Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Kráter Darvaza: střežené pouštní tajemství Sovětů

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Obří hořící jáma, kráter Darvaza, leží v turkmenské poušti a je známý jako „Brána do pekel“. Chrlí oheň po celá desetiletí. Její původ je ovšem považován za přísně tajný.

  Poušť Karakum je obrovské území sluncem rozpálených písečných dun pokrývajících zhruba 70 % Turkmenistánu. Po vyprahlých 350 000 km čtverečních byste se mohli toulat celé dny a vidět jen nekonečné hřebeny dun a pustá údolí divočiny Karakumu. Pokud se však vydáte do severo-centrální části pouště, můžete narazit na skutečně surrealistické místo: kráter Darvaza. Je to jáma plná plynů, která chrlí oheň po celá desetiletí a je známá jako „Brána do pekel“.

  Říká se, že v roce 1971 sovětští geologové těžili ropu v poušti, když zasáhli kapsu zemního plynu. To způsobilo, že se země propadla a vytvořila tři velké závrty. Aby se zabránilo úniku metanu do atmosféry, geologové prý jeden z nich zapálili v domnění, že vyhoří během několika týdnů.

  O vzniku kráteru panují pochybnosti

  Ale poté, co se kanadský průzkumník George Kourounis vydal na svou první expedici v roce 2013, zjistil, že nikdo vlastně neví, jak toto žhavé peklo vzniklo. Podle místních turkmenských geologů se zející kráter o šířce 69 metrů a hloubce 30 metrů vytvořil v šedesátých letech. Hořet začal údajně však až v letech osmdesátých. Přestože plyn a ropa byly během sovětské vlády v Turkmenistánu vysoce ceněné komodity, zdá se, že jakékoli informace a záznamy o vytvoření kráteru jsou přísně tajné.

  Jisté je, že toto hořící metanové peklo se stalo jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v zemi, kterou ročně navštíví jen asi 6 000 návštěvníků. Po většinu uplynulého desetiletí, když slunce klesá za obzor moře písečných dun, přijíždějí na toto unikátní místo cestovatelé z blízka i z daleka.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Velikonoční ostrov

  Velikonoční ostrov: nejodlehlejší obydlený ostrov je opředen záhadami

  Díky své nejednoznačné minulosti Velikonoční ostrov (Rapa Nui) vyzařuje tajemství a jeho historie je protkána mytologií. Odhalte některá z jeho tajemství.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Sakury v Japonsku

  Když v Japonsku kvetou sakury – 7 tipů na procházku bez davů

  V sezóně od konce února do května v Japonsku kvetou sakury. Exploze růžové barvy je skvělou příležitostí pro vycházky nejen v parcích. Kde najdete nejlepší místa na jarní romantiku a zároveň se vyhnete davům?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Reklama

  1 komentář

  1. A není to místo, kde začaly hořet vrty po výbuchu špatně ukotveného vrtu? Ten se nedařilo uhasit a tak ho nakonec uzavřeli zkušebním podzemním výbuchem a oblast na dlouhá léta uzavřeli?

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama