Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Utajená evropská města, která musíte navštívit, než je zaplaví turisté

  Zatímco místa jako Bruggy a Benátky jsou příkladem malebnosti, zážitek mohou pokazit davy turistů se selfie tyčemi. Naštěstí Evropa stále skrývá mnoho pohádkových pokladů, které teprve čekají na své objevení.

  Arnarstapi a Hellnar, Island

  Ačkoli kdysi prosperující obchodní stanice, Arnarstapi, na jižním pobřeží poloostrova Snæfellsnes na západě Islandu, se scvrklo do malé rybářské vesničky. Znalí turisté míří do odlehlé vesnice na úpatí hory Mt Stapafell pro její nádherné přírodní prostředí, které zahrnuje působivé čedičové rokle. Hodně vychvalovaná pobřežní procházka mezi Arnarstapi a další vesničkou, Hellnarem, vede kolem lesknoucího se ledovce a vyschlých lávových proudů v nejpodivnějších tvarech.

  https://twitter.com/andrespeneke/status/1250449290708881408

  Sperlonga, Itálie

  Itálie překypuje neobjevenými drahokamy. A Sperlonga, uhnízděná na pobřeží modrého Tyrhénského moře, je jedním z nich. Ne více než 90 minut jízdy od hektického Říma bylo toto město v 50. a 60. letech 20. století italským útočištěm hollywoodských hvězd. Oblíbili si ho například Marlene Dietrich a Arthur Miller. O to více vás překvapí, že jeho domy s bílými okenicemi a klikaté chodníky dnes nepřetékají turisty. Místo toho visí nad místem klidná vyrovnanost, protože léta se protahují na líných šest měsíců a pohodoví Římané sestupují po úzkých schodech na nedotčené pláže pod nimi.

  Folegandros, Řecko

  Folegandros, vždy zastíněný svou sestrou Santorini, není o nic menším pokladem v Egejském moři. I když je obtížnější se k němu dostat málo frekventovanou trajektovou linkou, čtyřhodinová cesta na ostrov s pouhými 765 obyvateli stojí za to. Pohled na typické obílené domy v hlavním městě posazené na vrcholu 200 m vysokého útesu, vám dá zapomenout na dlouhou cestu. Ochutnejte pokrm z čerstvě ulovené chobotnice v útulné taverně nebo se ocitněte sami na božské pláži s bílými oblázky.

  Clonakilty, Irsko

  Přímořské městečko Clonakilty, občas rozkošně zkrácené místní komunitou na Clon, se může pochlubit světlými domy, širokými písečnými plážemi a nádechem irské pohostinnosti. To posledně jmenované zažijete obzvláště v hospodách s živou hudbou, na malebné hlavní ulici s pestrobarevnými domy a v každé porci slavného černého pudinku Clonakilty – místní receptury, která vznikla v 80. letech 19. století a je údajně nejlepší v zemi.

  Marvão, Portugalsko

  Jako portugalské „orlí hnízdo“ poskytuje vesnice Marvão na kopci velkolepé výhledy jak na pohoří Serra da Estrela, tak na Španělsko, jehož hranice je jen 15 km dále na východ. Největší devizou tohoto ospalého městečka je jeho žulový hrad ze 13. století. Naplánujte si výstup tak, abyste se mohli po západu slunce kochat malebnými výhledy na střechy domů a tichou krajinu Alenteja.

  Koguva, Estonsko

  Zamrzlé v čase na západním ostrově Muhu v Estonsku leží město Koguva. Jeho domy s rákosovými střechami z 18. a 19. století, dřevěné vozíky a staré větrné mlýny, tvoří pozoruhodnou atmosféru. Celé město je svědkem éry dávno minulé a je zde jen asi 20 obyvatel, kteří udržují starobylé venkovské způsoby.

  Lastovo, Chorvatsko

  Třpytivé tyrkysové vody Chorvatska a malebná pobřežní města okouzlily po slunci toužící cestovatele z celého světa. Naštěstí v tomto středomořském skvostu stále zůstala nějaká tajná zákoutí. Mezi ně patří maličké Lastovo, druhý nejvzdálenější ostrov u chorvatského pobřeží. Potkáte zde jen málo turistů. Nejlepší nebo nejhorší ze všeho je, v závislosti na vaší osobní úrovni závislosti na sociálních sítích, že zde není wifi. Místo toho si dopřejte chutná místní vína, individuální lekce lovu oštěpem a túry po nezkrotném ostrově, který byl jako celek prohlášen za přírodní park.

  Sledujte nás na sítích

  1 komentář

  1. Ano, ještě jsou málo poznané klenoty…ale jen do té doby, než o nich někdo napíše takovýto článek!
   Pravý cestovatel si je najde sám, protože nejezdí do turisticky profláknutých destinací.
   Díky propagaci v těchto článcích už žádná krásná místa, (neobložená turisty) nezbudou….

  Comments are closed.