Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Ohňostroje nebudou. Hlavní města je v posledních dnech ruší jak na běžícím pásu

  Kdo se už začínal těšit na velké oslavy příchodu nového roku s tradičním obřím ohňostrojem v některé ze světových metropolí, má letos smůlu. Důvodem je opět covid-19.

  V New Yorku bude silvestrovská oslava na Times Square „utlumena“, s menším počtem zúčastněných a povinnými respirátory, uvedla ve čtvrtek kancelář starosty Billa de Blasia. Jiná evropská města už oznámila, že plánují oslavy zrušit úplně. Zatím se to týká následujících metropolí:

  Athény

  Letos žádný ohňostroj nad Akropolí. Ministr zdravotnictví Thanos Plevris na tiskové konferenci ve čtvrtek 23. prosince uvedl, že všechny veřejné oslavy Vánoc a Nového roku plánované obcemi jsou zrušeny.

  Všem cestujícím, kteří přijedou do Řecka, bude důrazně doporučeno, aby si druhý a čtvrtý den po příletu udělali testy na covid-19, navíc ke stávajícímu požadavku poskytnout negativní výsledek testu pro vstup do Řecka.

  Od čtvrtka 24. prosince jsou roušky opět povinné ve vnitřních i venkovních prostorách. Pro supermarkety a veřejnou dopravu bude vyžadována dvojitá rouška ​​nebo respirátor. Opatření potrvají do 3. ledna, kdy by podle Plevrise mohla přijít další omezení týkající se sportovišť a zábavních podniků.

  Berlín

  Německý kancléř Olaf Scholz oznámil v úterý 21. prosince přísná omezení kontaktů, aby zpomalil šíření covid-19. A to od 28. prosince. Zároveň také zakáže silvestrovská setkání. To znamená, že v Berlíně, ani na jiných velkých shromažďovacích místech jako je Mnichov a Frankfurt, se nebudou konat žádné velké ohňostroje.

  Od 28. prosince se bude moci ve skupinách setkávat maximálně 10 lidí bez ohledu na to, zda jsou očkovaní či uzdravení, řekl Scholz. Děti do 13 let jsou vyňaty z nových omezení.

  Edinburgh

  Veřejné silvestrovské oslavy ve Skotsku budou zrušeny, uvedla v úterý 21. prosince skotská premiérka Nicola Sturgeon. Ve svém prohlášení vysvětlila důvody pro povánoční omezení velkých akcí – aby se zamezilo šíření omicronu. Tento krok podle ní také bohužel znamená, že „velké oslavy, včetně těch plánovaných zde v našem hlavním městě, nebudou pokračovat. Vím, jaké zklamání to bude pro ty, kteří se na tyto události těší,“ dodala.

  Londýn

  Plánovaná silvestrovská akce v Londýně byla kvůli obavám z covidu-19 zrušena, uvedl v pondělí 20. prosince na Twitteru starosta Londýna Sadiq Khan.

  „Vzhledem k nárůstu případů jsme přijali těžké rozhodnutí zrušit naši novoroční akci na Trafalgar Square,“ stojí v tweetu.

  Prohlášení připojené k tweetu uvádí, že oslavy na Trafalgarském náměstí se mělo zúčastnit 6500 lidí. Místo toho bude program vysílán o půlnoci na BBC One, řekl Khan.

  Nové Dillí

  Vláda Nového Dillí oznámila až do odvolání zákaz všech společenských, kulturních, politických a festivalových setkání kvůli nárůstu případů covid-19, uvádí CNN New Delhi Bureau. Všichni úředníci podle nařízení vlády „zajistí, aby se v regionu nekonaly žádné kulturní akce/setkání/shromáždění na oslavu Vánoc nebo Nového roku.“ Bary a restaurace budou moci fungovat pouze na 50 % kapacity.

  Paříž

  Paříž kvůli obnovené vlně koronaviru zrušila svůj tradiční ohňostroj na třídě Champs-Elysées, který se každoročně koná na přivítání nového roku. Francouzský premiér Jean Castex v pátek 17. prosince řekl, že velké veřejné večírky a ohňostroje budou na Silvestra zakázány. Zároveň doporučil, aby i očkovaní lidé podstoupili samotest, než se sejdou na večírcích.

  Řím

  Řím je také mezi evropskými hlavními městy, která se rozhodla zrušit slavnosti kvůli obavám z šíření covid-19. Velké silvestrovské oslavy po celé zemi byly zrušeny, včetně koncertů pod širým nebem a ohňostrojů v Benátkách. Noční kluby budou uzavřeny i v měsíci lednu. Region Kampánie také zakázal hody a konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích od 23. prosince do 1. ledna.

  Sledujte nás na sítích

  2 KOMENTÁŘE

  1. Všechno zakázat. Zastavit normální život. Lidi rozškatulkovat. Všechno nařizovat. Svobody postupně odebírat. Nevím jak je to u Vás, ale mně už přestává bavit takový život a začínám závidět těm co už to na tomto zabalili, ať dobrovolně nebo z jiných důvodů.

  Comments are closed.