Více
  -0.3 C
  Czech
  Neděle, 23 ledna, 2022

  Karneval v Benátkách je jedním z nejznámějších karnevalů na světě

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jeho počátky jsou staré staletí. Přitahuje každoročně tisíce turistů, kteří přijíždějí do Benátek, aby obdivovali přepychové kostýmy a masky pochodující v ulicích a na náměstích. Výroba masek je v Benátkách uměním, tradicí sahající stovky let do historie města. Díky tomu je karneval v Benátkách opravdu jedinečný.

  Historie karnevalu

  Karneval se stal veřejnou slavností v roce 1296 aktem Senátu Benátské republiky, jeho původ je však ještě starší. Již v roce 1094 přinesly oficiální dokumenty stopy veřejných oslav v posledních dnech před půstem. V této době a po další staletí karneval spočíval v několika týdnech veselí a zábavy odehrávající se po celém městě.

  Lidé se věnovali hudbě, tancům a večírkům. Nošení masek a kostýmů lidem umožňovalo skrýt třídní rozdíly a bylo dokonce povoleno dělat si legraci z aristokracie. Tato doba regulovaného sociálního vzplanutí byla pro nejklidnější Benátskou republiku způsob, jak si po zbytek roku udržet pořádek a moc.

  Veřejné přehlídky s hudebníky, tanečníky, akrobaty a žongléry byly organizovány po celém městě. Večírky a představení se konaly také v soukromých domech, kavárnách a divadlech.

  Karneval dosáhl své největší slávy v 18. století. V tomto období strávil spisovatel Casanova svůj život v Benátkách mezi divokými párty a milostnými aférami. Na konci století republiku dobyla Francie a později následovala rakouská okupace, kdy byla tradice nošení masek zakázána. Karneval přežil v omezené formě pouze na některých ostrovech v laguně. Teprve v roce 1979 byla obnovena starodávná tradice v podobě, která je zde dodnes.

  Dnešní karneval v Benátkách

  Kouzlo karnevalu dává Benátkám jedinečnou atmosféru. Lidé v maskách naplní ulice úsměvy a smíchem, po celém městě se pořádají desítky akcí. Veselí obvykle trvá několik týdnů.

  Nejdůležitější jsou závěrečné dny festivalu: giovedì grasso a martedì grasso, neboli „tlustý čtvrtek“ a „tlusté úterý“. Následující Popeleční středa ohlašuje začátek půstu. Mezi návštěvníky a turisty jsou samozřejmě nejoblíbenějšími dny víkendy.

  Kompletní program najdete na webových stránkách karnevalu. Centrem všeho dění je Náměstí svatého Marka. Poslední neděli a poslední úterý se na velké scéně koná vyhlášení nejlepších kostýmů.

  Ty se volí na několika přehlídkách odehrávajících se během hlavních dnů karnevalu. Je také možné zúčastnit se přepychových maskovaných večírků ve stylu 18. století, organizovaných ve starobylých benátských budovách.

  Benátské masky

  Od starověkých karnevalových časů vzkvétala řemeslná výroba čím dál tím extravagantnějších a sofistikovanějších masek. Mezi nejznámější a nejrozšířenější kostýmy, zejména v 17. století, patřila takzvaná baùta skládající se ze zvláštní bílé masky pod černým kloboukem a černého pláště.

  Ženy často nosily kostým zvaný moretta, který sestával z tmavé sametové masky, která na obličeji držela díky knoflíku v ústech. Její nositelka tedy nemohla mluvit.

  Kostýmy a masky jsou stále hlavním lákadlem karnevalu a Benátky se stávají scénou jedinečné přehlídky tradičních masek ve stylu 18. století i originálních a modernějších typů masek. Kouzlo karnevalu si obvykle návštěvníky podmaní a ti si kupují masky, aby se cítili součástí festivalu.

  Jednu za pár Eur snadno získáte v každém z malých stánků nebo obchodů, které se nacházejí na rohu každé ulice. V centru města však obchody s dlouhou historií či ateliéry stále vyrábějí masky tradičním způsobem. Jsou to malá umělecká díla. Zde papírová hmota a stuhy nebyly nahrazeny plastem a každý výrobek je opravdovým mistrovským dílem vytvořeným s trpělivostí a důrazem na detaily.

  V roce 2021 se kvůli pandemii covid-19 bude benátský karneval bohužel konat pouze virtuálně. Vysílání je naplánováno na 6.-7.2. a 11.-16.2. od 17:00. Budou vytvořeny virtuální místnosti, ve kterých se můžete alespoň na dálku stát účastníky karnevalu. Informace najdete na sociálních sítích.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Saské Švýcarsko

  Méně známé, přesto stojí za návštěvu. Národní parky v Evropě

  Většina cestovatelů nejspíše navštívila italské Dolomity, zasněžené vrcholky Švýcarska nebo Plitvická jezera v Chorvatsku. V Evropě lze ale nalézt i méně známé národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
  Severské bruslení neboli „nordic skating“

  Severské bruslení neboli „nordic skating“ – 10 nejlepších míst ve Švédsku

  Nordic skating – v překladu severské bruslení, je známé také jako turistické bruslení, bruslení na divoko či bruslení na dlouhé vzdálenosti. Vzniklo ve Švédsku. Zde také najdete jedny z nejlepších lokalit, kde si ho vyzkoušet.
  ostrovy kolem Sicílie

  Objevte ostrovy kolem Sicílie

  Krásné výhledy, historické památky i životem pulzující města. To vše najdete na několika ostrovech obklopujících Sicílii. Udělejte si výlet lodí za jejich objevováním.
  Lochnesská příšera

  Lochnesská příšera: vyhynulý mořský plaz nebo pouhá legenda

  Lochnesská příšera, Lochneska, Nessie. O obrovském vodním monstru žijícím v hlubinách skotského jezera slyšel asi každý. Existuje, nebo je to legenda?
  Indie

  Indie: Jak se nedopustit společenského „faux pas“

  Každá kultura má svá společenská pravidla a normy. A někdy se člověk v cizině dopustí přešlapu, aniž by si to uvědomil. Pokud nechcete být nezdvořilí, přečtěte si, které věty byste před Indem raději říkat neměli.
  největší kasina na světě

  8 kasin, která patří mezi největší na světě

  Kasina naleznete po celém světě ve všech tvarech a velikostech. Níže uvedená kasina se mohou pochlubit nejen dokonalým vybavením, ale také přehlídkou obrovských vnitřních prostor a největším pozemkem. Jedná se o honosné, ultramoderní komplexy, které se postarají o vše, co budete potřebovat.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama