Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Užijte si atmosféru starého dobrého Skotska v Edinburghu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pravou atmosféru starého dobrého Skotska zažije člověk jedině v Edinburghu, zdejším hlavním městě, které je zároveň městem univerzitním. Našli byste ho na východě země, při pobřeží Severního moře u zálivu Firth of Forth. Edinburgh je místem konání různých významných akcí, jako je např. hojně navštěvovaný srpnový Edinburský festival, zahrnující několik současně probíhajících uměleckých festivalů. Koná se tu rovněž mezinárodní filmový festival a série armádních hudebních vystoupení Royal Edinburgh Military Tattoo. Město se navíc může pyšnit množstvím cenných pamětihodností.

  Edinburský hrad

  Z vrcholu majestátní Hradní skály (Castle Rock) shlíží na město jeho zřejmě nejznámější symbol, pevnost nazývaná Edinburský hrad. Jedná se o jednu z nejzajímavějších historických památek západní Evropy. Vedle Military Tattoo se tu pořádají i letní koncerty. Ohromující pozadí hradu využila řada umělců, k nimž patří Rod Stewart, Lionel Richie, Tom Jones ad.

  Prozkoumejte atraktivní zákoutí hradu a objevte jeho bohatou historii. Můžete si prohlédnout Velký sál, odrážející atmosféru královských oslav a ceremonií, nebo luxusní královský palác, jenž byl svědkem mnoha dramatických událostí v životě králů.

  Na hradě jsou dále k vidění skotské korunovační klenoty, symbol monarchie Kámen osudu, středověký bombardér Mons Meg, Národní muzeum války či nejstarší budova v Edinburghu, kaple sv. Markéty, jež je královským místem míru a modliteb. To vše (a mnohem více) rozhodně stojí za návštěvu!

  Scott Monument

  V roce 1844 byl v zahradách Princes Street Gardens postaven jedinečný šedesátimetrový viktoriánsko-gotický památník proslulého skotského spisovatele Waltera Scotta, zakladatele historického románu, z jehož díla vycházeli mnozí čeští spisovatelé, mj. Josef Svátek, Prokop Chocholoušek a Václav Kliment Klicpera.

  Základní kámen byl položen 15. srpna 1840, tedy v den Scottových narozenin. Památník se nachází poblíž železniční stanice, která nese stejný název jako autorova románová prvotina Waverley, a je zdoben čtyřiašedesáti sochami postav z jeho knih. Na samotný vrchol vede úctyhodných 287 schodů, za jejichž zdolání se vám dostane úchvatného výhledu na Edinburgh a okolní krajinu.

  Holyrood Palace

  Královský palác se nalézá na dolním konci tzv. Královské míle (The Royal Mile), což je výraz užívaný pro ulice Starého města, které se táhnou od Edinburského hradu k Holyroodskému opatství. Zřícenina opatství, umístěného v základech paláce, je tu stále k vidění. Samotný palác je oficiálním sídlem královny ve Skotsku.

  Zdržuje se tu obvykle v týdnu od konce června do začátku července. Na počátku její návštěvy se předsálí paláce mění v přeplněnou a pestrou přehlídkovou plochu, kde se schází až sedm set hostů, aby sledovalo starodávný obřad – prezentaci klíčů města Edinburgh.

  Palác obklopují působivé zahrady, postavené proti nádhernému pozadí Arturova sedla.

  Katedrála St. Giles

  Historický presbyteriánský kostel se slavnou korunní věží stojí na Royal Mile mezi Edinburským hradem a palácem Holyroodhouse. Je též známý pod názvem High Kirk of Edinburgh. Nachází se v něm „the Chapel of the Order of the Thistle“, tedy kaple Řádu bodláku, navržená Robertem Lorimerem a dokončená roku 1911.

  Řád bodláku je společnost skotských rytířů vybraných královnou. Členství v něm je považováno za jedno z nejvyšších vyznamenání země. Tradičně se uděluje Skotům či lidem se skotskými předky, kteří poskytli vynikající služby.

  Ceny a vhodná doba k návštěvě Edinburghu

  V Edinburghu obvykle panují mírné zimy a chladná léta, pročež lze jeho návštěvu doporučit kdykoli během roku. Zimní teploty se pohybují kolem nuly a letní málokdy překročí 23 °C. Počasí je tu nicméně nevyzpytatelné, a tak je dobré počítat se vším, vybavit se deštníkem a odpovídajícím oblečením.

  Stejně dobře jako pohlazení slunečních paprsků vás může zastihnout i silný vítr a vytrvalý déšť. Hlavní sezóna trvá přibližně od dubna do září, kdy stoupají i ceny za ubytování a služby. V Edinburghu bývá nával turistů zejména v srpnu, totiž v době oblíbených festivalů.

  Cena za dvoulůžkový pokoj v typickém edinburském hotelu, jako je Guesthouse či B&B (bed and breakfast), se pohybuje okolo 50 až 70 GBP. V levnějších hostelech zaplatíte od 30 do 50 GBP. Zarezervujete-li si ubytování s předstihem, bude výsledná částka nižší.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Severské bruslení neboli „nordic skating“

  Severské bruslení neboli „nordic skating“ – 10 nejlepších míst ve Švédsku

  Nordic skating – v překladu severské bruslení, je známé také jako turistické bruslení, bruslení na divoko či bruslení na dlouhé vzdálenosti. Vzniklo ve Švédsku. Zde také najdete jedny z nejlepších lokalit, kde si ho vyzkoušet.
  ostrovy kolem Sicílie

  Objevte ostrovy kolem Sicílie

  Krásné výhledy, historické památky i životem pulzující města. To vše najdete na několika ostrovech obklopujících Sicílii. Udělejte si výlet lodí za jejich objevováním.
  termální lázně Saturnia Itállie

  Termální lázně v Toskánsku – 7 tipů pro únik a relaxaci

  Toskánsko je domovem mnoha horkých pramenů, z nichž většina se nachází v dramatických přírodních scenériích. Mnoho z těchto míst je nyní součástí uzavřených lázeňských center, stále však existují volně přístupná místa, kde můžete pohodlně relaxovat. Které termální lázně v Toskánsku stojí za návštěvu?
  Disneyland Paříž

  Paříž – město, které si můžete užít i s dětmi

  Francouzská metropole bývá označována za nejromantičtější město Evropy. Pro svoji jedinečnou atmosféru, obrovské množství památek, krásné květinové parky, Disneyland či vynikající gastronomii hodnou michelinských hvězd, láká ročně kolem 30 milionů turistů. Vydejte se do víru velkoměsta a seznamte tak sebe i své děti s tímto překrásným kouskem Francie.
  Betlém Neapol

  Máte rádi betlémy? Pak musíte navštívit uličku San Gregorio Armeno v Kampánii

  Neapol není známá jen tím, že je kolébkou pravé Neapolské pizzy, jež se dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto město v Kampánii pod Vesuvem si turisty získalo také tím, že zde najdete slavnou uličku San Gregorio Armeno, kde seženete vše, co je potřeba pro výrobu betlému.
  Reklama
  Reklama
  Reklama