Více
  10.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Tajemný les duchů. Pláž odhalila dlouho střežené tajemství

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po staletí byly pod pískem ukryty děsivé zbytky prastarého lesa. Dnes se trouchnivějící pařezy tyčí na písečné pláži a vytváří tajuplnou atmosféru.

  Z písku a mořské vody na pobřeží Tillamook v Oregonu trčí asi stovka starověkých rozkládajících se pařezů. Říká se jim Les duchů Neskowin a jsou děsivě krásnou památkou na velké smrky Sitka, které se zde tyčily k nebi po neuvěřitelně dlouhou dobu, zhruba dvě tisíciletí.

  Po staletí byly tyto staré pařezy ukryty pod pískem. Les duchů, který se jen jednou za několik desetiletí objevil nad příbojem, vždy opět zmizel. Byl jen o málo víc než místní legenda. O něco později, v zimě 1997 až 1998, bylo pobřeží zmítáno silnými bouřemi, které erodovaly písek a odhalily tajemný přírodní zázrak, který byl pohřben pod ním. Pláž zjevila své tajemství a konečně přiznala, že se tajuplná scenérie místním obyvatelům nezdála. Legenda je pravdivá.

  Tisíciletým velikánům přineslo zkázu zemětřesení

  Geologové se domnívají, že stromy popadaly během velkého zemětřesení, které postihlo subdukční zónu Cascadia v roce 1700. Jejich stáří bylo pomocí uhlíkové metody odhadnuto na asi 2000 let. Zemětřesení svrhlo zalesněnou půdu do přílivové zóny. Když se voda z oceánu přihnala do lesa, stromy nejspíše přišlo o své špičky. Zůstaly tak pouze jejich kmeny ponořené v bahně, které zabránilo rozkladu a zachovalo zbytky lesa, aby mohly být jednoho dne objeveny dalšími generacemi.

  Než les potkal tento jeho neblahý osud pod mořskou hladinou, mohutné stromy podle odhadů dorostly výšky asi 45 až 60 metrů. Dnes relikvie těchto obrů sdílejí pláž s malými přílivovými bazény a různými mořskými živočichy. Přízračný les odhalují mělké vody během odlivu. Rok od roku zde můžete spatřit stále více pařezů, když je v létě příliv nejnižší.

  Kde najdete strašidelný mrtvý les

  Les duchů se nachází v Neskowinu v Oregonu. Neskowin je malé pobřežní město v Tillamook County, asi 24 km severně od Lincoln City. Pro konkrétnější lokalitu hledejte Neskowin Beach State Recreation Site. Pláž je asi 5 minut klidné chůze od veřejného parkoviště. Les duchů je přístupný celoročně, ale nejlépe je vidět při odlivu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  1. Im very happy to uncover this site. I wanted to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book-marked to see new things in your web site.

  Comments are closed.