Více
  19.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.

  Národní park Curonian Spit, Litva

  Jeden z nejnovějších v Evropě – a jeden z pouhých pěti v Litvě – Kuršių Nerija je národní park zřízený k ochraně ekosystémů Kurské kosy. Jedná se o písečný poloostrov, kosu v jihovýchodním cípu Baltského moře. V délce 100 km odděluje Baltské moře od Kurského zálivu. Je proslulý svými jemnými písečnými plážemi a nádhernými borovicovými lesy obývanými jeleny, losy a divočáky. Leží napůl na ruském území, napůl na litevském a je zařazen na seznam UNESCO.

  Národní park Gran Paradiso, Itálie

  Národní park Gran Paradiso je chráněná oblast, zasazená vysoko v Graianských Alpách v severní Itálii poblíž francouzských hranic. Milovníci horských svahů, kteří odolají lákání nedalekých francouzských Alp, zde budou v sedmém nebi. Gran Paradiso je 700 km² nádherné krajiny, lyžařských a turistických tras, hojné flóry a samozřejmě místního chráněného symbolu, kozorožce alpského.

  Biosférická rezervace Delta Dunaje, Rumunsko

  Delta Dunaje se napojuje na Černé moře v Rumunsku a její biosférická rezervace je jedním z největších ptačích rájů, které můžete v Evropě navštívit. Tento atraktivní mokřad je domovem asi 70% světové populace bílých pelikánů. Dále zde můžete vidět kormorány, rybáky či orly běloocasé. Délka toku Dunaje je 2 800 km, delta se rozkládá na ploše 3450 km² a je druhou největší v Evropě. Pravidelné prohlídky lodí s průvodcem vám umožní užít si tuto jedinečnou rezervaci v její plné kráse.

  Národní park Ordesa a Monte Perdido, Španělsko

  Když přemýšlíte o Španělsku, vidíte jen na slunce, moře a písečné pláže? Na okraji jihofrancouzských hranic v severozápadním Španělsku leží Ordesa a Monte Perdido, národní park, který je na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1977. Návštěvníci sem přijíždějí kvůli rozlehlé zeleni, vysokým horám a vzácné divočině. Užijí si tu venkovský klid na březích mírných potoků.

  Národní park Skadarské jezero, Černá Hora

  Další z nejlepších evropských ptačích stanovišť, národní park Skadarské jezero, má rozlohu 400 km². Představte si zvlněné kopce, křišťálově čistou vodu a plovoucí louky leknínů. Tento národní park chrání největší jezero v jižní Evropě od roku 1983 a leží na území Černé Hory a Albánie. Patří mezi málo známé národní parky v Evropě, a tak tu na davy turistů nenarazíte.

  Národní park Saské Švýcarsko, Německo

  V neposlední řadě je zde Saské Švýcarsko, národní park o rozloze 700 km² ve ​​východním Německu. Jistě znáte jeho českou část, ale byli jste někdy na té německé? Odhaduje se, že 40 % lesa na tomto území zůstává nedotčeno lidským zásahem. Tak příště překročte hranice a prozkoumejte skalní útvary na území Německa.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ