Více
  10.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Maroko: Jak cestovat udržitelně – část 2

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.

  Pokračování článku Maroko: Jak cestovat udržitelně – část 1.

  Využijte řadu dodavatelů

  Pokuste se obměňovat zařízení, která navštěvujete a využíváte, abyste mohli rozdělovat příjem po celé komunitě. I když nemusí být praktické měnit ubytování každou noc, pokud pobýváte v konkrétním městě delší dobu, zvažte srovnání několika penzionů během vaší návštěvy. Stravování v různých restauracích a kavárnách a nakupování v různých obchodech a stáncích také může pomoci tomu, aby byla vaše návštěva udržitelnější.

  Podporujte místní charitativní organizace

  V Maroku je poměrně velké množství lidí, kteří žádají peníze na ulici. Než se však pokusíte pomoci na individuální bázi, možná budete chtít zvážit darování jedné z několika vynikajících charitativních organizací působících v Maroku. Cílem těchto charitativních organizací je identifikovat nejzodpovědnější způsoby rozdělování finančních prostředků. Pokud chcete přispět, hledejte místně provozované charitativní organizace spíše než ty větší, které mají vysoké administrativní a provozní náklady.

  Vyvarujte se zneužívání lidí a zvířat

  Bohužel, stejně jako na mnoha místech po celém světě, mohou být lidé a zvířata v Maroku občas vykořisťováni. Vyhněte se například zařízením, která zaměstnávají děti a snažte se, aby si jednotlivec mohl ponechat jakékoli spropitné poskytnuté pracovníkům v odvětví služeb. Po celé zemi existují ženská družstva, která zajišťují spravedlivé podmínky pro zaměstnankyně a návštěva takových míst může být cenným zážitkem. Projížďky na velbloudech a jízdy kočárem taženým koňmi jsou oblíbenými aktivitami turistů, ale ujistěte se, že vaše zážitky jsou také etické.

  Používejte veřejnou dopravu

  Veřejná doprava je šetrnější k životnímu prostředí než jiné způsoby dopravy a je často šetrnější i k místní ekonomice. Díky skvělému autobusovému a vlakovému spojení v mnoha částech země cestujte za úžasnými marockými dobrodružstvími jako místní. Využívání služeb sdílených minivanů je alternativou k taxíkům při plánování cesty do vzdálenějších oblastí.

  Buďte šetrní při používání vody

  Být šetrní k vodě je důležité, ať jste kdekoli. V pouštním státě, jakým je Maroko, je však voda obzvláště cenným zdrojem. Mezi způsoby, jak ušetřit vodu, patří kratší sprchování, vypínání kohoutků při čištění zubů, praní prádla pouze v případě potřeby a nevyužívání bazénů v luxusních ubytováních.

  Šetřete energii

  Dalším ekologickým tipem, který platí po celém světě, je dbát na spotřebu energie. Zhasínání světel, omezení používání klimatizačních systémů a volba ventilátorů před klimatizací, to je jen několik z mnoha snadných kroků, které může podniknout každý z nás.

  Minimalizujte odpad a správně ho zlikvidujte

  Nosit znovu plnitelnou láhev na vodu je relativně malý krok, který může mít velký dopad na životní prostředí. Marocké skládky často nejsou vybaveny k tomu, aby se vypořádaly s velkým množstvím odpadu. Plastové lahve jsou pro životní prostředí obzvláště problematické. Doplňování láhve může drasticky snížit množství plastového odpadu produkovaného během cestování. Mějte na paměti, že voda z kohoutku je obecně považována za pitnou téměř ve všech částech země.

  Také upřednostňovat opakovaně použitelné nákupní tašky před plastovými, omezovat používání brček na pití, kupovat produkty, které vytvářejí méně odpadu atd. patří mezi základní tipy.

  Spojte se s místními

  Navázání kontaktu s místními obyvateli může být pro všechny strany skvělým způsobem, jak se dozvědět více o různých kulturách, podporovat toleranci a budovat mosty mezi různými skupinami lidí. Využívání místních průvodců, restaurací a ubytování často poskytuje ideální příležitosti k interakci s místními obyvateli v neformálním prostředí. I když by si návštěvníci měli vždy zachovat rozum, přílišná obezřetnost může vést k tomu, že promeškáte skvělé příležitosti k navázání nových přátelství.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS