Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  11 věcí, které byste v Brazílii nikdy neměli dělat

  Exotické snímky Brazílie z ní vždy dělaly zemi, která se umisťuje na předních místech vysněných destinací většiny cestovatelů. Zprávy o drogové kriminalitě však neunikly pozornosti mezinárodního tisku. Výsledkem je kontrastní obraz tropické destinace a nebezpečného národa. Co byste v Brazílii neměli dělat?

  Nebojte se jít mimo vyšlapané cesty

  Místa jako Rio de Janeiro, Amazonie, vodopády Foz de Iguacu a Sao Paulo rozhodně stojí za návštěvu. Nebojte se však vydat dál a prozkoumat místa jako například Bonito, Fortaleza, Natal, Santa Catarina, Belem a Ilha Grande.

  Nenechávejte tašku na podlaze

  Jsou pro to tři dobré důvody. Za prvé, vystavujete vaši tašku riziku, že vám jí někdo ukradne. Zadruhé, Brazílie je tropická země s několika druhy strašidelných tvorů, kteří by se vám do ní mohli ukrýt. A konečně, nechat tašku na zemi prý nosí smůlu. Je to jedna z těch pověr, která je zakořeněna ve společnosti. A ať už jí opravdu věříte nebo ne, budete na ni upozorněni.

  Nechoďte s cennostmi

  Média často vykreslují Brazílii jako zemi s vysokou mírou kriminality a vražd. I když tyto zprávy rozhodně nejsou neopodstatněné, většinou k nim dochází v chudších oblastech nebo v oblastech drogových gangů. Jinými slovy – místy, která jsou mimo hlavní turistické zajímavosti. Realita je taková, že většina návštěvníků Brazílie odjíždí bez jakýchkoliv nešťastných incidentů. K přepadení však dochází, takže udělejte maximum, abyste se mu vyhnuli. Cenné šperky nechte doma, nepoužívejte telefon na ulici a noste tašky s popruhem křížem přes tělo.

  Nechoďte do favel

  Některé favely, jako například Vidigal v Rio de Janeiru, jsou bezpečné k návštěvě. Většinu favel se však nedoporučuje navštěvovat, pokud neznáte místního, který vás tam provede. Vzhledem k tomu, že mnoho favel je ovládáno drogovými gangy, pokud zabloudíte na jejich půdu, budou předpokládat, že jste hrozbou. Pokud si pronajmete auto, pečlivě si prohlédněte mapu, než se vydáte za dobrodružstvím, protože někdy může GPS poslat řidiče do favel nešťastnou náhodou. Než vyrazíte, požádejte ve svém hotelu nebo u někoho místního o ověření vaší trasy.

  Nechoďte po národních parcích bez průvodce

  Některé národní parky si můžete určitě prohlédnout sami, například les Tijuca v Rio de Janeiru, který je dobře značený a má dobré zabezpečení. Existují však další, které je vždy dobré navštívit s kvalifikovaným průvodcem. Patří mezi ně Pantanal a Amazonský deštný prales, což jsou neuvěřitelná místa, ale potenciálně nebezpečná pro nezkušené průzkumníky, kteří by se mohli ztratit.

  Nezapomeňte vyzkoušet brazilské jídlo

  Od horkého pão de queijo (sýrový chléb) v páře ráno k snídani až po vydatnou feijoadu (guláš z fazolí a masa) k večeři – existují desítky jedinečných brazilských jídel, která musíte ochutnat. Nezapomeňte na sladkou pochoutku brigadeiro a silnou caipirinhu, když chcete rozjet párty.

  Nepředpokládejte, že všichni mluví anglicky

  Ne každý v Brazílii mluví anglicky. Španělština je sice podobná portugalštině, ale přesto je jiná a nemusí vám nutně každý rozumět. Nejlepší možná věc, kterou můžete udělat, je zkusit se naučit pár frází. Brazilci milují lidi, kteří mluví portugalsky, a každý pokus mluvit jejich jazykem náležitě ocení.

  Dávejte pozor, kde plavete

  Existují tři dobré důvody, proč si dávat pozor, kde se v Brazílii koupete. První je, že některé vody jsou znečištěné a po dlouhém koupání byste mohli onemocnět. Za druhé, některé regiony mají výjimečně silné vlny a proudy, které představují vysoké riziko pro každého, kdo vstoupí do moře. Zatřetí, Recife má neobvykle velkou populaci žraloků, což ho řadí do první desítky pláží nejvíce zamořených žraloky na světě. V Recife se nedoporučuje plavat v moři. Před plaváním se poraďte s plavčíkem na jakékoli pláži.

  Čas berte s rezervou

  Pokud si něco naplánujete na poledne, nebuďte překvapeni, když to začne o 30 minut později. Brazilská časomíra je velmi neformální záležitost. Spěchat závratnou rychlostí, abyste se dostali na schůzku včas, to tu prostě neuvidíte. Na začátku to může být frustrující pro ty, kteří jsou zvyklí na dochvilnost, ale nezlobte se na místní. Raději si užijte tento uvolněný přístup k času, je vlastně nesmírně osvobozující.

  Neházejte toaletní papír do záchodu

  V celé Brazílii je nejlepší se vyhnout házení papíru do záchodu. Možná se párkrát nic nestane, ale dřív nebo později přijde okamžik, kdy ucpete záchod. Vyhněte se tomuto společenskému trapasu tím, že papír jednoduše hodíte do koše vedle toalety.

  Nezapomeňte na vakcíny

  Před odletem do Brazílie běžně vakcíny nepotřebujete, ale to se může změnit a stojí za to si to před odletem zkontrolovat. Žlutá zimnice se velmi doporučuje, zvláště pokud navštívíte Amazonii. Vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou zemi s velkým množstvím komárů, může dojít k propuknutí některých nemocí a je dobré to předem zkontrolovat. Obzvláště proto, abyste pak mohli z Brazílie cestovat do jiné země.

  Sledujte nás na sítích

  3 KOMENTÁŘE

  1. Feijoada k večeři ? No potěš koště, to jen pro silné povahy. Nehledě na to, že brazilci toto těžké jídlo konzumují hlavně k obědu, restaurace ji nabízejí v sobotu a ve středu.

  2. Za toaletní papír do koše se celý svět údajně smál SSSR.

  3. Brazílie má v přepočtu na obyvatele cca 40x více vražd (27 BR vs. 0.62 ČR na 100.000 lidí) a 50x více loupeží (695 BR vs. 13 ČR na 100.000 lidí) než ČR.

   Dle toho si udělejte představu o bezpečnosti v té zemi. Realita je, že bezpečně tam není nikde. V chudých oblastech kriminálníci spíše žijí, takže tam na ně narazíte. Do bohatších oblastí zase chodí lovit.

   Krásná země, ale bezpečnost musíte mít na mysli na každém kroku. Nosit u sebe jen levný telefon, doklady nosit pouze vyfocené, nikde se moc nepotulovat – obzvláště večer z domu rovnou do uberu, z uberu rovnou zase do domu/restaurace/muzea atp., v žádném případě nečekat venku na ulici. V Uberu nedržte telefon tak, aby byl vidět z venku – ideálně snížit jasnost a držet nízko. Nikde se moc nerozhlížet abyste nevypadali jako turisti, mobily a tak vyndavat na ulici co nejméně. Když k vám jde někdo podezřelý, zdrhat a nepřemýšlet, jestli to nebude divné. Když už vás někdo okrade, nečekejte, že vám někdo pomůže. Zavolejte nějak policii (190), nahlašte, ale nic si od toho neslibujte.
   V žádném případě zemi nenavštěvujte bez dobrého zdravotního pojištění, a doporučoval bych i pojištění proti krádeži atp.

   https://worldpopulationreview.com/country-rankings/violent-crime-rates-by-country

  Comments are closed.