Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  Jezero medúz na Filipínách: unikátní zážitek pro milovníky šnorchlování

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na jihovýchodě Filipín existuje místo zapomenuté časem. Ostrov Palau, obklopený stovkami kilometrů Tichého oceánu, je kouskem ráje na Zemi. V bludišti malých skalnatých výchozů leží ostrůvek Mecherchar (Eil Malk), kde se nachází unikát – Jezero medúz. Můžete tu bez úhony plavat s miliony mořských medúz!

  Pro každého, kdo je fascinován podmořským životem, je návštěva Palau nutností. Ostrov je domovem některých nejlepších šnorchlovacích a potápěčských destinací na světě. Najdete tu útočiště žraloků, potopený vrak a tisíce let staré mořské jezero, které je domovem zlatých medúz. Palau rozhodně patří mezi nejkrásnější tichomořské ostrovy.

  20 milionů medúz ztratilo schopnost žahat

  Každý, koho někdy požahala medúza potvrdí, že to není dvakrát příjemný zážitek. Nicméně krása tohoto místa s příhodným názvem Jellyfish Lake (Jezero medúz) spočívá v tom, že žádná z jeho 20 milionů medúz nežahá!

  Jezero vzniklo přibližně před 12 000 lety, během poslední doby ledové. Bylo odříznuto od zbytku mořského světa. Bez přirozených predátorů se medúzy po generace rozmnožovaly a ztrácely žahavé buňky.

  Dnes mohou dobrodruzi a milovníci šnorchlování plavat s těmito jinak mírně děsivými tvory beze strachu. Je to zkušenost nesrovnatelná s jinými. Potápění v jezeře je však bohužel zakázáno. Prvním důvodem je ochrana medúz, protože bubliny vypouštěné potápěči medúzám škodí. Navíc asi 15 metrů pod hladinou jsou vysoké koncentrace smrtícího sirovodíku, který může být absorbován lidskou kůží.

  Jak zde šnorchlovat

  Jezero medúz je spojeno s oceánem puklinami a tunely ve vápenci starověkého miocenního útesu. Je ale dostatečně izolované na to, abys se zlaté medúzy (a možná i další druhy, které se v jezeře vyvinuly) podstatně lišily od svých příbuzných v nedalekém oceánu. K jezeru se lze dostat pouze pěšky nenáročnou dvacetiminutovou túrou lesem.

  Šnorchlování v jezeře medúz je oblíbenou aktivitou turistů a nachází se zde mnoho agentur, které ho zajišťují. Turisté potřebují povolení, aby se k jezeru dostali. Permanentka stojí 35 USD a je platná 10 dní. S těmito tvory budete moci plavat celé hodiny a sledovat jejich migraci z jedné strany jezera na druhou. Ačkoli Palau není jednou z nejžádanějších destinací na Filipínách, toto jezero je rozhodně tou nejhlavnější na ostrově. Proto počítejte s tím, že zde rozhodně nebudete sami.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Icukušima Japonsko

  Icukušima. Ikonická červená brána vznášející se v moři

  Svatyně Icukušima je jedním z ikonických obrázků Japonska, známých po celém světě. Přečtěte si naše tipy pro její návštěvu a nenechte si ujít žádnou z atrakcí ostrova Miyajima.
  Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Chcete prožít tak trochu jinou dovolenou? Objevte krásu Ázerbajdžánu a jeho hlavního města Baku

  Na břehu Kaspického moře se rozkládá hlavní a největší město Ázerbajdžánu Baku, které je zároveň největším přístavem v zemi. Město je oproti zbytku země bohaté, neboť je významným nalezištěm ropy. Ostatně to nelze přehlédnout, na těžební věže narazíte v celém okolí. Mnohdy i tam, kde byste je možná nečekali, kupříkladu mezi domy na předměstí.
  Boracay

  Jak nadměrný turismus téměř zničil filipínský ráj na zemi

  Ostrov Boracay. Překrásné bílé pláže, palmy, tyrkysová voda, bohatý podmořský život. Když se o něm doslechl svět, každý tam chtěl strávit dovolenou snů. Jak se ostrov proměnil pod náporem turistů?
  Oman

  Omán: Vydejte se za poznáním jedné z opravdových perel východního cípu Arabského poloostrova

  Sultanát Omán je ideálním místem pro aktivní dovolenou. Na své si přijdou jak milovníci překrásných pláží s bílým pískem, vysoko tyčících se pohoří a nádherné přírody, tak i ti, jež upřednostňují poznávání zemí z hlediska zvyků místních obyvatel, tradic, historie, náboženství, kuchyně.
  Tibetský Nový rok Losar

  Tibetský Nový rok Losar

  Historicky byli Tibeťané převážně nomádi, kteří harmonicky koexistovali s drsným prostředím na Tibetské náhorní plošině. Chov zvířat a skromné zemědělství byly pro hluboce věřící Tibeťany dlouho jedinečným způsobem života. Když přišla nárazová sklizeň, oslavovali to tancem a zpěvem. Po čase se z toho stala tradice. Jak dnes slaví Nový rok - Losar?

  V Austrálii se nachází nejstarší observatoř na světě

  Starobylé domorodé naleziště Wurdi Youang bylo poprvé objeveno evropskými osadníky před dvě stě lety. Archeologové ho začali mapovat v roce 1977, ale až před pár lety začali pomalu tušit jeho skutečný účel. Mohlo by se jednat o nejstarší astronomickou observatoř na světě. Je tedy Austrálie kolébkou astronomie?
  Reklama
  Reklama
  Reklama