Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Divoká příroda, kavárna s jedlým hmyzem i meditace: Které udržitelné destinace navštívit v roce 2024

  Poznejte divoký Wales nebo se vydejte na portugalskou trasu Camina. Meditovat v přírodě můžete v dosud málo objeveném Pobaltí. Které destinace vedou v udržitelnosti pro rok 2024?

  Odborníci na cestování zveřejnili svůj výběr nejlepších míst na světě, kam se letos vydat. Žebříček je rozdělen do kategorií země, regiony, města, udržitelnost a hodnota. Kategorie udržitelnosti klade důraz na odpovědný cestovní ruch a strategie šetrné k životnímu prostředí, uvádí server Euronews.

  Wales pro divoké procházky přírodou

  Wales, jedna z prvních zemí na světě, která přijala zákon o udržitelném rozvoji, se na seznam dostal díky své modernizované železniční síti. Lonely Planet chválí Wales za to, že rozšířil „šetrné možnosti poznávání divokého, nádherného západu země“.

  Odlehlý národní park Pembrokeshire se stává dostupnějším díky novým železničním stanicím a rozšíření služeb na hlavní železniční trati v jižním Walesu, které se plánuje na začátek roku 2025.

  Jídlo budoucnosti můžete ochutnat také na farmě brouků Dr. Beynona nedaleko St Davids. V tomto výzkumném centru a přírodní rezervaci se nachází Grub Kitchen, první kavárna s jedlým hmyzem ve Velké Británii. Zde se můžete dozvědět něco o udržitelných potravinách a pak si, pokud si troufnete, zakousnout cvrččí sušenku.

  Portugalsko na dálkovou túru

  Na epickou pouť do španělského Santiaga de Compostela mohou pěší turisté vyrazit z Portugalska a prodloužit si cestu po stezce na 620 kilometrů.

  Portugalská cesta (Caminho Português de Santiago) je malebné putování, které lze podniknout pěšky nebo na kole. Trasa začíná v Lisabonu a vede kolem románských kostelů, malebných řek a starobylých vesnic.

  Můžete „přenocovat v místních albergu, povečeřet v tradičních restauracích a projít si malebná městečka. Ta se dnes potýkají s problémy, protože jejich obyvatelé se přestěhovali do velkých měst,“ uvádí Lonely Planet.

  Pobaltí pro meditativní pohyb v přírodě

  Podle Lonely Planet najdete v Pobaltí „stezky, které by se daly považovat za nejdelší meditační praxi v Evropě“.

  Odborníci na cestování doporučují navštívit písečné duny, řeky a jezera v regionu pro „objevení svého vnitřního já“. Vydejte se do Estonska za strohou krajinou, do Litvy za jemným pískem Kurské kosy a do Lotyšska za zalesněným údolím řeky Gauja, které je ideální pro podzimní pozorování barevného listí.

  Sledujte nás na sítích