Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Atol Fakarava, neobjevený ráj ve Francouzské Polynésii

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ráj pro potápěče, o kterém vědí jen skuteční znalci. Opuštěný ostrov, kde můžete pod palmami lehce ztratit pojem o čase. To je atol Fakarava ve Francouzské Polynésii.

  Atol Fakarava je ideálním místem, pokud sníte o následujícím: vydat se do jedněch z nejprůhlednějších vod na světě a být obklopeni neškodnými útesovými žraloky a obřími rybami bez dalších turistů.

  Jezdit hodinu na kole a mít cestu zcela pro sebe a pak si každý den dát k večeři čerstvé mořské plody, než usnete v houpací síti za zvuku vln.

  Pokud to zní jako vaše představa ráje, pak byste měli navštívit malý atol Fakarava ve Francouzské Polynésii. Ráj s pouhými 837 obyvateli, daleko v jižním Tichém oceánu.

  Zdejší vody jsou na seznamu chráněných oblastí biosférické rezervace UNESCO, takže se připravte na plavání se stovkami žraloků, mant, želv, a dokonce i velryb, pokud je to správné období.

  Většina lidí, které zde potkáte, přijela za potápěním. National Geographic tvrdí, že zdejší vody mají nejvyšší koncentraci žraloků šedých útesových na světě.

  Kde je Fakarava?

  Fakarava je součástí souostroví Tuamotu, jednoho z pěti souostroví, které tvoří Francouzskou Polynésii v jižním Tichém oceánu.

  Fakarava je ve skutečnosti druhý největší atol v celé Francouzské Polynésii. Atol, pro ty, kteří si nejsou jisti, je prstencový ostrov, korálový útes nebo řada malých ostrůvků.

  Atoly Tuamotu jsou domovem méně než 16 000 lidí, kteří žijí na 78 atolech (ne všechny jsou obydlené), které tvoří nejrozsáhlejší řetězec atolů na celém světě o rozloze 850 kilometrů čtverečních. To je téměř stejná velikost, jakou má západní Evropa.

  Fakarava má zhruba obdélníkový tvar a je 60 kilometrů dlouhá a 21 kilometrů široká. Nejširší část atolu je asi 300 metrů široká, ta nejužší jen 30 metrů.

  Vnitřní laguna je tak velká, že ani nevidíte na druhou stranu. Střed laguny byl kdysi sopkou, která pak klesla o více než 1000 metrů do Tichého oceánu.

  Fakaravské kanály

  Fakarava je oddělena dvěma kanály, severním kanálem Passe Garuae a jižním Tumakohua (Tetamanu). Oba jsou potápěči považovány za jednu z nejlepších potápěčských lokalit na světě.

  Ve skutečnosti je Fakarava tak (relativně) velká, že když o ní místní mluví, budou o Fakaravě mluvit jako o dvou různých atolech, Severní a Jižní Fakarava.

  Obě části nejsou spojeny pevninou a k dosažení jižní části ze severní je zapotřebí jeden a půl hodiny plavby lodí.

  Fakarava je krátkou 1 hodinu a 5 minut letu východně od Tahiti, největšího ostrova Francouzské Polynésie a domova jediného mezinárodního letiště ve Francouzské Polynésii.

  Proč byste měli navštívit atol Fakarava

  Většina lidí, kteří navštěvují tento izolovaný atol, je zde kvůli potápění. Ale také je zdaleka tím nejlepším místem, kde dobít baterky, ležet v houpací síti, číst knihu a jen sledovat, jak plyne čas.

  Fakarava sever

  Jeďte na kole na konec atolu a vyhlídku Garuae Pass. Jedná se o nejširší průsmyk laguny v celé Francouzské Polynésii.

  Z Rotoavy na severní cíp atolu je pohodlná 10 km jízda na kole. První 4 km je po asfaltu, posledních 6 km za letištěm je to po hrbolaté, ale dobré polní cestě. V tomto bodě není vhodné plavat nebo šnorchlovat kvůli velmi silným proudům, ale většina potápěčských míst v této části atolu je zde.

  Zatímco severní cíp se nedoporučuje ke koupání, asi 1 km zpět podél silnice je vynikající místo pro koupání a šnorchlování, pláž PK9 (což znamená, že je 9 km od Rotoavy).

  V této části Fakaravy jsou pouze dvě historická místa. Tedy přesněji dva majáky. Maják Taputavaka (Phare de Taputavaka) je jedním z nejstarších majáků ve Francouzské Polynésii, jehož historie sahá zpět téměř 100 let. Vypadá jako malá mayská pyramida podobná těm, které se nacházejí ve střední Americe.

  Maják Topaka (Ancien Phare de Topaka) je 15 metrů vysoký maják pyramidového vzhledu z roku 1957. V případě nouze se na vrcholu zapaloval oheň, aby dal znamení sousedním atolům.

  Jako téměř každý atol ve Francouzské Polynésii jsou i zde nabízeny výlety po laguně.

  Potápění

  Severní část Fakaravy není považována za tak dobrou jako jižní část a průsmyk Tumakohua. Ale podobně jako v jižní části jsou zde hlavní driftové ponory.

  Ponoříte se z malého člunu a necháte se unášet proudem zpět do laguny. Ujistěte se, že dodržujete pokyny svého divemastera. Proud je silný a plavání proti němu je téměř nemožné.

  Unášení spolu s vynikající viditelností, která je 40+ metrů, při pohledu na stovky žraloků a fantastický mořský život je jedinečným zážitkem. Nezapomeňte se podívat nahoru, nad vámi plavou další velcí mořští tvorové.

  Můžete zde spatřit například manty, různé druhy žraloků (černocípé, bělocípé, šedé, kladivouny, žraloky tygří, hedvábné, útesové), tuňáky, barakudy a želvy. Pozorování žraloků je nezapomenutelné.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS