi pod vámi.

  Kde: Vnitřní boulderová centra jsou velice populární v celé Severní Americe. Nyní je však najdete téměř v každé zemi. Pro venkovní zážitek to zkuste v Squamish, Britské Kolumbii nebo Fontainebleau ve Francii.

  Zipline

  Necháte se zavěsit v postroji na kladku a přejíždíte po laně nad hlubokým kaňonem. Tak o tom je zipline.

  Kde: V kostarickém národním parku Selvatura je zipline velice populární kvůli scenérii, kterou projíždíte. Nejdelší a nejrychlejší zipline na světě najdete v Sun City v Jihoafrické republice.

  Kaňoning

  Tento sport je také známý jako trekking na řece. Používáte při něm různé techniky včetně lezení, slaňování, chůze či klouzání kaňonem v tekoucí řece.

  Kde: Můžete si to vyzkoušet v mnoha evropských státech. Populární je například Slovinsko. V USA je dobrou volbou pohoří San Gabriel poblíž Los Angels. S instruktory budete slaňovat vodopády, proplétat se mezi skalami a procházet drsným členitým terénem.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Turkey

  Turecko – 10 zajímavostí, které vás překvapí

  Možná víte o řecko-římské historii Turecka, o jeho delikátní kuchyni a nádherném středomořském pobřeží. Turecko je ovšem plné překvapení. Přečtěte si 10 zajímavých faktů o Turecku, které vás určitě překvapí.
  Betlém Neapol

  Máte rádi betlémy? Pak musíte navštívit uličku San Gregorio Armeno v Kampánii

  Neapol není známá jen tím, že je kolébkou pravé Neapolské pizzy, jež se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město v Kampánii pod Vesuvem si turisty získalo také tím, že zde najdete slavnou uličku San Gregorio Armeno, kde seženete vše, co je potřeba pro výrobu betlému.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama