Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.

  S více než 130 parky certifikovanými Mezinárodní asociací temné oblohy po celém světě existuje spousta míst, kde můžete pohlédnout na majestátnost nočního nebe. Astrologická dobrodružství a výlety za hvězdami jsou skvělým způsobem, jak prozkoumat přírodní úkazy na noční obloze, ať už plánujete pozorovat superměsíc, nebo meteorický roj.

  Co si nezapomenout přibalit?

  Dalekohled

  Zatímco některé hvězdy, meteory, souhvězdí, a dokonce i Mléčnou dráhu lze v temné jasné noci vidět pouhým okem, dalekohled posouvá zážitek mnohem dál. Dává vám příležitost vidět další tisíce nebeských objektů. Ideální je takový, ke kterému patří i cestovní stativ. Existují i teleskopy s aplikacemi pro chytré telefony, které pomocí vašeho smartphonu analyzují souhvězdí nad vaší hlavou.

  Astronomické aplikace

  Pokud jste začínající astronom a potřebujete pomoc s identifikací planet a hvězd, existuje mnoho aplikací, které fungují jako mini planetárium ve vaší kapse. Mobilní aplikace poskytují obrovské množství informací o tom, co se děje nad hlavou, bez ohledu na čas nebo místo. A co je nejlepší, pokud jste v divočině bez mobilního připojení, můžete je i tak využívat. Stačí namířit fotoaparát telefonu k nebesům a najít hvězdy a souhvězdí.

  Mezi oblíbené patří Sky Safari, Sky View Lite a Light Pollution Map, přičemž poslední z nich vyhledává místa s malým až žádným světelným znečištěním. Všechny funkce mají noční režimy, které přepínají aplikace na červené a černé barevné schéma, takže se vaše oči nemusí znovu přizpůsobovat noční obloze pokaždé, když na svém telefonu zkontrolujete polohu souhvězdí.

  Čelovka

  Být venku na noc a pozorovat hvězdy je neuvěřitelný zážitek. Ale to, že jste v noci venku, neznamená, že musíte klopýtat v úplné tmě a riskovat vyvrtnutí kotníku. Čelovka je nezbytností, která vám pomůže najít perfektní místo pro nastavení dalekohledu, fotoaparátu, nebo rozložení deky. Vašim očím chvíli trvá, než se přizpůsobí temnotě, takže je nejlepší použít červenou baterku, abyste zajistili viditelnost, zatímco se oči přizpůsobí.

  Spací pytel a stan

  Pokud rádi spíte pod hvězdami, lehký stan a pohodlný spací pytel jsou nutnost. Vyberte si takový spacák, který odpovídá podnebí a klimatu, do kterého vyrážíte. Díky přespání v přírodě nebudete muset spěchat domů a můžete klidně pozorovat oblohu, jak se během noci proměňuje.

  Deka

  Místo toho, abyste seděli na skládací táborové židli, kde musíte hodiny zvedat krk nahoru, abyste mohli sledovat hvězdy, je pohodlnější rozložit teplou deku. Existují i voděodolné varianty, které brání pronikání vlhkosti ze země.

  Sprej proti hmyzu

  Některá z nejlepších míst pro pozorování hvězd jsou uprostřed divočiny. To znamená i setkání s nepříjemným hmyzem. Nenechte si zkazit pozorování hvězd neustálým oháněním se a plácáním komárů a přibalte si do batohu spolehlivý repelent.

  Jídlo a pití

  Mléčná dráha je nejviditelnější od 3:00 do východu slunce v letních měsících a od pozdního večera do nočních hodin během podzimu. Proto budete nejspíše muset vydržet vzhůru déle než obvykle. Uvařte si s sebou relevantní množství kávy, nezapomeňte ani na jídlo a dostatečnou hydrataci.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS