Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  9 tipů pro úspěšné pozorování polární záře

  Pozorování polární záře je životní zážitek. Na seznamu přání ho má skoro každý cestovatel. Jenže není to vůbec jednoduché. Kam vyrazit, kdy cestovat a co si zabalit?

  Zahlédnout polární záři na noční obloze vyžaduje hodně štěstí. Jak se dočtete níže, musíte být na správném místě, ve správný čas, s dobrými meteorologickými podmínkami. A budete potřebovat trpělivost.

  Zde jsou naše nejlepší tipy pro sledování polární záře:

  Návštěva v zimě

  Jeden ze zásadních tipů je vydat se lovit polární záři v zimě. Ta je na severní polokouli mezi říjnem a březnem. Během těchto měsíců zažívá severní Evropa temné noci. Oproti létu, kdy jsou dny dlouhé, v tuto roční dobu slunce zapadá brzy. To vám dává spoustu hodin tmy na pozorování.

  Nejsevernější regiony Norska, Švédska, Finska a Islandu zažívají polární noci kolem zimního slunovratu (konec prosince). V tuto roční dobu slunce vůbec nevychází.

  Vydejte se na sever

  Většina molekulární aktivity, která způsobuje polární záře, se odehrává v blízkosti magnetických pólů Země. Z toho důvodu je arktická oblast ideálním místem pro lov polární záře.

  Ve skutečnosti se některé z nejlepších světelných show odehrávají blízko nebo nad polárním kruhem. Mezi 65 a 72 stupni zeměpisné šířky najdete oblast zvanou „pás severních světel“ nebo „zóna polární záře“.

  Utečte z města

  Světelné znečištění je v dnešní době velký problém, pokud jde o noční obdivování oblohy. To je také případ pozorování polární záře. Vzdalte se od světel velkého města, abyste výrazně zvýšili šanci, že ji uvidíte. Rezervujte si ubytování na venkově, nebo si půjčte auto a vyjeďte v noci do divočiny.

  Zkontrolujte předpověď

  Poloha nic neznamená, pokud nemáte správnou kombinaci sluneční aktivity a bezmračné oblohy. Před plánováním cesty si ověřte, kdy může být v zemi, kterou chcete navštívit, nejlepší počasí. Vyberte si nejsušší měsíc, protože deštivá zatažená obloha vám pozorování znemožní. Podívejte se i na předpověď pro výskyt polární záře. Existuje pro to několik webových stránek i mobilních aplikací.

  Zůstaňte dlouho vzhůru

  V některých částech severní Evropy slunce v zimě zapadá brzy. To vám poskytne delší noc a více času pro pozorování polární záře. Ta se však s nejvyšší pravděpodobností objeví v nejtemnější a nejchladnější noční dobu. Špička je mezi 23:00 a 2:00. Většina prohlídek s průvodcem odjíždí po 21:00, abyste měli ty nejlepší šance.

  Buďte trpěliví

  Aurora se neobjevuje podle nějakého plánu. Můžete mít štěstí a spatřit ji hned po západu slunce, nebo budete muset počkat několik hodin. Vybavte se tedy jídlem, pitím a pořádnou dávkou trpělivosti.

  Objednejte si výlet s průvodcem

  Místní průvodci znají ty nejlepší lokality pro pozorování polární záře. Zavedou vás pryč z města a od světelného znečištění. Při čekání na polární záři vám ukáží různá zajímavá místa. A v neposlední řadě vám pravděpodobně dají dobré tipy pro fotografování.

  Oblečte se podle počasí

  Cesta do severní Evropy v zimě nemusí být tak chladná, jak byste možná očekávali. Počasí se může lišit v závislosti na lokalitě a měsíci. Obecně platí, že čím blíže k severnímu pólu, tím je chladněji. Průměrná zimní teplota na Špicberkách je kolem -15 °C. V Norsku nebo Akureyri na severním Islandu se však bude pravděpodobně pohybovat kolem bodu mrazu. Volte oblečení odpovídající momentálním podmínkám.

  Vezměte si fotoaparát

  Pokud budete mít to štěstí, že uvidíte polární záři, nejspíše budete chtít ten okamžik zachytit. Vyfotit ji není snadné, ale ani nemožné. Toto je vybavení, které budete potřebovat k fotografování polární záře:

  • Fotoaparát: Nejlepších výsledků dosáhnete se zrcadlovkou a širokoúhlým objektivem, který je ideální pro fotografování krajiny.
  • Stativ: Pro stabilní záběr s dlouhou expozicí je stativ neocenitelný.
  • Spoušť: Pro ještě stabilnější snímek se nedotýkejte fotoaparátu a místo toho použijte dálkovou spoušť.
  • Náhradní baterie: V chladném počasí se baterie vybíjí mnohem rychleji než normálně. Ujistěte se, že máte po ruce náhradní.
  • Čelovka nebo baterka: Je pravděpodobné, že okolo bude tma. Proto si vezměte čelovku, abyste viděli při hledání cesty a nastavování fotoaparátu.

  Sledujte nás na sítích