Více
  20.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Malovaná vesnice Čičmany na Slovensku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dokonale zachovalá horská vesnice, kde jsou malebné baráčky celé ozdobené malovanou krajkou. Najdete ji na Slovensku, zhruba dvě hodiny od Bratislavy.

  Malá vesnice Čičmany má pouhých 204 obyvatel. Vypadá stejně jako před stovkami let, nedotčená časem. Ale toto není obyčejná památková rezervace. Vesnice je plná černých dřevěných domů, z nichž každý je zdoben složitými tradičními vzory v bílé barvě vápna. Doslova ulice za ulicí je lemována lidovým uměním.

  Přestože záznamy o obci Čičmany pocházejí již ze 13. století, pokrývání domů krajkovými, geometrickými a stylizovanými vzory je mnohem pozdější tradicí. Ta začala asi před 200 lety, kdy se k ochraně poškozeného dřeva používalo bílé vápno. Obraz světlého vápenného pigmentu na tmavém dřevě byl nápadný a lidé začali zpracovávat různá témata, až nakonec většinu dřevěných konstrukcí pokryli pozoruhodně jednotnými vzory.

  První světová rezervace lidové architektury

  Stavby, které dnes lemují uličky, jsou vlastně ještě modernější, i když je to stále tradiční lidová architektura. V roce 1921 proběhl obcí požár a mnoho staveb muselo být následně obnoveno. S pomocí slovenské vlády byly vyhrazeny prostředky na udržení Čičman v takové podobě, kterou měla vesnice po staletí. V roce 1977 byla prohlášena za první světovou rezervaci lidové architektury zajišťující ochranu svých staveb a jedinečného kulturního dědictví.

  Čičmany jsou na severozápadě Slovenska, asi dvě hodiny jízdy od Bratislavy. Do Čičman je možné dojet MHD. Nejjednodušší je jet autobusem ze Žiliny do Rajce a odtud dalším autobusem do Čičman. Autobusů však touto vesničkou projíždí velmi málo. Návštěvníci, kteří by nestihli zpáteční autobus a uvízli tu, mohou využít některé tradiční domy přeměněné na penziony.

  Záchraně staveb se věnuje Považské muzeum. Kromě toho také udržuje tradici festivalů, místní lidové hudby a umění, krojů a lidových tanců. Obec je také oblíbenou lyžařskou destinací (Ski centrum Javorinka). Čičmany jsou snadno dosažitelné autem z Prievidze/Bojnic (známé svými lázněmi a malebným středověkým hradem) a umožňují příjemný celodenní výlet spojený s návštěvou krásně vyřezávaného dřevěného Slovenského betléma v Rajecké Lesné.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ