Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Cedule u zahradní brány hlásá: Tyto rostliny mohou zabíjet

  Inspirována legendárními botanickými zahradami v Padově, vytvořila anglická vévodkyně tuto zahradu zasvěcenou výhradně rostlinám, jež jsou smrtící, nebo narkotické. Navštivte Alnwick Poison Garden v Anglii.

  Pečlivě upravená zahrada za velkými černými vraty obsahuje asi 100 legendárních zabijáků. Patří mezi ně například Atropa belladonna (smrtící pupenec), Strychnos nux-vomica (strychnin) a Conium maculatum (jedlovec). Průvodci během prohlídky návštěvníkům vysvětlují jejich smrtící vlastnosti. Zároveň udržují zvědavé děti dál od rostlin a varují je: „Žádné z rostlin se nedotýkejte, ani k nim nečichejte. Jsou tady rostliny, které vás mohou zabít.“

  Co s hradem?

  Samotná vévodkyně je nepravděpodobná patronka. Do roku 1995 byla jen Jane Percy, matka čtyř dětí. V roce 1995 se její manžel nečekaně stal dvanáctým vévodou z Northumberlandu po předčasné smrti svého bratra. Manželé se museli mimo jiné rozhodnout, jak naloží s hradem.

  Když si nová vévodkyně prohlížela své čerstvě nabyté majetky a rozsáhlé zahrady, z nichž velkou část pečlivě navrhl slavný krajinářský designér Brown, narazila na zarostlou a zanedbanou část. Formální zahrady na tomto místě vysadil první vévoda v roce 1750 a prošly několika proměnami. Během druhé světové války byly přeměněny z místa okázalé nádhery na čistě zeleninovou zahradu. Ta byla v roce 1059 uzavřena. Vévodkyně se rozhodla, že ji obnoví, ovšem v jiné podobě.

  Jedovatá zahrada byla otevřena v roce 2005 jako pouhá část ambiciózních 14akrových nových zahrad. Vévodkyně se chtěla částečně vrátit do zahrad starých lékárníků, a tak se vyhýbala pěstování léčivých přípravků a místo toho hledala těžko dostupné smrtící jedy. V zahradách jsou také omamné rostliny jako opiový mák, konopí, kouzelné houby, durman a tabák. Mnoho z nich vyžadovalo zvláštní vládní povolení k pěstování.

  Rostliny v klecích a hrad z Harryho Pottera

  Protože nebezpečí, které představují jedovaté rostliny, je velmi reálné (některé mohou zabít nebo způsobit vážné zdravotní následky), některé rostliny jsou umístěny v kleci. Zahrada je každý večer zabezpečena branami pod 24hodinovou ostrahou.

  Mezi další části zahrady patří obrovský vícepatrový stromový dům a bambusový labyrint. Také hrad Alnwick vám může připadat podivně povědomý, protože jste ho viděli stát v Bradavicích v prvních dvou filmech o Harrym Potterovi.

  Obnovení zahrad bylo plánováno v několika fázích, z nichž některé jsou stále nedokončené – finanční prostředky v milionech liber v poslední době trochu chybějí.

  Jak se sem dostat

  Alnwick Garden se nachází hned vedle A1 v Alnwicku a je dobře značená. Autobusy spojují Alnwick s okolními městy a Newcastlem. Vlakové nádraží: Alnmouth. Jedovatou zahradu lze navštívit pouze v rámci prohlídky s průvodcem. Po zaplacení vstupného do zámeckých zahrad je prohlídka zdarma. Prohlídky se konají každou půlhodinu až do 17:00.

  Sledujte nás na sítích