Více
    5.8 C
    Czech
    Sobota 27. dubna 2024

    Nejznámější marocké jídlo tajine. Vše, co potřebujete vědět

    V chladných měsících vyhledáváme jídla, která zahřejí. Jedním z nich je i tradiční marocká pochoutka tajine. Odkazuje na legendární severoafrický guláš i hrnec ve tvaru kužele, ve kterém se vaří.

    Generace marockých žen si předávají recept ovlivněný amazighskými, arabskými, andaluskými a středomořskými kuchařskými tradicemi a chutěmi.

    Nejde ovšem jen o lahodný pokrm, tajine se nazývá i samotné hliněné nádobí. To je zásadní pro způsob, jakým se tato aromatická dušená masa připravovala po staletí.

    Co je to tajine hrnec a jak funguje

    Tajine hrnec je hliněná nádoba ve tvaru kužele na pomalu vařená a bohatě kořeněná jídla ze severní Afriky. Dodává se ve dvoudílné sadě s kulatou a mělkou základnou zakončenou kónickým víkem, které se nahoře zužuje pomocí knoflíku. Ten také slouží jako rukojeť pro kontrolu toho, co uvnitř bublá.

    Tajiny jsou podobné jiným silnostěnným hrncům. Unikátní je však jejich kónický tvar, který podporuje cirkulaci páry s velmi malým množstvím vody. Zatímco se jídlo vaří, pára stoupá do kornoutu, kondenzuje a padá zpět do nádoby, průběžně podlévá ingredience a udržuje je vlhké a šťavnaté.

    To bylo důmyslné pro nomády žijící v poušti, kde byla voda vzácná.

    Díky dvojí funkci mělké základny jsou tajine hrnce prostorově efektivní jak při vaření, tak při servírování jídla. Tajiny byly používány jako přenosné pece, umístěné nad otevřeným ohněm nebo uhlím.

    Klasické hliněné nebo kameninové tajiny jsou většinou neglazované, což uvařeným pokrmům propůjčuje zemitou chuť. Dnes je najdete v různých typech materiálů včetně glazované keramiky a v mnoha barvách a provedeních.

    Jak a co vařit v tajinu

    Tajine je spíše metoda vaření než konkrétní pokrm. Příprava tajinů zahrnuje vrstvení aromatických potravin, jako je cibule a česnek, s masem, zeleninou, kořením, olejem a trochou vody. Většina receptů nevyžaduje žádné předchozí přípravy surovin, protože všechny se udělají v páře a karamelizují dohromady. Jak se ingredience vaří, vytvoří hlubokou a komplexní omáčku, kterou můžete nabírat chlebem nebo lžící.

    Nejoblíbenější marocké recepty na tajine jsou často slané i sladké a zahrnují použití konzervovaných surovin. Vyzkoušejte kuřecí tajine s konzervovanými citrony a olivami, kuřecí a meruňkový tajine, jehněčí nebo hovězí tajine se sušenými švestkami. Narazíte také na spoustu vegetariánských možností s cuketou, mrkví, hráškem a rozinkami. Klíčové je koření a obvykle zahrnuje šafrán, zázvor, kurkumu, koriandr, papriku a skořici.

    Aby nedošlo k prasknutí, tagine by neměl přijít do přímého kontaktu se zdrojem tepla, takže pokud máte elektrický sporák nebo plochou varnou desku, budete s ním muset použít difuzér tepla.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.