Délos je jen malý kousek země ležící v Egejském moři. 3,4 kilometrů čtverečních skály bičované větrem. A přesto byl tento ostrov na Kykladách domovem nejposvátnější svatyně a jedním z největších přístavů starověku. Objevte jeho zašlou slávu.
Řekové si tento malý ostrov vybrali jako dějiště svých největších dějin. Podle mytologie byl ostrov Délos kolébkou Apollóna a stal se náboženským centrem helénského světa. Později také jeho největším obchodním střediskem. Z této moci zbyly jen pozůstatky, které archeologové (a návštěvníci) zkoumají dodnes.
Delos island, Cyclades, Greece. pic.twitter.com/PsxSUL2i9f
— Saga (@KourCostas) November 3, 2024
Bohové, jeden ostrov a zrod říše
Vše začalo mýtem. Poseidon vyzdvihl Délos z vln, aby nabídl útočiště Letovi, pronásledovanému žárlivou Hérou. Narození božských dvojčat Apollóna a Artemidy proměnilo ostrov v posvátnou zemi.
Athéňané této náboženské aury chytře využili: v roce 478 př. n. l. založili Délský svaz, námořní alianci, jejíž poklady byly svěřeny Apollónově svatyni. Aby posvátnost ostrova ještě posílili, vydali v roce 426 př. n. l. nařízení, že tuto půdu nesmí nikdy znečistit žádné narození ani smrt. Nemocní a těhotné ženy byly deportovány na sousední ostrov Rhenaeus.
Od svatyně ke středomořské klenbě
Seznamy inventáře vyryté do mramoru, které archeologové našli, svědčí o neuvěřitelném hromadění bohatství v Apollónově chrámu. Zlato, bronz, šperky, v posvátných skladištích se hromadily dary z řeckých měst. Od 4. století př. n. l. tato koncentrace pokladů přitahovala obchodníky i lichváře, kteří si ve stínu svatyně zřizovali své podnikání. Božská ochrana zaručovala bezpečnost transakcí.
Zlatý věk obchodu a pád
V roce 167 př. n. l. byl Délos římským dekretem prohlášen za bezcelní přístav. Ostrov se stal centrem středomořského obchodu a předním trhem s otroky na Východě. Šťastní obchodníci si zde stavěli luxusní sídla zdobená mozaikami, které vynesly na světlo archeologické vykopávky. Tuto prosperitu jim však mnozí záviděli. Délos, vypleněný v letech 88 a 69 př. n. l. nepřáteli Říma, začal nezadržitelně upadat.
Od zapomenutých ruin k archeologickému objevu
V 7. století byl ostrov opuštěn a poté vypleněn obyvateli Kyklad, kteří sem přijeli získat zásoby kamene a mramoru pro své stavby. Chrámové sloupy byly dokonce vypalovány, aby se z nich dala vyrobit běl. Západní cestovatelé objevili ostrov později, v 17. století, a byli fascinováni těmito záhadnými pozůstatky. V roce 1872 zahájila Francouzská škola v Athénách první systematické vykopávky, které pokračují dodnes.
Věčné ticho bohů
Lokalita, která je od roku 1990 zapsána na seznamu UNESCO, se dělí na čtyři hlavní oblasti: Apollónovo náboženské město, Posvátný jezerní okrsek, svatyně na hoře Cynthe a starověký obchodní přístav.
V této strohé, větrem ošlehané krajině jsou jen kameny stále svědky neobyčejného osudu tohoto malého ostrova. Po tisíce let byla tato skála na Kykladách středobodem všech ambicí: poutníci usilovali o přízeň bohů, obchodníci o bohatství a říše o moc. Dnes z toho zůstalo pouze absolutní ticho, které ruší jen návštěvníci tohoto ostrova. Je muzeem, do kterého se cestou na Mykonos přicházejí zamyslet nad tím, co se stane se slávou, když bohové odejdou.
kkdrjt
qi9k3a
Hello! I know thiks iss somewhat off topicc buut I wass
wonndering iff you kneew wher I could locate a captycha plugin for myy comment form?
I’m usingg tthe same blog platform ass yourrs andd I’m having difficulty finding one?
Thanks a lot!