Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Z Osla do Bergenu: Jedna z nejkrásnějších železničních tras na světě

  Tato vlaková trasa je jednou z nejstarších v Evropě – a jednou z nejmalebnějších. Nastupte do vagónu, posaďte se a staňte se svědky toho, jak se za oknem sedm hodin odvíjí norská krajina jako z pohlednic.

  Cestovatelé, které přitahuje přírodní krása skandinávské krajiny, a ti, kteří milují jízdu po kolejích, se shodují na tom, že Bergenská železnice (norsky Bergensbanen) je jedna z nekrásnějších. Trasa dlouhá 496 kilometrů byla dokončena v roce 1909 a vede z Osla do Bergenu (a samozřejmě také opačným směrem). Je to jedna z nejpříjemnějších cest v zemi nebo v celé Evropě, s kombinací pohodlí, bezpečnosti a mnoha úžasných výhledů.

  Vlaková trasa Oslo – Bergen se také pyšní tím, že je nejvýše položenou hlavní železniční tratí v severní Evropě. Překračuje náhorní plošinu Hardangervidda v nadmořské výšce přes 1200 metrů. Když cestujete mezi těmito dvěma městy, můžete se kochat výhledy na jedny nejkrásnějších krajin Norska. K dispozici je pět odjezdů denně (čtyři v zimě), včetně jedné cesty přes noc (což má své praktické výhody, i když přijdete o výhled). Cesta trvá asi sedm hodin, zahrnuje 180 tunelů a 22 zastávek.

  Proč je vlak nejlepším způsobem cestování mezi Oslem a Bergenem

  Výlet po dálnici spojující města je samozřejmě zajímavý, zvláště pokud cestujete obytným autem. Ale pokud máte děti nebo omezený čas, nejlepší způsob, jak zemi projet, je vlakem. Přibližně za sedm hodin dorazíte do cíle. Vlaky jsou pohodlné, železniční systém země je srozumitelný a skvěle přesný – což platí pro veškerou veřejnou dopravu v zemi.

  Doplňte energii v kavárenském voze

  Kavárenský vagón vlaku podává teplé i studené občerstvení a vydatnější pokrmy. Nechybí ani wifi, i když může být nestabilní a často se kvůli všem těm tunelům přeruší. K dispozici je úschovna kol a zavazadel.

  Vlakové stanice Oslo i Bergen se nacházejí v srdci měst. Stačí jednoduše vystoupit z vlaku a začít objevovat.

  Nejdůležitější zastávky

  Cesta nabízí nezapomenutelné výhledy z nízko položených oblastí kolem Osla, pak budete míjet lesy a jezera a vystoupáte na některé z nejvyšších hor země – nejvyšším bodem je stanice Finse ve výšce 1222 metrů nad mořem. Když pak vlak klesá a vydává se do Bergenu, míjí mnoho fjordů, vodopádů a řek.

  Kde na cestě zastavit? Vzhledem k rozmanité krajině, když opouštíte Oslo, a 22 zastávkám, ze kterých si můžete vybrat, je to těžké rozhodnutí. Mezi mnoha možnostmi je údolí Hallingdal, zhruba dvě hodiny od Osla. Nabízí dlouhý seznam outdoorových aktivit a Bjorneparken (neboli medvědí park).

  Spolu s medvědy je tato zoo domovem losů, rysů a dalších druhů, které se volně potulují v rozlehlém lesním parku. Ve městě Gol můžete chytit autobus do nedalekého Hemsedalu, který v zimě láká lyžaře a v létě turisty. Voss je malebné městečko oblíbené u sportovců se zájmem o dobrodružné sporty.

  Udělejte si přestávku v Geilu

  Geilo je nezbytnou zastávkou a perfektním způsobem, jak si přerušit cestu. Zároveň poskytuje příležitost lépe poznat Norsko. Alpské městečko přitahuje lyžaře i turisty a je vstupní branou do dvou největších národních parků v zemi. Nachází se asi čtyři hodiny od Bergenu a dvě od legendárního vlakového nádraží v Myrdalu, kde můžete nastoupit na Flam Line, neboli norsky Flåmsbana.

  Existuje několik důvodů, proč je Geilo nezbytnou zastávkou. Mimo jiné je to možnost vylézt na stezku Prestholtstien se zhruba 2 500 kamennými schody na vzdálenosti přibližně kilometr. Nejlepší norské lyžařské středisko se také nachází nedaleko Geila.

  Norská krajina je jedinečně krásná. Najdete tu mnoho řek, údolí, hor, zasněžených oblastí, malých dřevěných domků, alpských stezek, malebných vlakových stanic a dalšího.

  Bergenská dráha funguje celoročně. V každém ročním období, od léta s dlouhými dny až po zimu, kdy jsou vrcholky hor pokryty sněhem, je to nezapomenutelná cesta. Ať už vyrazíte kdykoliv, buďte připraveni na náhlé změny počasí, realitu života v Norsku.

  Sledujte nás na sítích