Více
  20.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Jak se vypořádat s výškovou nemocí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nemusíte zrovna šplhat na nějakou horu, abyste měli problém s výškovou nemocí. Mnoho turisticky oblíbených míst prostě leží už příliš vysoko. Například Cuzco v Peru (výchozí město pro výlet na Machu Picchu) leží ve výšce 3399 m.n.m. Známé indické město Leh leží v nadmořské výšce 3500 m. V těchto výškách obsahuje vzduch méně kyslíku, což může způsobit, že budete lapat po dechu i při pokusu zdolat pár schodů. Jak se vypořádat s výškovou nemocí?

  Co se děje s naším tělem

  „Nejprve se zintenzivňuje dýchání, což může mít za následek pocit dušnosti“, říká Peter Hackett, ředitel Institutu pro nadmořskou medicínu v Coloradu. Za druhé se cévy v mozku rozšiřují, takže do něj proudí více krve, a tedy i více kyslíku. To vyvolává bolest hlavy. Mezi příznaky akutní horské nemoci patří potíže se spánkem, nevolnost, ztráta chuti k jídlu a únava. Pokud budete dále stoupat a ignorovat signály vašeho těla, může se objevit plicní nebo mozkový edém (otok). Oba jsou velice závažné.

  Spoustu krásných míst na naší planetě můžete spatřit pouze z výšky. Takže jaký je klíč k úspěchu? Jděte nahoru pomalu. Stoupejte dva až tři dny, pokud je to možné, ať má vaše tělo čas na aklimatizaci.

  Přidejte pár následujících tipů a užijte si výhledy z výšky bez nepříjemných následků:

  1. Pomalu a zlehka

  Během prvního dne (nebo dvou) se nepřepínejte. Trochu cvičte, ale dejte svému tělu čas na přizpůsobení.

  2. Občerstvení

  Prvních pár dní se držte malých a lehkých jídel. Váš zažívací systém je ve vysoké nadmořské výšce více namáhán.

  3. Pijte vodu

  Pití většího množství vody zabraňuje dehydrataci, která má podobné příznaky jako akutní horská nemoc.

  4. Vyhněte se lahvovému kyslíku

  Lahve s kyslíkem, které koupíte v drogerii neobsahují dostatek kyslíku na to, aby vám pomohly.

  5. Chraňte svou pokožku

  Ultrafialové záření se zvyšuje o 5 % na každých 1000 stop, takže se vybavte ochrannými pomůckami. Nezapomeňte sluneční brýle, pokrývku hlavy a opalovací krém s dostatečným faktorem.

  6. Řekněte „ne“ alkoholu

  Díky vstřebávání alkoholu do krve se snižuje množství vstřebaného kyslíku. Navíc alkohol dehydratuje. Takže si rozhodně nedávejte víc než jedno pivo.

  7. Opatrně s dětmi

  Děti mladší šesti týdnů by měly zůstat doma, protože jejich oběhové systémy nejsou dostatečně vyvinuté, aby zvládly vysokou nadmořskou výšku. U malých dětí je také riziko, že nebudou schopni vyjádřit příznaky výškové nemoci. Pokud tedy s sebou máte dítě do pěti let, stoupejte opravdu pomalu a postupně.

  8. Sbalte si s sebou něco navíc

  Přidejte do lékárničky Ibuprofen na bolest hlavy, acetazolamid, který vám pomůže urychlit aklimatizaci a snadno stravitelné uhlohydráty (gumové medvídky nebo energetické tyčinky).

  Užívejte si pobytu ve vysokých nadmořských výškách, zároveň ale poslouchejte své tělo a buďte připraveni se vzdát vrcholu. Jediné, co vám totiž opravdu pomůže při závažných příznacích, je sklesat níž. Nepodceňujte výškovou nemoc, může být velice nebezpečná a způsobit i smrt. A za to sebelepší výhled nestojí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ