Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Madeira, perla Atlantiku – část 2

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Uvolněná prázdninová atmosféra, krásná příroda i velký výběr aktivit, to jsou důvody, proč je portugalský ostrov Madeira čím dál oblíbenější mezi cestovateli. Co je zde k vidění?

  Pokračování článku Madeira, perla Atlantiku – část 1.

  Exotické zahrady a parky

  Madeira je známá četnými svěžími lesy, zahradami a parky, které dodávají ostrovu tropický nádech. Celoroční mírná teplota v kombinaci s řadou různých regionálních bioklimatů způsobuje, že zde najdete vzácné druhy exotických rostlin a bylin: od platanů a anglických dubů až po evropské azalky, kaktusy ze Skotska a cykasy z Jižní Afriky.

  Populární tropická zahrada Monte Palace a její více než 100 000 druhů rostlin by měly být na vašem seznamu spolu s kouzelným vavřínovým lesem Parque Forestal de Queimadas. Mezi další nezbytná místa patří Zahrady Palheiro se slavnou sbírkou kamélií a les Vereda dos Balcões představující endemické druhy jako jsou madeirské orchideje a borůvky.

  Turistické stezky

  Madeira je rájem pro ty, co si oblíbili pěší turistiku. Na počátku 15. století byly podél klikatých cest vytesány desítky kamenných zavlažovacích kanálů, které dopravovaly vodu do sušších oblastí. Jsou známé jako levady a některé z nich jsou stále funkční. Jiné slouží také jako turistické stezky.

  Levada do Caldeirão Verde z roku 1700 nese vodu z nejvyšších hor Madeiry. Prochází nádherným údolím São Jorge a kolem jezera Caldeirão Verde, které je tvořeno vodami 100 metrů vysokého vodopádu. Ve výšce 1 862 m (6 109 stop) je Pico Ruivo nejvyšším vrcholem Madeiry a nabízí úžasnou šestihodinovou turistickou trasu.

  Barevné Mercado dos Lavradores

  Slavný farmářský trh ve Funchalu musí být tím nejpřitažlivějším místem na ostrově. Mercado dos Lavradores nabízí širokou škálu pestrobarevného ovoce, zeleniny, květin a ryb, z nichž některé jste pravděpodobně ještě neviděli. Najdete zde vzácné druhy mučenky, banány, sladké brambory, kaštany a veškerou obvyklou zeleninu, vedle některých velmi zvláštních ryb.

  Samotná budova pochází z roku 1940 a interiéry jsou uspořádány do sekcí (náměstí) pro různé druhy zboží. Většina produktů je místních. Trh je otevřen ve všední dny od 7 do 18 hodin a v sobotu od 7 do 14 hodin. V pátek se „květinové dámy“ Mercada oblékají do tradičního oděvu a prodávají ty nejnápadnější exotické květiny.

  Místní víno

  Jednou z typických věcí na Madeiře je její sladké víno. Ve Funchalu je řada vinných muzeí a sklepů, jež nabízejí podrobné prohlídky a ochutnávky vín. Tam vás naučí vše o tom, jak jsou hrozny negra mole sbírány a poté odesílány do vinařství, kde začíná výroba vína. Vinařství má na Madeiře 200 let dlouhou tradici, v některých vinařstvích mají odrůdy staré až 100 let. Vinařská sezóna na Madeiře obvykle začíná na konci léta a může trvat až do října, nebo v některých oblastech do listopadu.

  Jednodenní výlet do Porto Santo a na ostrovy Desertas

  Jakmile poznáte ostrov Madeira, stojí za to navštívit sousední ostrovy Porto Santo a Desertas. Můžete naskočit na trajekt z Madeiry do Porto Santo (2,5hodinová cesta) a poté si pronajmout auto, skútr nebo kolo. Užijte si nádherný výhled na západ slunce na ostrově, objevte jeho pláže (včetně přírodních bazénů Porto Das Salemas) a vydejte se na vzrušující túry – Vereda Pico Branco a Terra Chã patří k těm nejoblíbenějším.

  Z Madeiry si můžete také rezervovat celodenní výlet na ostrovy Desertas a prozkoumat jejich přírodní rezervaci. Vyskytují se zde exotické a endemické druhy, například tuleň středomořský a různé druhy želv a kytovců.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  H. CH. Andersen

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 1

  Hledáte kulturu, krásnou přírodu, historii i bujarý noční život? Řecký ostrov Zakynthos vám to nabízí vše. Přečtěte si naše tipy, kam se vypravit a co zde podniknout.
  Grónsko

  Grónsko se poučilo od Islandu. K rozvoji turismu zaujalo opatrný přístup

  Grónsko je zatím pro mnohé cestovatele zemí neprobádanou. Díky pohádkové krajině, ledovcům a puncu dobrodružství tomu tak ale nebude navždy. K rozvoji turistického ruchu ovšem zvolilo pomalý přístup.
  Zakynthos

  Zakynthos plný turistů. Jak se vyhnout davům

  Zakhyntos je okouzlující řecký ostrov, velice oblíbený mezi cestovateli všech kategorií. Jak si ho užít, vychutnat si místní atmosféru a zároveň uniknout davům turistů?
  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Tipy na nejkrásnější jeskyně Slovinska

  Na území Slovinska se nachází přes osm tisíc jeskyní, přičemž zpřístupněno je asi dvacet z nich. Ty nejznámější najdeme v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska.
  Reklama
  Reklama
  Reklama