Více
    3.3 C
    Czech
    Pátek 26. dubna 2024

    Historie kambodžských vražedných polí. Masové hroby a lebky jako připomínka genocidy

    Během čtyř let zemřela v Kambodži v důsledku vlády Rudých Khmerů čtvrtina obyvatel. Dnes můžete navštívit jedno z míst, které má připomínat nejtemnější období historie této země. Největší z vražedných polí v zemi se nachází pár kilometrů od hlavního města.

    Během vlády Rudých Khmerů v letech 1975 až 1979 zemřelo v důsledku poprav, hladovění nebo nemocí odhadem 1,7 až 2,5 milionu Kambodžanů – téměř čtvrtina populace. Podle Kambodžského dokumentačního centra jsou po celé zemi rozeseta vražedná pole s více než 20 000 masovými hroby obsahujícími více než 1,38 milionu těl.

    Největší z vražedných polí bylo Choeung Ek, které se nachází na okraji Phnom Penhu a dnes slouží jako pomník všem, kteří zemřeli – i těm, kteří přežili.

    Temné dějiny období vlády Rudých Khmerů

    Jedno z nejtemnějších období moderní historie bylo v Kambodži v letech 1975 až 1979, kdy zemi vládli Rudí Khmerové pod vedením Pol Pota. Slibovali mír po letech občanské války, která se sem rozšířila ze sousedního Vietnamu. Kambodžané se hrnuli do ulic, aby přivítali vojáky během pádu Phnompenhu dne 17. dubna 1975.

    Slíbený mír však nikdy nenastal a obyvatelé byli shromažďováni a posíláni na venkov v rámci plánů komunistického režimu na vytvoření agrární společnosti. Osobní majetek jim byl zabaven. Peníze byly v zemi zrušeny. Rodinné vazby zpřetrhány a všemohoucí Angkar (Khmerská komunistická strana) zavedl brutální zákony, které poslaly obyvatelstvo pracovat do polí za otřesných podmínek.

    Vojáci šetřili kulkami, vězně popravovali rýčem

    Tuol Sleng – S-21 – byl hlavním politickým vězením, kam byli posláni podezřelí nepřátelé Angkaru. S rostoucí paranoiou Pol Pota a vrchních velitelů Rudých Khmerů rostl i počet zde zadržovaných vězňů. Jakmile se sem jednou dostali, byli buď umučeni k smrti, nebo posláni do nedalekého Choeung Ek na převýchovu – tedy popravu. Odhaduje se, že v S-21 bylo celkem zadržováno 12 273 lidí, přičemž je známo pouze sedm přeživších.

    Ti, kteří byli posláni do Choeung Ek, absolvovali 17 km cestu namačkáni na korbě náklaďáků. Když dorazili na místo, mnozí měli zavázané oči. Protože vojáci nechtěli plýtvat kulkami, rozbíjeli vězňům hlavy rýčem. Těla pak házeli do masových hrobů. Předpokládá se, že na místě bylo popraveno asi 17 000 mužů, žen a dětí.

    V roce 1980 byly z masových hrobů, které pokrývají bývalý sad, exhumovány ostatky téměř 9000 lidí. Mnohé z lebek jsou nyní umístěny v pamětní stúpě, která byla vytvořena v roce 1988 a tvoří ústřední část místa. Slouží jako připomínka hořké minulosti a pomáhá zajistit, aby ztracené životy nebyly nikdy zapomenuty.

    Emocionálně vyčerpávající prohlídka

    Dnes je těžké si představit, že bývalý sad je místem, které skrývá takovou hrůzu. Ptačí zpěv se zvedá ze stromů, jemný vánek se vine po pěstěných polích, kvetou tu květiny, místo obklopují třpytivá rýžoviště a život jde dál.

    Toto však není žádný obyčejný sad v Kambodži. Bylo to hlavní vražedné pole Rudých Khmerů a děsivé připomínky lze nalézt na každém kroku – návštěva Choeung Ek je vystřízlivěním. Ze 129 masových hrobů zůstalo 43 nedotčeno. Mnoho úlomků kostí, zubů a útržků zakrvácené látky leží ve skleněných nádobách, aby je návštěvníci viděli.

    Zvuková prohlídka provede návštěvníky místem s působivými příběhy přeživších, strážců a katů. Návštěva Killing Fields je trýznivá, emocionální a vyčerpávající, ale nabízí přesvědčivý pohled na zlomek zvěrstev, která se v celé zemi odehrála za genocidního režimu.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    1 komentář

    1. Doporučuji výborný film Killing Fields 1984, hudba Jean Michel – Jarré.

    Comments are closed.