Více
    26.3 C
    Czech
    Úterý 30. dubna 2024

    7 bludišť ze živého plotu, která vás okouzlí. Ztraťte se v nich

    Bludiště ze živého plotu nás odjakživa přitahují. Podívejte se na sedm příkladů klikaté zahradní architektury, kde se člověk může ztratit v zelených zákoutích a slepých uličkách.

    Svěže zelené živé bludiště je již dlouho symbolem barokního bohatství a lehce strašidelného tajemství. A přestože obliba této klasické zahradní ozdoby v moderní době klesá, stále najdeme řadu vyloženě magických příkladů živého bludiště.

    Bludiště v barcelonské čtvrti Horta

    Nejstarší barcelonská zahrada je půvabné hranaté bludiště z živého plotu. Bylo založeno koncem 17. století a zahrnuje více než 610 m spletitých chodeb, které vedou na terasy a balkony inspirované italskou architekturou. Komu se podaří najít cestu až do středu, najde zde sochu Eróta, řeckého boha lásky. Což pravděpodobně není náhoda, protože je snadné nechat se touto fantastickou historickou zahradou okouzlit.   

    „Bludiště míru“ v Severním Irsku

    Toto košaté irské bludiště je nejen druhým největším trvalým bludištěm z živého plotu na světě, ale je také stále rostoucím památníkem míru v Severním Irsku. Bludiště, které bylo otevřeno v roce 2001, se skládá z více než 6 000 tisů, z nichž každý zasadil jeden občan Severního Irska. Uprostřed bludiště je umístěn Zvon míru.

    Bludiště Hampton Court v Anglii

    Ačkoli není největším ani nejobtížnějším bludištěm na tomto seznamu, je Hampton Court Maze jedním z nejstarších. Mate návštěvníky už více než 300 let. Hamptonské bludiště, které je nejstarším dochovaným živým plotem ve Spojeném království, bylo založeno na konci 16. století pro krále Viléma III.

    Jedná se o tzv. multikurzové bludiště (technicky vzato jsou všechna bludiště multikurzová a všechny labyrinty jsou jednokurzové, ale v moderní mluvě jsou tyto dva výrazy zaměnitelné), což znamená, že má na výběr z více možných cest. Právě toto množství možností výběru baví lidi už po staletí.

    Glendurganské zahradní bludiště

    Tento zakřivený a klikatý hlavolam, vysazený před více než 170 lety, dodnes mate návštěvníky. Bludiště Glendurgan v britském hrabství Cornwall bylo navrženo tak, aby vypadalo jako chaoticky stočený had. Nejblíže středu bludiště je altán, který vyčnívá nad listí. Nicméně i tak působí, jako by byl v pouhé polovině cesty. Původní autor vám zábavu záměrně ztížil tím, že ho nenavrhl symetricky, jak je tomu u většiny bludišť z živých plotů. 

    Bludiště Ashcombe, Austrálie

    Nejstarší tradiční bludiště z živého plotu v Austrálii ve skutečnosti pochází teprve ze 70. let 20. století. Živý plot, postavený z více než 1 000 samostatných rostlin, vyrostl tak hladký, že vypadá jako jedna cibulovitá, bezešvá rostlina.

    Ve skutečnosti je bludiště zastřihováno a udržováno bez použití fyzických vodicích linií, což mu dodává mnohem organičtější dojem. Uprostřed se nachází fontána. Ale oblíbenějšími objekty, které hosté hledají, jsou malí pojmenovaní skřítci, kteří jsou ukryti po celém bludišti během akce nazvané Velký hon na skřítky.

    Bludiště ve VanDusenově botanické zahradě

    Toto zahradní bludiště v kanadském Vancouveru je nejen vytvořeno ze stromů, ale nabízí ve svém středu velký strom jako odměnu. Součástí jsou jen stromy. Tento vancouverský skvost, který je údajně jedním z pouhých šesti tradičních živých plotů v celé Severní Americe, je vytvořen z více než 3 000 cedrů v promyšlené rekonstrukci alžbětinského bludiště. Je otevřen každý den v roce kromě Vánoc.

    Bludiště z živého plotu za zámku Longleat

    Tohle je ono. Nejdelší (ale ne největší) bludiště z živého plotu na světě. Longleat, které se skládá z 16 000 tisů, má cca 3,2 km cest a je králem moderních živých plotů. Má šest vyvýšených mostů rozesetých po celém obvodu a vysokou centrální věž, aby se návštěvníci mohli podívat ven a zjistit, jak moc se ztratili. Pokud vám tento velkolepý hlavolam nestačí, areál kolem bludiště byl rozšířen o další, jako je „Sluneční bludiště“ a „Labyrint lásky“.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.