Více
  20.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 26 května, 2022

  Fakta, která změní váš názor na Rwandu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Co víte o Rwandě? Rovnost žen a mužů, ochrana životního prostředí… tento malý východoafrický národ je plný překvapení, která ohromí i toho nejzkušenějšího cestovatele.

  Ženy tvoří 64 % procent rwandského parlamentu

  Vlády po celém světě čelí kritice kvůli nerovnoměrnému zastoupení pohlaví v politice. Rwanda je hodně napřed. V žebříčku Světového ekonomického fóra, jenž srovnává země podle zastoupení pohlaví v politice, je Rwanda šestým nejlepším státem na světě. 64 % pozic rwandského parlamentu zaujímají ženy. Vzhledem k tomu, že nespočet dalších ministerských pozic a důležitých úřadů je strukturováno podobně, je Rwanda opravdu jedinečná.

  Rwanda je nejmenší země ve východní Africe

  Je menší než sousední Burundi a absolutně převyšovaná Tanzanií, Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Přesto je o ní hodně slyšet ve světových médiích. Rwanda, která se rozkládá na ploše 26 338 kilometrů čtverečních, je také nejlidnatější zemí na kontinentu.

  I přes malou velikost se skládá z několika různých ekosystémů

  Se svěžími deštnými pralesy Nyungwe na jihu, vulkanickým masivem Virunga na severozápadě a savanou národního parku Akagera na východě má Rwanda opravdu všechno. A navíc tuto zemi nazývá domovem působivá řada flóry, fauny a živočišných druhů.

  Rwanda je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě

  Rwanda je podle průzkumu Gallup 2017 devátou nejbezpečnější zemí na světě. Je bezpečná, stabilní a je snadné ji navštívit. V žebříčku se umístila před zeměmi jako je Rakousko a Nový Zéland. Věnuje opravdu velké úsilí tomu, aby se turisté a obyvatelé cítili co nejbezpečněji.

  Místním jazykem je kinyarwanda, i když se zde mluví francouzsky, anglicky a svahilsky

  Francouzsky, koloniálním jazykem, nejčastěji mluví starší generace, zatímco na scénu nově vstupuje angličtina a svahilština. Vzhledem k tomu, že zde žije mnoho uprchlíků z celého regionu, stává se Rwanda multikulturní zemí se spoustou jazykové rozmanitosti.

  Rwandská genocida byla před 27 lety

  Navzdory tomu, čemu byste podle některých západních médií věřili, došlo ke rwandské genocidě před 27 lety, v dubnu 1994. I když to byla tragická a trýznivá událost, Rwanda odvedla neuvěřitelnou práci při obnově své země.

  Rwanda a Burundi bývaly jedna země

  Před kolonizací existovaly Rwanda a Burundi jako samostatné národy. Tyto dvě země však spojilo Německo v roce 1894 a až do nezávislosti na Belgii v roce 1962 se toto území nazývalo Ruanda – Urundi. Kulturní podobnosti před i po nezávislosti, stejně jako sdílená hranice, udržují tyto dvě země úzce propojené.

  Ochrana zvířat a životního prostředí je velkou prioritou

  V roce 2008 Rwanda překvapila celý svět zákazem igelitových tašek. Ve spojení s ochranářskými pracemi pro ohrožené horské gorily v pohoří Virunga je Rwanda trvale udržitelná. Práce Diany Fossey a filmu Gorily v mlze přinesly této otázce širokou pozornost na mezinárodní úrovni. Rwandská vláda i různé nevládní organizace neúnavně pracují na ochraně populace goril a jejich přirozeného prostředí.

  Rwandská káva je výtečná

  Rwandská káva se řadí vedle kávy z Brazílie, Etiopie, Nikaraguy a Kostariky. Je známá svými tmavými a ovocnými příchutěmi a neustále vyhrává světové soutěže.

  Jednou za měsíc se země účastní povinné národní iniciativy obecně prospěšných prací

  Tento národní den služby, který se nazývá Umuganda, se koná poslední sobotu každého měsíce. Všichni obyvatelé musí pracovat v rámci svých komunit na různých projektech veřejných prací, od údržby silnic a výstavby domů, až po výsadbu stromů a zemědělství.

  Rwanda má víc než jen gorily

  Ačkoli většina turistického ruchu ve Rwandě je v současné době soustředěna na ohroženou populaci horských goril, Rwanda nabízí mnohem více. Průzračná jezera, sopky a národní parky jako Nyungwe či Akagera, nabízejí africkou velkou pětku, celou řadu primátů a stovky druhů ptáků. Kromě toho se Kigali, hlavní město Rwandy, rychle stává gastronomickým centrem na světové úrovni.

  Cestovní ruch je jedním z nejrychleji rostoucích průmyslových odvětví ve Rwandě

  Turismus ve Rwandě je na vzestupu. The New York Times a CNN Travel uznávají tuto zemi jako jedno z nejžádanějších turistických míst na světě. Přestože vývoz rwandské kávy a čaje, stejně jako rychle se rozvíjející obchodní sektor, jsou hlavními faktory ovlivňující HDP Rwandy, vzkvétající turistický průmysl se rychle stal nedílnou součástí hospodářského růstu země.

  Přečtěte si také: 9 důvodů, proč byste měli navštívit Rwandu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ