EvropaNávštěva Pompejí: 12 nejlepších atrakcí, tipů a prohlídek – část 2

Návštěva Pompejí: 12 nejlepších atrakcí, tipů a prohlídek – část 2

Město, jež během krátké chvíle vymazala přírodní katastrofa ze světa. Co byste při návštěvě Pompejí neměli minout? Přečtěte si naše tipy.

Pokračování článku Návštěva Pompejí: 12 nejlepších atrakcí, tipů a prohlídek – část 1

House of Menander

Velký a zachovalý Menanderův dům patřil bohatému obchodníkovi. Vchod je lemován okázalými sloupy s korintskými hlavicemi. Zachovalé atrium má v jednom rohu malý chrám a neporušenou dřevěnou střechu, která sahá až ke středovému otvoru. Odtékající voda se shromažďovala v bazénu níže. Vnitřní pokoje zdobí výjevy z Homerovy Iliady.

Dále podél Via dell’Abbondanza nalevo je Thermopolium, taverna plně vybavená nádobami na pití, konvicí, sporákem a lampou. Peníze posledního zákazníka stále leží na přepážce.

Nuovi Scavi (nové vykopávky)

Vpravo na vzdálenějším konci Via dell’Abbondanza je začátek nových vykopávek. Byly zde ponechány nástěnné malby a nábytek. V mnoha domech bylo zachováno i první patro s balkony a lodžiemi, což nám dává lepší představu o tom, jak vypadaly Pompeje před dvěma tisíci lety.

Mozaiky, sochy, fresky a nábytek jsou stále tady, spolu s volebními plakáty a neformálními nápisy namalovanými na stěnách. Tato část města pochází z posledního období Pompejí a většina domů patřila obchodníkům. V domě Cryptoporticus ilustruje nádherné malované vlysy v chodbě vedoucí do sklepa scény z Iliady a dalších Homerových básní. V Casa della Venere (Dům Venuše) je jedna z nejkrásnějších fresek v Pompejích, jež znázorňuje bohyni Venuši na mušli.

Amfiteátr

Masivní amfiteátr z roku 80 př.n.l. na vzdáleném konci Pompejí, do něhož se vešlo 12 000 diváků, je nejstarším dochovaným římským amfiteátrem a nejkompletnějším ze všech postavených před Koloseem v Římě.

Hned vedle je Palaestra s kolonádami podél tří stran a bazénem uprostřed. Porta di Nocera za městskými hradbami je pohřebiště (hřbitov) ​​podobné těm, které ležely za hradbami všech římských (a dalších) starověkých měst.

Dům Vettii

Dům Vettii ve Vicolo di Mercurio je jedním z nejzajímavějších v Pompejích. Byl to domov dvou dobře situovaných bratrů ze střední třídy a ukazuje, že v elegantně vyzdobených domech nežila jen aristokracie.

Tento dům má některé z nejlepších fresek a peristyl, který má stále původní mramorovou výzdobu a jehož zahrada byla znovu vysazena. V kuchyni se stále nachází kuchyňské náčiní.

Podle stylu interiéru si historici umění myslí, že fresková malba byla provedena po ničivém zemětřesení v roce 62 n.l. Nejznámější z fresek jsou v tricliniu, kde zcela zakrývají stěny mytologickými scénami. Barvy jsou obzvláště intenzivní.

Západní domy

Ve stejné čtvrti poblíž Porta Ercolano je několik domů, které stojí za prohlídku. Naproti domu Vettii je Faunův dům – nejkrásnější sídlo v Pompejích. Bohužel všechny jeho umělecké poklady, včetně vynikajících mozaik, byly odvezeny do muzea v Neapoli.

Vedle Siricusova domu je pekárna, na jejímž prahu je napsáno „Salve lucrum“ (Ať žije zisk). Dále podél ulice Via Stabiana vpravo je Dům Marka Lucretia se zachovanými malbami a Dům stříbrné svatby s jemným atriem a peristylem.

Zahrada elegantního Domu pozlacených Amorů (Casa degli Amorini Dorati) si stále zachovává původní mramorovou výzdobu. Severně od lázní Forum, menších a skromnějších než lázně Stabian, je Dům tragického básníka. Na jeho prahu najdete jednu z nejznámějších mozaik v Pompejích, připoutaného psa s nápisem „Cave canem“ (Pozor na psa). Na jeho severní straně je Fullerova dílna, nalevo od něho jsou dva domy s krásnými fontánami.

Ulice hrobek

Za zdmi Pompejí je předměstská čtvrť, jejíž hlavní ulice byla vyhloubena. Tato ulice hrobek je lemována impozantními pohřebními památkami, které se vedle Via Appia v Římě řadí k nejpůsobivějším dochovaným příkladům této římské praxe stavby hrobek podél veřejných komunikací.

Na severozápadním konci je velká Diomedesova vila s rozsáhlou zahradou ohraničenou dlouhým portikem. Je ironií, že samotný dům se stal hrobkou sopečné erupce: v podzemní chodbě se našli těla 18 žen a dětí. U dveří do zahrady bylo tělo muže s klíčem v ruce a tělo otroka, který nesl peníze a cennosti.

Villa of Mysteries

Mimo hlavní výkopovou oblast, za Villa Diomedes, je nádherná Villa of Mysteries (Villa dei Misteri). Byla postavena ve druhém století před naším letopočtem a obsahuje jedny z nejlepších dochovaných starověkých nástěnných maleb.

Nejpozoruhodnější z nich je vlys dlouhý 17 metrů ve velkém trikliniu. Postavy jsou téměř v životní velikosti. Předpokládá se, že vila byla přeměněna na dionysiánské kultovní místo setkávání a scény na těchto obrazech ukazují tajemství zasvěcení.

Nejčtenější

Tokijská svatyně láká fanoušky, kteří chtějí vyhrát vstupenky na koncert

V rušné tokijské čtvrti Nihonbaši stojí nenápadná šintoistická svatyně Fukutoku. Na první pohled působí jako desítky jiných podobných míst v Japonsku. Jenže lidé sem poslední roky nechodí hlavně za zdravím nebo štěstím. Modlí se tu za jediné. Aby vyhráli loterii o vstupenky na koncert svého oblíbeného interpreta.

Co dělat při nemoci nebo úrazu na dovolené

Dovolená má být odpočinek, jenže někdy přijde horečka, střevní potíže nebo nečekaný pád na sjezdovce. Stačí změna prostředí, jiné jídlo nebo trocha nepozornosti. Lékaři připomínají, že podobné situace jsou při cestování běžné a vyplatí se na ně myslet ještě před odjezdem. Pomoci s nemocí či úrazem dnes umí nejen nemocnice, ale i online konzultace nebo urgentní péče.

Cala Macarella patří k nejkrásnějším plážím Menorky

Dvojice zátok na jihozápadě Menorky láká na tyrkysovou vodu a bílé písky. Cala Macarella a menší Cala Macarelleta patří k nejvyhledávanějším místům ostrova. Přesto si zachovávají přírodní charakter a omezenou dostupnost. A cesta k nim je součástí zážitku.

Neonia, nejoriginálnější a nejfotogeničtější „anti-muzeum“ v Portu

Porto má desítky muzeí, ale jedno z nich se vymyká. Neonia sází na světla, interaktivitu a hravost místo klasických vitrín. Na první pohled zaujme futuristickým vstupem plným neonů. Uvnitř čeká prostor, který připomíná spíš zábavní labyrint než tradiční galerii.

Čtyři evropské národní parky, do kterých se dostanete vlakem

Cesta do divoké přírody nemusí nutně znamenat dlouhé hodiny za volantem. Stále více evropských národních parků zpřístupňuje železnice a omezuje auta. Výlet tak může začít už samotnou cestou.

Inverness je ideální brána do Skotské vysočiny i pro výlet za Lochneskou

Skotské Inverness je malé město s překvapivě velkým záběrem. Leží u řeky Ness a často slouží jako vstupní brána do Skotské vysočiny. Láká na historii, přírodu, dobré jídlo i výlety za město. A samozřejmě také na Lochnesskou příšeru.

Přímé vlakové spojení Praha-Kodaň se vrací po více než deseti letech

Přímé vlakové spojení mezi Prahou a Kodaní se po více než deseti letech vrací na mapu Evropy. Nová linka propojuje českou metropoli s Německem a Dánskem bez nutnosti přestupu. Cestujícím nabízí pohodlnou alternativu k letecké dopravě právě před začátkem letní sezóny.

Nejlepší pláže světa pro rok 2026. Evropa zabodovala druhým místem

Nový žebříček nejlepších pláží světa přináší výrazné evropské zastoupení. Mezi padesátku se dostalo hned jedenáct míst z Evropy. Nejvýše se umístila řecká pláž Fteri, která obsadila druhé místo. Celkové prvenství letos patří Filipínám.

Silfra: Potopte se do modré propasti mezi dvěma kontinenty

V srdci Islandu leží místo, kde se můžete ponořit mezi dva kontinenty. Průzračná voda, minimální vzdálenost mezi tektonickými deskami a téměř nulová viditelnostní omezení dělají ze Silfry jeden z nejvýjimečnějších zážitků v Evropě.

Nejlepší evropské trasy pro cyklistickou dovolenou

Cyklistické dovolené v Evropě se mění. Už nejde jen o horská stoupání, sportovní výkony a kilometry na krev. Stále víc tras cílí na běžné jezdce, kteří chtějí dobré značení, bezpečné cesty a čas na krajinu kolem. Kam vyrazit na pohodové prázdniny na kole?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama