Reklama
13.3 C
Czech
Pondělí 23. března 2026
AmerikaAljaška, ráj pro milovníky dobrodružství - část 1

Aljaška, ráj pro milovníky dobrodružství – část 1

Více jak 60 let od založení státu usiluje Aljaška o rozvoj cestovního ruchu. Jaká nabízí lákadla pro dobrodruhy a nadšence do outdoorových sportů?

V roce 2019 Aljaška oslavila 60 let od založení státu. Při té příležitosti zvýšila počet aktivit nabízených turistům, aby přilákala další nadšence do své panenské přírody. „Mnoho zážitků návštěvníků je o ponoření do přírody a našeho způsobu života,“ říká Sarah Leonard, prezidentka a generální ředitelka Alaska Travel Industry Association. „Existují zde skvělá venkovní dobrodružství, jako je pěší turistika, pozorování velryb, jízda na kajaku, pozorování medvědů a trekking na ledovci.“

Všechny hlavní letecké společnosti létají do a z Anchorage. Za zmínku také stojí, že Aljašská železnice se vine více než 800 km nejmalebnější částí státu. S neuvěřitelným přístupem a úžasně scénickými výhledy, které nabízejí lety helikoptérou, malými letadly či hydroplány, nebylo cestování po Aljašce nikdy jednodušší. Pokud neradi létáte, parádní výhledy se vám naskytnou i z palub výletních lodí. Zde je osm našich oblíbených dobrodružství, která byste měli přidat do svého seznamu.

Spát na téměř opuštěném ostrově

Přestože je ostrov Fox vzdálený, není tak těžké se na něj dostat. Nachází se v Resurrection Bay, v srdci národního parku Kenai Fjords a je dlouhý jen 5,8 km, široký 3,2 km a povětšinou hornatý. Nejlepší (a nejhezčí) způsob je chytit vlak z Anchorage do Sewardu. Ze Sewardu je to buď rychlá nebo dlouhá trajektová jízda na Purena’s Kenai Fjords Tours, podle toho, zda si budete chtít udělat po cestě více času na prohlídku fjordů, ledovců a pozorování papuchalků, lachtanů a velryb. Doporučujeme delší cestu zvolit alespoň pro jeden směr.

Trajekt vás zaveze do Zátoky vzkříšení. Fox Island, zvěčněný umělcem Rockwellem Kentem v jeho knize Wilderness: A Journal of Quiet Adventure z roku 1920, je nyní domovem Kenai Fjords Wilderness Lodge s pouhými osmi kabinami a útulnou hlavní lóží. Odlehlost ostrova se rychle stává jednou z jeho hlavních atrakcí. Vypněte telefon a přeskakujte oblázky na březích Halibutské zátoky, vydejte se na hřeben za chatou pro epické výhledy, nebo kajakujte kolem zálivu.

Vydejte se na první (a jedinou) Via Ferrata státu

Když v únoru 2019 Tordrillo Mountain Lodge představila svou mnohamilionovou renovaci, oznámila vytvoření první a jediné via ferraty na Aljašce. Tato zábava oblíbená v Alpách znamená lezení s jištěním na ocelových lanech, přes železné žebříky a schůdky, jež vám usnadňují cestu vzhůru. Via ferrata Tordrillo je na okraji ledovce Triumvirate. Trasa je dlouhá 300 m a překonáte na ní několik hřebenů. Chata poskytuje veškeré potřebné vybavení, včetně obuvi, postrojů a helmy.

Na saních se psy

Setkejte se s profesionálními mushery a jejich nádhernými psi. Vydejte se s nimi na saních za psím spřežením pro nezapomenutelný zážitek na stezkách lemovaných břízkami. Pro dobrodružnější povahy je v nabídce i desetidenní cesta s pozorováním polární záře.

Nejčtenější

Město duchů plné písku. Kolmanskop je stínem zašlé diamantové slávy

Kolmanskop patří k nejpůsobivějším zastávkám na jihu Namibie. Bývalé diamantové město dnes pohlcuje písek, domy se rozpadají a z někdejšího bohatství zůstala jen fotogenická kulisa. Právě tahle kombinace historie a pouště dělá z Kolmanskopu místo, které by mělo být na mapě každého dobrodruha.

Nejlepší letiště a aerolinky pro rok 2026. Asie opět vítězí

Letecké žebříčky pro rok 2026 potvrdily dlouhodobý trend. Asijská letiště i aerolinky dominují globálnímu hodnocení, zatímco Evropa zůstává spíše v závěsu. Přesto si několik evropských hubů drží silnou pozici a pravidelně se umisťuje mezi světovou špičkou.

Proč nemáte zvedat spadlý telefon v letadle

Spadne vám telefon mezi sedačky a první instinkt velí ho rychle vytáhnout. Jenže právě to může být začátek velkého problému. Aerolinky i letečtí experti varují, že nešikovné sahání do úzkých prostor může spustit nebezpečnou situaci ve výšce deseti kilometrů.

Foça láká historií, mořem i legendami sirén

Malé město na egejském pobřeží Turecka znovu přitahuje pozornost. Eski Foça leží necelých 70 kilometrů od Izmiru a nabízí klid, který v jiných letoviscích mizí. Úzké ulice, kamenné domy a přístav plný lodí vytvářejí atmosféru starého rybářského města. Večer se tu chodí po promenádě, sleduje se život kolem a jí se ryby přímo u moře.

Nejšťastnější země světa pro rok 2026 je opět Finsko

Každoroční žebříček štěstí znovu potvrdil dominanci severu Evropy. Finsko si drží první místo už devátý rok v řadě. Překvapením je ale Kostarika, která se poprvé dostala do první pětky a výrazně poskočila oproti minulým letům.

Evropské aerolinky kvůli konfliktu na Blízkém východě posilují přímé lety do Asie a Afriky

Letecký provoz přes Blízký východ se zadrhl. Dopravci v Evropě rychle mění plány a navyšují přímé linky do Asie i Afriky. Reagují na chaos v regionu i rostoucí poptávku cestujících, kteří se tranzitu přes Dubaj nebo Dauhá vyhýbají.

Google umožní sdílet polohu ztraceného zavazadla s aerolinkami

Ztracená zavazadla patří mezi největší stres při cestování. Nová funkce od Googlu má pomoci pasažérům i aerolinkám najít kufry rychleji. Uživatelé Androidu nyní mohou sdílet přesnou polohu svého zavazadla přímo s dopravci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama