Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Hudba a transparenty na letišti. Austrálie po dvou letech vítá návštěvníky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Austrálie v pondělí po téměř dvou letech uzavření souvisejím s pandemií covid-19 znovu zcela otevřela své mezinárodní hranice. Turisté se vrátili a stovky lidí se opět shledaly s rodinou a přáteli.

  Během pondělí 21. 2. do země dorazilo více než 50 mezinárodních letů, uvedla agentura Reuters. 27 z nich přistálo v Sydney, hlavním městě Austrálie. Země se nyní bude snažit obnovit odvětví cestovního ruchu poté, co ho omezení v rámci obrany před šířením covid-19 zdecimovala.

  „Je to velmi vzrušující den, na který jsem se dlouho těšil. Ode dne, kdy jsem poprvé uzavřel hranice hned na začátku pandemie,“ řekl novinářům premiér Scott Morrison v Tasmánii, ostrovním státě, který hodně spoléhá na turistický ruch.

  Pláč a dojetí

  Došlo k mnoha emocionálním setkáním poté, co někteří neviděli roky své blízké. Cindy Moss, která přiletěla z amerického státu Kentucky za dcerou říká: „Tak dlouho jsem ji neviděla! Byla to pro mě velká věc, že jsem se sem mohla konečně dostat. Takže jsem nadšená.“ Hlas se jí třásl dojetím poté, co konečně objala svou dceru.

  Cestovní ruch je jedním z největších australských průmyslových odvětví, má hodnotu více než 43 miliard amerických dolarů. Zaměstnával asi 5 % pracovní síly v zemi. Sektor byl však ochromen poté, co země v březnu 2020 uzavřela své hranice.

  Austrálie, kdysi zastánkyně strategie absolutního potlačení viru covid-19, se od konce minulého roku odklonila od svých přísných opatření. V okamžiku vyšší úrovně proočkování populace začala s virem žít. Kvalifikovaní pracovníci nebo mezinárodní studenti mají povoleno létat do země v rámci postupného znovuotevření už od listopadu. Nyní mohou dorazit všichni očkovaní návštěvníci.

  Párty na letišti

  Cestující, kteří letěli do Sydney, byli při přistání přivítáni transparentem „„Welcome Back, World!“ („Vítej zpět, světe!“) poblíž ranveje. Lidé v kostýmech klokanů vítali příchozí a DJ hrál hudbu z dodávky ověnčené transparentem s nápisem „Stálo to za to čekání“.

  „Je tady párty, hraje hudba, všichni mají na tváři úsměv, jsem si jistý, že brzy budou tančit,“ řekl ministr cestovního ruchu Dan Tehan televizní stanici ABC z letiště v Sydney, zatímco cestujícím rozdával ikonickou australskou pomazánku Vegemite a plyšové koaly.

  Tehan řekl, že doufá ve „velmi silný“ odraz na trhu cestovního ruchu, přičemž aerolinka Qantas chce tento týden přepravit do Austrálie více než 14 000 cestujících. Virgin Australia uvedla, že zaznamenává pozitivní trendy v domácích rezervacích a nadále hodnotí poptávku po mezinárodních letech.

  Na letišti se sice slavilo, bohužel zrovna v tento den byly všechny vlaky v Sydney zrušeny. Stalo se tak kvůli sporům o platy mezi odbory a vládou. To celému slavnostnímu dni trochu ubralo na lesku.

  Vrchol pandemie má Austrálie za sebou

  Zdá se, že vrchol šíření varianty omicron už Australané překonali. Poslední tři týdny v zemi soustavně klesají počty hospitalizovaných s covid-19. Velká část z celkového počtu 2,7 milionu potvrzených případů australské pandemie byla zjištěna až od detekce omicronu na konci listopadu. Celkový počet úmrtí v zemi činí 4 929.

  Během pondělního dne bylo v Severním teritoriu zaregistrováno něco málo přes 17 000 nových případů a 17 úmrtí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  Comments are closed.