Více
  0.5 C
  Czech
  Pondělí, 29 listopadu, 2021

  Nové muzeum H. CH. Andersena vás vtáhne do pohádky

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kdo by neznal Ošklivé káčátko? H. Ch. Andersena četlo mnoho generací. Inspiroval několik pohádek od Disneyho, například Malou mořskou vílu, Císařovy nové šaty nebo tolik oblíbený film Frozen. Nyní se můžete do jeho pohádek nechat vtáhnout v novém dánském muzeu.

  Autor dětských pohádek, prozaik a básník má nyní ve svém rodném městě muzeum, které uchovává jeho odkaz.

  H.Ch. Andersen House se nachází v Odense, Andersenově rodišti na dánském ostrově Funen. Na ploše 18 000 čtverečních stop je to jedno z největších a nejambicióznějších muzeí v Dánsku. Pro cestovatele ohromené zahradami Tivoli Gardens a zábavním parkem z 19. století v Kodani, dává výlet na ostrov, kde to všechno začalo, smysl.

  Úplně jiné muzeum

  Není to první muzeum věnované tomuto světoznámému autorovi. Do roku 2017 bylo v Odense staré muzeum, které vyprávělo Andersenův životní příběh tradičním způsobem. H.Ch. Andersen House je mnohem pohlcující: podzemní muzeum, které ožívá barvami, strukturou, zvukem a světlem. Prostor navržený japonským architektem Kengo Kumou (jehož architektonická firma stála za novým olympijským stadionem v Tokiu) mistrně mísí znaky vzdušné dánské architektury (ladná přírodní dřeva, okna od podlahy ke stropu) s poutavými uměleckými instalacemi a labyrintem zahrad.

  „Opustili jsme stará muzejní pravidla,“ říká kreativní ředitel Andersen House Henrik Lübker. „Toto muzeum muselo ztělesňovat Andersena.“ Žádný vševědoucí kurátorský hlas. Místo toho návštěvníci slyší různé postavy – Malou mořskou vílu a Ošklivé káčátko, dokonce i samotného Andersena.

  Tucet mezinárodních umělců, včetně spisovatele Daniela Handlera, skladatele Louise Alenia, výtvarnice Veronice Hodgesové, filmaře Noaha Harrise a loutkáře Andy Genta, pracovalo na pohlcujících instalacích.

  Andersen byl zvědavý člověk. Byl hubený a nešikovný, nervózní a narcistický. Talentovaný umělec koláží, známý pro svou práci s papírem, dobrodružný cestovatel po světě, který strávil téměř deset let cestováním po severní Africe a Evropě. Syn obuvníka pocházel z chudé rodiny, ale zoufale chtěl být součástí vysoké společnosti. Zemřel v roce 1875 na rakovinu.

  Andersen byl také hluboce paranoidní, zejména z ohně. Cestoval z místa na místo, aby unikl svým děsům. H.Ch. Andersen House usilovně pracuje na zachycení kreativity umělce, jeho hravosti i pochmurnosti. Najdete zde obchod se suvenýry, kavárnu, dětské centrum a epické zahrady.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Londýn

  Zažijte strašidelnou atmosféru hřbitova z Drákuly

  Londýn není jen Tower Bridge a Big Ben. Najdete tu například místo, které bylo inspirací pro Narnii. Objevte s námi méně známé lokality, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Londýn

  Umělecké galerie, květinový trh či luxusní čajový salon. Vydejte se do Londýna

  Vychutnejte si atmosféru tohoto pulzujícího velkoměsta. Objevujte moderní i historické budovy, galerie i divadla. Poradíme vám, do kterých zajít.
  Londýn

  Objevte Londýn, město pulzující životem

  Londýn nabízí pro každého něco. Od trhů po muzea, v tomto městě se dá podnikat skoro vše, na co pomyslíte. Čím ale začít? Pomůžeme vám s výběrem.
  Poznejte Orkneje, jedno z nejlepších míst Velké Británie k pozorování magické severní záře

  Poznejte Orkneje, jedno z nejlepších míst Velké Británie k pozorování magické severní záře

  Orkneje tvoří spolu s Shetlandami seskupení zvané Severní ostrovy. Skládají se z více než sedmdesáti ostrovů. Dvacet z nich je obydlených. Největším a současně hlavním městem je Kirkwall. Vychutnejte si takřka snovou krajinu Orknejí, nechte na sebe působit kouzlo starobylých zřícenin a kamenů, pohřebních mohyl i velkolepých romantických scenerií, obklopených zuřivým mořem. Orkneje jsou také považovány za jedno z nejlepších míst Velké Británie k pozorování magické Aurory Borealis neboli severní záře.
  Chtěli byste si zalyžovat na ledovci? Ten Dachsteinský je od České republiky jen kousek

  Chtěli byste si zalyžovat na ledovci? Ten Dachsteinský je od České republiky jen kousek

  Jestli si chcete zalyžovat na ledovci, ten Dachsteinský je od České republiky nejblíže. Co do velikosti se sice nemůže s ostatními ledovcovými oblastmi příliš srovnávat, věřte ale, že má jiné přednosti.
  Zakynthos

  Řecký ostrov Zakynthos nabízí pro každého něco – část 2

  Pláže, sluníčko a taverny. To je obrázek z oblíbené dovolenkové destinace Zakynthosu. Věděli jste ale, že tu najdete i krásné parky a skvělá muzea? Přečtěte si naše tipy, co podniknout na tomto řeckém ostrově.
  Reklama
  Reklama
  Reklama