Více
    0.8 C
    Czech
    Pátek 26. dubna 2024

    Jak se vypořádat s výškovou nemocí

    Nemusíte zrovna šplhat na nějakou horu, abyste měli problém s výškovou nemocí. Mnoho turisticky oblíbených míst prostě leží už příliš vysoko. Například Cuzco v Peru (výchozí město pro výlet na Machu Picchu) leží ve výšce 3399 m.n.m. Známé indické město Leh leží v nadmořské výšce 3500 m. V těchto výškách obsahuje vzduch méně kyslíku, což může způsobit, že budete lapat po dechu i při pokusu zdolat pár schodů. Jak se vypořádat s výškovou nemocí?

    Co se děje s naším tělem

    „Nejprve se zintenzivňuje dýchání, což může mít za následek pocit dušnosti“, říká Peter Hackett, ředitel Institutu pro nadmořskou medicínu v Coloradu. Za druhé se cévy v mozku rozšiřují, takže do něj proudí více krve, a tedy i více kyslíku. To vyvolává bolest hlavy. Mezi příznaky akutní horské nemoci patří potíže se spánkem, nevolnost, ztráta chuti k jídlu a únava. Pokud budete dále stoupat a ignorovat signály vašeho těla, může se objevit plicní nebo mozkový edém (otok). Oba jsou velice závažné.

    Spoustu krásných míst na naší planetě můžete spatřit pouze z výšky. Takže jaký je klíč k úspěchu? Jděte nahoru pomalu. Stoupejte dva až tři dny, pokud je to možné, ať má vaše tělo čas na aklimatizaci.

    Přidejte pár následujících tipů a užijte si výhledy z výšky bez nepříjemných následků:

    1. Pomalu a zlehka

    Během prvního dne (nebo dvou) se nepřepínejte. Trochu cvičte, ale dejte svému tělu čas na přizpůsobení.

    2. Občerstvení

    Prvních pár dní se držte malých a lehkých jídel. Váš zažívací systém je ve vysoké nadmořské výšce více namáhán.

    3. Pijte vodu

    Pití většího množství vody zabraňuje dehydrataci, která má podobné příznaky jako akutní horská nemoc.

    4. Vyhněte se lahvovému kyslíku

    Lahve s kyslíkem, které koupíte v drogerii neobsahují dostatek kyslíku na to, aby vám pomohly.

    5. Chraňte svou pokožku

    Ultrafialové záření se zvyšuje o 5 % na každých 1000 stop, takže se vybavte ochrannými pomůckami. Nezapomeňte sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém s dostatečným faktorem.

    6. Řekněte „ne“ alkoholu

    Díky vstřebávání alkoholu do krve se snižuje množství vstřebaného kyslíku. Navíc alkohol dehydratuje. Takže si rozhodně nedávejte víc než jedno pivo.

    7. Opatrně s dětmi

    Děti mladší šesti týdnů by měly zůstat doma, protože jejich oběhové systémy nejsou dostatečně vyvinuté, aby zvládly vysokou nadmořskou výšku. U malých dětí je také riziko, že nebudou schopni vyjádřit příznaky výškové nemoci. Pokud tedy s sebou máte dítě do pěti let, stoupejte opravdu pomalu a postupně.

    8. Sbalte si s sebou něco navíc

    Přidejte do lékárničky Ibuprofen na bolest hlavy, acetazolamid, který vám pomůže urychlit aklimatizaci a snadno stravitelné uhlohydráty (gumové medvídky nebo energetické tyčinky).

    Užívejte si pobytu ve vysokých nadmořských výškách, zároveň ale poslouchejte své tělo a buďte připraveni se vzdát vrcholu. Jediné, co vám totiž opravdu pomůže při závažných příznacích, je sklesat níž. Nepodceňujte výškovou nemoc, může být velice nebezpečná a způsobit i smrt. A za to sebelepší výhled nestojí.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.